Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Czy budzić dziecko w nocy na karmienie? Lekarka: "Całonocne przerwy od karmienia mogą być szkodliwe"
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 04.10.2021 02:00

Czy budzić dziecko w nocy na karmienie? Lekarka: "Całonocne przerwy od karmienia mogą być szkodliwe"

Karmiąca
Fot: YakobchukOlena, canva.com

Karmienie noworodka jest dla każdej matki bardzo ważne, ale jest także wyzwaniem. Boimy się czy na pewno dziecko się najada i sprawdzamy, czy przybiera na wadze. Wiemy, że dziecko powinno się karmić co trzy godziny, ale czy dotyczy to także nocy? Lekarka radzi, że dobrze jest wybudzać dziecko na nocne karmienie.

Dziecko w życiu płodowym przyzwyczajone jest do tego, że substancje odżywcze dostarczane są mu na bieżąco, dlatego po narodzinach także potrzebuje regularnego dostarczania pokarmu. Nie zawsze jednak jest w stanie samo się o niego upomnieć.

Dziecko powinno się karmić osiem razy na dobę, także w nocy

Lekarka Agata Wójcik-Sęp podkreśla, że należy wybudzać dziecko na nocne karmienie. Nie zgadza się ona z twierdzeniem niektórych rodziców, że należy spać, kiedy dziecko śpi, ponieważ jeżeli będzie głodne, obudzi się samo. Neonatolożka i doradczyni laktacyjna wyjaśnia:

-"Oczywiście zawsze zachęcam mamy do wypoczynku, gdy dziecko akurat im na to pozwala, ale musimy pamiętać, że nie każdy noworodek dopomni się odpowiednią ilość razy o karmienie. Jako mamy musimy zadbać o to, żeby dziecko dostało właściwą ilość pokarmu." – cytuje mamadu.pl.

Przez pierwsze sześć miesięcy powinno się karmić dziecko osiem razy na dobę. Może to wymuszać konieczność wybudzania dziecka w nocy. Zwłaszcza pierwsze dwa miesiące są kluczowe jeżeli chodzi o karmienie. Jest ono bardzo zdrowe dla dziecka i korzystnie wpływa na utrzymanie laktacji, którą można najbardziej pobudzić właśnie poprzez nocne karmienie. Najdłuższa przerwa między karmieniami nie powinna trwać dłużej niż trzy godziny. Należy także pamiętać, aby karmić osiem razy na dobę.

Zbyt długi okres bez karmienia może być szkodliwy

"Zdarzają się niemowlęta, które zjadają wystarczającą ilość kalorii w ciągu dnia i późnym wieczorem, więc mogą przesypiać więcej godzin w nocy, ale musimy być pewne, że wszystkie wskaźniki skutecznego karmienia są spełnione, a oprócz tego dziecko w odpowiednim tempie przybiera na masie ciała. Dzięki temu możemy pozwolić niektórym niemowlętom na przesypianie nocy, ale nie noworodkom." - cytuje ekspertkę portal mamadu.pl.

Doradczyni laktacyjna twierdzi, że zbyt długi okres bez karmienia niekorzystnie wpływa na laktację. Może doprowadzić do jej wyciszenia, a nawet do niedoboru pokarmu. Może być także szkodliwe dla dziecka, ponieważ zbyt długi czas bez pokarmu nie jest dla noworodków naturalny.

Podsumowując, w przypadku karmienia piersią, przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, należy pilnować, żeby jadło 8 razy na dobę, w tym także w nocy. Dziecko należy wybudzić delikatnie, przykładając je do piersi. Odstępy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny.

-"Zdarza się, że niemowlak może przespać dłużej, ale musimy być pewne, że prawidłowo przybiera na wadze, a laktacja jest na dobrym poziomie. Jednak noworodek powinien zjeść mleko przynajmniej raz w nocy." cytuje mamadu.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamadu.pl