Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach

Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach

Chrzest dziecka
Fot. Pixaby

Czasami znalezienie rodziców chrzestnych dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Chcemy, by były to osoby blisko z nami związane, a jednocześnie takie, które naprawdę dobrze sprawdzą się w tej roli.

Na dodatek ksiądz może odrzucić kandydatów na chrzestnych. Kościół ma kilka warunków, które taka osoba musi spełnić. Dlatego coraz więcej rodziców zastanawia się, czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych?

Czy dziecko musi mieć chrzestnych

Chrzest to podniosła chwila w życiu rodziny. Rodzice maleństwa przygotowują się do niej przez kilka tygodni, zapraszając gości, dopinając formalności, kupując białą szatkę. A przede wszystkim wybierając odpowiednich chrzestnych.

Ksiądz Piotr Jaroszewicz, znany z tego, że w swoich mediach społecznościowych porusza często trudne zagadnienia dotyczące wiary, wypowiedział się na temat chrzestnych. Jedna z internautek zapytała, czy można ochrzcić dziecko bez nich.

"W dwóch przypadkach. Pierwszy — gdy jest zagrożenie życia. (...) Drugi moment to jest kiedy jest np. wojna, kiedy nie ma jak znaleźć chrzestnych." - odpowiedział na pytanie w filmie na TikToku.

Chrzest bez udziału rodziców chrzestnych jest więc możliwy tylko w nadzwyczajnych i ekstremalnych sytuacjach. Jednak, jak zaznaczył duchowny, nawet jeśli nie ma możliwości, by znaleźć chrzestnych, dane wybranych osób i tak powinny znaleźć się w dokumentach.

Wiele osób ma problem ze znalezieniem odpowiednich chrzestnych

W komentarzach pod filmem rozhulała się burza. Internauci zaczęli opowiadać o swoich doświadczeniach z wyborem chrzestnego. 

"A co jeśli się nie ma NIKOGO, jestem tylko na przykład ja i dziecko same, co wtedy? Mam brać żula spod sklepu?" - pyta jedna z komentujących. "Ja jestem w podobnej sytuacji, nie mam kogo wsiąść, żadnego kontaktu z rodziną od 12 lat odkąd zmarła moja mama, chce, żeby syn był ochrzczony" - opowiada smuto inna.

Internauci zauważają też, że nie zawsze osoba, którą poprosimy, wyrazi zgodę. Bycie chrzestnym to odpowiedzialność, a na dodatek, jak podsumowuje inna komentująca: "Dużo osób też nie chce być chrzestnym ze względu na finanse, mimo że nie oczekujesz prezentów".

Chrzestnego ze świecą szukać

Kościół ma kilka wymagań dla osób, które mają zostać rodzicem chrzestnym. Po pierwsze kandydat musi mieć ukończone 16 lat. Musi także mieć chrzest, komunię i bierzmowanie i być praktykującym katolikiem. Wydaje się, że większość osób spełnia te wymagania, ale nie jest to takie proste.

Okazuje się, że księża bacznie przyglądają się kandydatom na chrzestnych. To osoba, która ma ważną rolę do odegrania w życiu dziecka. Jego zadaniem jest wspieranie rodziców w wychowaniu w wierze. Dlatego musi być gorliwym wiernym i żyć zgodnie z naukami Kościoła.

Proboszcz może odmówić, jeśli chrzestny mieszka z drugą połówką bez ślubu. Odrzucone zostaną także osoby, które mają tylko ślub cywilny, nawet jeśli są praktykujące i gorliwie wierzące.

Zobacz także:

Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Bierzmowanie dla wybranych. Zmiany w sakramentach zadziwią rodziców

Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
Konkurs BLW
Mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu niemowląt od wydawnictwa RM! Szczegóły poniżej. Każdy rodzic  staje przed dylematem: jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka? Odpowiedź powinna być oczywista: wtedy, gdy dziecko będzie gotowe. Dla każdego malucha będzie to nieco inny moment, jak więc poznać, że to już? Najlepiej sięgać po ekspercką wiedzę i… zaufać dziecku.Przed wami piękna przygoda, bo rozszerzanie diety to czas, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat kolejnym zmysłem - smakiem. Żeby ułatwić wam tę przygodę, mamy nie lada gratkę - konkurs, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu dzieci w tym cudownym okresie.
Czytaj dalej
Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców
matka i syn
Brak pewności siebie rzutuje na całe nasze życie. Gdy poczucie własnej wartości jest zbyt niskie, nie walczymy o siebie, nie próbujemy nowych rzeczy, boimy się sięgać wyżej. Jesteśmy zalęknieni, a przez to nieszczęśliwi. Budowanie pewności siebie u dziecka już od najmłodszych lat jest niezwykle ważne dla jego przyszłości.Te 5 sposobów na to, jak wychować pewne siebie dziecko, nie wymaga od rodziców ani wielkich starań, ani wybitnej wiedzy. Wystarczy zwrócić uwagę na podstawowe komunikaty, jakie kierujemy do swojego kochanego malucha i popracować nad tym, aby nie niszczyły, tylko budowały jego wewnętrzną siłę, jaką jest właśnie pewność siebie.
Czytaj dalej