Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Pierwsza komunia
Fot. Jinu Joseph/Pexels

Dzieci najczęściej idą do pierwszej komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. W tym momencie mają mniej więcej 8-9 lat. To dla nich wielkie wydarzenie, do którego przygotowują się miesiącami.

Księża raczej nie zgodzą się na to, by do sakramentu przystąpiły mniejsze dzieci. Jednak papież Jan Paweł II stworzył prawo, według którego młodsze pociechy także mogą przyjąć pierwszą komunię. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach.

Wiek dziecka komunijnego

Wiek jest jednym z warunków, który trzeba spełnić, by przystąpić do pierwszej komunii. Według przepisów Kościoła Katolickiego, dzieci muszą mieć co najmniej 8 lat. Nie ma żadnego limitu w górę, ale w naszym kręgu kulturowym do sakramentu przystępują maluchy z pierwszych klas szkoły podstawowej.

Wielu księży odmawia młodszym dzieciom przygotowania się do komunii. W dwóch sytuacjach jest to jednak dopuszczalne. Jedna z nich wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, a druga została opisana przez papieża Jana Pawła II.

Kasia (3).jpg
Fot. Pixaby

Komunia dla młodszych dzieci

Dzieci mogą wcześniej przystąpić do pierwszej komunii, jeśli chorują lub znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. Kodeks Prawa Kanonicznego głosi: "Dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii".

Muszą być jednak na tyle duże, by mogły zrozumieć wagę tego wydarzenia. Najważniejsze jest to, by potrafiły rozróżnić opłatek i to, co on symbolizuje, od zwykłego chleba.

Drugi przypadek, kiedy do sakramentu mogą podejść młodsze dzieci, został opisany przez Jana Pawła II w książce "Wstańcie, chodźmy!". Jest to dopuszczalne, pod warunkiem że maluch jest w pełni świadomy, czym jest komunia i sam pragnie ją przyjąć.

Nie wszystkie dzieci zostaną dopuszczone do komunii

O tym, czy dziecko przystąpi do sakramentu, decyduje proboszcz. Wiek to tylko jeden z warunków. Istnieją jeszcze trzy przesłanki, według których dziecko nie może zostać dopuszczone do komunii:

  • brak chrztu, który jest podstawowym i pierwszym sakramentem,
  • nieuczestniczenie w przygotowaniach pierwszokomunijnych,
  • niewierzący lub niepraktykujący rodzice.

Przygotowania zazwyczaj trwają około roku. W tym czasie dziecko musi uczęszczać na msze święte niedzielne, codzienne nabożeństwa i spotkania w kościele. Uczy się katechizmu i podstaw wiary oraz przygotowuje się do pierwszej spowiedzi.

Najwięcej kontrowersji wzbudza to, że ksiądz może odmówić udzielenia pierwszej komunii dzieciom niewierzących lub niepraktykujących rodziców. Wszystko dlatego, że w takim przypadku rodzice nie wspierają rozwoju duchowego dziecka, a przez to ich pociechy mogą nie być dobrze przygotowane do przyjęcia sakramentu.

Zobacz także:

Czy dzieci muszą pościć w Środę Popielcową? Obowiązują je pewne zasady

Bierzmowanie dla wybranych. Zmiany w sakramentach zadziwią rodziców

Kiedy można unieważnić ślub kościelny? Podajemy najważniejsze informacje