Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Czy dzieci mogą jeść kogel mogel? Pod żadnym pozorem nie ryzykuj
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 27.10.2021 02:00

Czy dzieci mogą jeść kogel mogel? Pod żadnym pozorem nie ryzykuj

karmienie
Fot: Alexandrgrant , canva.com

Małe dzieci uwielbiają słodkie desery. Są jednak takie, których lepiej im nie podawać. Popularny kogel-mogel może być niebezpieczny dla maluchów ze względu na surowe jaja, które są jego głównym składnikiem.

Jaja są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Warto jednak wiedzieć, w jakiej postaci można je podawać dzieciom. Należy uważać na uwielbiany przez maluchy kogel-mogel, gdyż może powodować choroby układu pokarmowego.

Pyszny i niebezpieczny

W jadłospisie małego dziecka nie powinny znajdować się surowe jajka, ponieważ tak jak surowe mięso i niepasteryzowane mleko, mogą być źródłem zakażenia salmonellą. Bakteria ta może być szczególnie niebezpieczna dla rozwijającego się dopiero organizmu małego dziecka.

Salmonella to bakteria, wywołująca chorobę przewodu pokarmowego, zwaną salmonellozą. Jej objawami są biegunka, gorączka, ból brzucha nudności, a czasami nawet wymioty. Choroba może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku ze względu na odwodnienie organizmu, które może nawet zagrażać ich życiu.

Surowe jaja źródłem salmonelli

Ludzie najczęściej chorują na salmonellozę poprzez zjedzenie skażonej żywności pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, drób, mleko i jaja. Dlatego właśnie nie powinno się podawać dzieciom deseru nazywanego koglem-moglem, który przyrządza się z surowych jaj i cukru.

Rozszerzanie diety dziecka powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami ekspertów, a także w bezpiecznej postaci. Należy pamiętać o tym, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Wyłączne karmienie piersią rekomendowane jest przez Światową Organizację Zdrowia przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Podawaj dziecku gotowane jajka

Jajka można wprowadzać do jadłospisu dziecka jako jedne z pierwszych produktów, a najlepiej jest robić to pod osłoną mleka mamy. Dzieciom można podawać gotowane jajka, omlety na parze, pasty jajeczno-warzywne lub jajka na słodko, np. w postaci placuszków z owocami. Jest wiele potraw z jajek, które są bezpieczne i równie pyszne jak kogel-mogel.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parentoing.pl, 1000dni.pl, medonet.pl