Truskawki w diecie niemowlaka stanowią cenne źródło witamin, a do tego są pyszne, miękkie i soczyste. Dzieci zazwyczaj chętnie ich próbują. Rodzice z kolei, mają mnóstwo wątpliwości w tej kwestii.Panuje powszechne przekonanie, że truskawki są silnym alergenem. Nawet pediatrzy często radzą, by wstrzymać się z podawaniem tych owoców niemowlętom. A jak jest naprawdę? Od jakiego wieku dziecko może zacząć próbować truskawek?
Regularne jedzenie ryb to jedna z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Ryby są bogate w kwasy omega i witaminy. Najpopularniejsze to zdecydowanie łosoś, tuńczyk i dorsz. Są zdrowe i smaczne, ale bardzo drogie.Jest jednak tańsza alternatywa: okoń. Jest naprawdę smaczny, a do tego zdrowy. Dawniej okonie były bardzo popularne, teraz są trochę zapomniane. A naprawdę warto po nie sięgnąć.
Gdy dziecko ma alergię na jajko, rodzice muszą ściśle pilnować jego diety. Świetnym sposobem na urozmaicenie śniadań lub kolacji małego alergika jest… jajecznica. Ale taka bez jajek. Jej przygotowanie jest banalnie proste, a smak do złudzenia przypomina tę tradycyjną.Sekretem oszukanej jajecznicy jest specjalna sól o silnym jajecznym zapachu. Mimo egzotycznej nazwy bardzo łatwo ją dostać. Nie jest też droga, bo pół kilograma tej przyprawy można kupić już za 5 zł. Sposobów na oszukaną jajecznicę jest więcej.
Nareszcie wiosna. To idealny czas na wprowadzenie do diety dziecka nowych produktów, a jednym z najbardziej wiosennych warzyw jest rzodkiewka. Kiedy można ją podać dziecku? Czy rzodkiewka jest bezpieczna dla niemowląt?Zdania są podzielone. Jedni uważają, że rzodkiewki nie powinno się podawać dzieciom nawet do 2 roku życia, bo są bardzo twarde i ostre w smaku. Ale to nie do końca prawda. Rzodkiewka jest bardzo zdrowa i warto zaproponować nawet malutkiemu dziecku, pod warunkiem że nie będzie nafaszerowana pestycydami.
Nic nie smakuje tak, jak żurek z kiełbaską i święconym jajkiem na wielkanocnym śniadaniu. A do tego pieczone i wędzone mięso, sałatki, wielkanocna baba i mazurek. Ale gdy przy stole pojawiają się małe dzieci, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Co może jeść dziecko na Wielkanoc? Jakich świątecznych potraw może spróbować niemowlę podczas rozszerzania diety?Wiadomo, że maluszkom nie wolno podawać soli, cukru i wędzonego mięsa i surowych jaj. Ale większości wielkanocnych dań spokojnie mogą spróbować. Wcale nie trzeba im robić standardowych kotlecików, albo papkowatej zupki. Wystarczy drobna zmiana w tradycyjnym przepisie.
Kiedy zrobiłam ją po raz pierwszy, nikt nie zauważył, że nie ma w niej jajek. Ta oszukana jajecznica, jest tak dobra, że nawet najwięksi miłośnicy jajek dają się nabrać. Tofucznica to świetna alternatywa dla jajecznicy i to nie tylko dla wegan.Moja rodzina potrafi pochłonąć 20 jajek każdego tygodnia. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie zawarty w nich cholesterol. Tofucznicę zrobiłam pierwszy raz, gdy na niedzielne śniadanie zabrakło nam jajek i to był strzał w dziesiątkę!
Mam to szczęście, że moje dziecko zjada prawie wszystko, co mu podam (poza żółtym serem i brokułem). Uwielbia pieczone i duszone mięso, wszelkiego rodzaju kotleciki. Z chęcią zajada też rybę.Bardzo się z tego cieszę, bo w czasie Wielkiego Postu, ryby pojawiają się u nas częściej. Nie robię osobnego obiadu dla dziecka. Mam przepis na soczystą i pyszną rybę, która smakuje i synkowi, i nam. A na dodatek wystarczy wrzucić ją do piekarnika. Robi się po prostu sama.
Nasze babcie nadal pamiętają, jak wspaniale smakowała wielkanocna kiełbasa po 40 dniach poszczenia. Dzisiaj niewielu z nas decyduje się na takie poświęcenie w Wielkim Poście, jeżeli pościmy to raczej tylko w piątki. A kiedy przychodzi ten dzień tygodnia, głowę zaprząta nam pytanie: co by tutaj ugotować. Odpowiadamy: kopytka z sosem pieczarkowym.Najprostsze pomysły są zawsze najlepsze, także w Wielkim Poście. Idealny pomysł na postne danie to kopytka z sosem pieczarkowym. Można je zrobić z ziemniaków, które zostały z czwartkowego obiadu, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy pieniądze. Jaki jest najlepszy przepis na kopytka z sosem pieczarkowym? Czy takie danie można podać dziecku?
Mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu niemowląt od wydawnictwa RM! Szczegóły poniżej. Każdy rodzic staje przed dylematem: jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka? Odpowiedź powinna być oczywista: wtedy, gdy dziecko będzie gotowe. Dla każdego malucha będzie to nieco inny moment, jak więc poznać, że to już? Najlepiej sięgać po ekspercką wiedzę i… zaufać dziecku.Przed wami piękna przygoda, bo rozszerzanie diety to czas, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat kolejnym zmysłem - smakiem. Żeby ułatwić wam tę przygodę, mamy nie lada gratkę - konkurs, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu dzieci w tym cudownym okresie.
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. A wraz z nimi temat, nad którym głowią się rodzice tych najmłodszych dzieci. Czy to, co znajdzie się na świątecznym stole, nadaje się dla maluszków? Jak jest np. z makiem? Mak to kontrowersyjny produkt. Kojarzy się z narkotykami... choć ten, który używamy w kuchni, ma tylko lekkie działanie nasenne. Mak ma także wiele cennych wartości odżywczych. Z pewnością jednak nie poleca się go wszystkim dzieciom.
Czosnek to jedna z naszych ulubionych przypraw. Nadaje potrawom wyrazu i jest składnikiem naprawdę wielu dań. Na dodatek czosnek jest tani i bardzo zdrowy. A jesienią jemy go więcej, żeby zabezpieczyć się przed wszelkimi infekcjami.To, że jest zdrowy, to jedno, ale jest też przecież bardzo ostry. Wiadomo, że osoby cierpiące, chociażby na wrzody żołądka, nie powinny go spożywać. Podobnie jest w przypadku dzieci. Ich układ pokarmowy musi nieco dojrzeć, zanim będzie mógł poradzić sobie z czosnkiem.
Arbuza warto jeść niezależnie od pory roku. O czym zaraz się przekonasz. By zachęcić dzieci do jego spożywania, warto pobawić się strukturą owocu. Poniżej znajdziesz kilka fajnych pomysłów na podanie arbuza dzieciom (i dorosłym).Arbuz jest pełnym cennych składników owocem, który na pewno warto włączyć do diety dziecka. Świetnie nawadnia latem, pomaga walczyć z uporczywym kaszlem zimą. Do tego uzupełnia witaminę C wzmacniającą odporność oraz witaminę A, która pomaga w regeneracji skóry np. w przypadku odparzeń pieluszkowych.
Awokado w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Znane jest ze swoich wartości odżywczych i zdrowych tłuszczy, jakie zawiera. To naprawdę bardzo zdrowy owoc, ale czy można podawać go małym dzieciom? Małe dzieci powinny mieć urozmaiconą dietę, bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Warto, aby w ich menu znajdowało się także awokado. Warto jednak pamiętać, że nie należy wprowadzać go do jadłospisu dziecka przed siódmym miesiącem życia.
Małe dzieci uwielbiają słodkie desery. Są jednak takie, których lepiej im nie podawać. Popularny kogel-mogel może być niebezpieczny dla maluchów ze względu na surowe jaja, które są jego głównym składnikiem.Jaja są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Warto jednak wiedzieć, w jakiej postaci można je podawać dzieciom. Należy uważać na uwielbiany przez maluchy kogel-mogel, gdyż może powodować choroby układu pokarmowego.