Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Czy sześciolatka można wysłać do sklepu po bułki? Przepisy są jednoznaczne
Marta Uler
Marta Uler 10.06.2024 17:04

Czy sześciolatka można wysłać do sklepu po bułki? Przepisy są jednoznaczne

dziecko w sklepie
Fot. East News/Marek BAZAK

Zastanawiasz się, w jakim wieku musi być dziecko, by można je było wysłać do sklepu? Czy sześć lat to jeszcze za mało? A siedem? Osiem? A jeśli sklep jest tuż pod domem? To wszystko jest ważne. Ale jeszcze ważniejsze są przepisy prawa.

Prawo w tej kwestii jest jasne. Ściśle określa, kiedy dziecko może samodzielnie wyjść z domu, by załatwić jakąś sprawę. A każdy odpowiedzialny rodzic, powinien być tego świadomy.

W jakim wieku dziecko może iść samo do sklepu?

W jakim wieku dziecko może iść do sklepu? – zastanawia się niejeden rodzic. Czy można wysłać po kilka podstawowych produktów, choćby po przysłowiowe bułki, czy mleko, na przykład 7-latka? Zakładając, że to dziecko rozsądne, odważne, że będzie mieć odliczone pieniądze, a idąc do sklepu, nawet nie trzeba przechodzić przez ulicę. 

Dzieci są różne i może zdarzyć się tak, że już 6-latek poradzi sobie z takim wyzwaniem, jak również, że 9-latek będzie się po prostu bał iść sam. Kwestię wypuszczenia dziecka poza dom bez opieki jasno regulują przepisy, ale nie tylko na nich powinniśmy się w tej kwestii opierać. Świetnie wyjaśnia to prawniczka, Agata Dawidowska, która prowadzi konto "Prawa Małego Człowieka” na Facebooku.

Czy siedmiolatka można wysłać po zakupy?

My, rodzice, mniej więcej 30 lat temu, notorycznie wysyłani byliśmy po zakupy i nikt się nad tym w ogóle nie zastanawiał. Zostawiano nam na stole listę i banknot, i po szkole trzeba było lecieć do najbliższego sklepu i tyle. Dzisiejsza rzeczywistość jest inna. Obawiamy się wypuścić nasze maluchy same z domu. Pewnego dnia, przychodzi jednak ten moment, że trzeba się odważyć. Kiedy?

Prawniczka Agata Dawidowska, wskazuje tu na jeden podstawowy przepis:

“Zgodnie z prawem o ruchu drogowym [art. 43] dziecko może samo korzystać z drogi od wieku 7 lat”. ”Dziecko poniżej 7 lat musi korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat”. I to właściwie rozwiązuje nam cały problem. Siedmiolatka można wysłać do sklepu po bułki i mleko. Ale, jest też inny paragraf:

"Jako rodzice mamy obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem [art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego], czyli dbać o jego bezpieczeństwo i interesy”. 

Zatem, zanim zdecydujemy się powierzyć maluchowi tę ważną misję, musimy upewnić się, co do jego bezpieczeństwa.

Wiele zależy od konkretnego dziecka i jego rodziców

Na temat wysyłania dziecka po zakupy, właściwie nie ma więcej przepisów. Reszta należy już do nas, rodziców. Jeżeli dobrze znamy nasze dziecko, wiemy, że jest zaradne, odważne, możemy spróbować powierzyć mu takie zadanie. Jeśli podoła, z pewnością będzie z siebie bardzo dumne, poczuje się samodzielne, a to wzmocni go jeszcze bardziej. 

Nie ma natomiast sensu wywierać presji nawet na starszym dziecku, jeśli nie czuje się jeszcze gotowe do samodzielnego zrobienia zakupów. Pamiętajmy też, że, jak pisze Dawidowska: 

"Zgodnie z kodeksem karnym karane jest narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu [art. 160 § 2 kodeksu karnego]”.

Kiedy chcemy, np. 7-letnie dziecko, wysłać do sklepu, powinniśmy to przemyśleć. Na początek dobrze jest określić, który konkretnie ma to być sklep – najlepiej jakiś osiedlowy, mieszczący się jak najbliżej domu, i taki, który dziecko zna. Zrezygnujmy ze sklepów, do których droga prowadzi przez ruchliwe ulice – na to jeszcze przyjdzie czas. Dobrym pomysłem jest też wcześniej uprzedzić sprzedawcę, że dziecko zacznie samo robić zakupy. Będzie mógł zwrócić na nie uwagę, a w razie czego ośmielić go dobrym gestem lub słowem.

Zobacz także:

Praca dla nastolatka na wakacje. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, jak zadbać o bezpieczeństwo?

W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Wcale nie od 140 cm wzrostu. Od kiedy dziecko może jeździć w aucie bez fotelika?