portalparentingowy.pl
Dziecko sen

fot, pixaba.com/ddimitrova

Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu już od samych narodzin. Trzeba też pamiętać, że zdrowy sen jest potrzebny, aby nasze dziecko miało energię na poznawanie świata, a także rozwój. Niestety wielu rodziców popełnia poważny błąd, k

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia ilość przespanych godzin. Ważna jest też jakość naszego snu. Jeżeli będziemy cały czas się wybudzać, ponieważ coś będzie nam przez całą noc przeszkadzać, to nie ma szans, abyśmy w czasie snu porządnie odpoczęli i zregenerowali siły. To samo tyczy się dzieci. Nasze maluchy muszą się czuć komfortowo w czasie snu, o niestety sami im często utrudniamy.

Jedną z kluczowych spraw, jeżeli chodzi o nasz komfort w czasie snu, jest temperatura. W końcu raczej ciężko jest usnąć w momencie, kiedy pot się z nas leje, lub szczękamy zębami z zimna. W przypadku dzieci jest identycznie, a mimo to wielu rodziców chcąc zapewnić dziecku komfort termiczny, tak naprawdę je przegrzewają.

Dlaczego dziecko poci się w czasie snu?

Dzieci pocą się w nieco inny sposób niż dorośli. Wynika to z faktu, że ich gruczoły potowe nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego też, jeżeli dziecko zacznie wariować, biegać i skakać to spoci się głównie na głowie i szyi. Kiedy obserwujemy to u śpiącego dziecka, to może to sugerować na problemy zdrowotne u malca.

Natomiast jeżeli po przebudzeniu dziecka widzimy, że plecy jego piżamy są mokre, to znak, że najprawdopodobniej dziecku jest zbyt gorąco w czasie snu. Niestety często przyczyna takiego stanu rzeczy leży po stronie samych rodziców.

W społeczeństwie utarło się, że dziecko powinno mieć w swoim pokoju cieplej niż rodzice. Dodatkowo obowiązkowa jest piżamka, a także ciepła kołdra, aby broń boże dziecko nam się nie przeziębiło w czasie nocy. Rzecz jasna trzeba jeszcze kilka razy w ciągu dnia przykryć dziecko kołdrą, ponieważ w czasie snu się wierciło i teraz materiał nie przykrywa dokładnie jego ciała.

Choć za takim zachowaniem przemawia troska o dziecko, to co za dużo to nie zdrowo. Pamiętajmy, że zarówno grubość piżamy dziecka, jak i jego kołdry powinna być dostosowana do temperatury otoczenia. Co więcej, dziecku o wiele łatwiej będzie znieść zbyt niską temperaturę, niż zbyt wysoką, dlatego też nie dokładajmy mu jeszcze dodatkowej warstwy materiału w czasie snu.

Latem postarajmy się, aby piżama dziecka była cieńsza, natomiast zimą grubsza. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura utrudnia wejść w stadium snu głębokiego, a to właśnie wtedy nasz organizm tak naprawdę zaczyna odpoczywać.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >