Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 01.04.2021 02:00

Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd

Dziecko sen
fot, pixaba.com/ddimitrova

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia ilość przespanych godzin. Ważna jest też jakość naszego snu. Jeżeli będziemy cały czas się wybudzać, ponieważ coś będzie nam przez całą noc przeszkadzać, to nie ma szans, abyśmy w czasie snu porządnie odpoczęli i zregenerowali siły. To samo tyczy się dzieci. Nasze maluchy muszą się czuć komfortowo w czasie snu, o niestety sami im często utrudniamy.

Jedną z kluczowych spraw, jeżeli chodzi o nasz komfort w czasie snu, jest temperatura. W końcu raczej ciężko jest usnąć w momencie, kiedy pot się z nas leje, lub szczękamy zębami z zimna. W przypadku dzieci jest identycznie, a mimo to wielu rodziców chcąc zapewnić dziecku komfort termiczny, tak naprawdę je przegrzewają.

Dlaczego dziecko poci się w czasie snu?

Dzieci pocą się w nieco inny sposób niż dorośli. Wynika to z faktu, że ich gruczoły potowe nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego też, jeżeli dziecko zacznie wariować, biegać i skakać to spoci się głównie na głowie i szyi. Kiedy obserwujemy to u śpiącego dziecka, to może to sugerować na problemy zdrowotne u malca.

Natomiast jeżeli po przebudzeniu dziecka widzimy, że plecy jego piżamy są mokre, to znak, że najprawdopodobniej dziecku jest zbyt gorąco w czasie snu. Niestety często przyczyna takiego stanu rzeczy leży po stronie samych rodziców.

W społeczeństwie utarło się, że dziecko powinno mieć w swoim pokoju cieplej niż rodzice. Dodatkowo obowiązkowa jest piżamka, a także ciepła kołdra, aby broń boże dziecko nam się nie przeziębiło w czasie nocy. Rzecz jasna trzeba jeszcze kilka razy w ciągu dnia przykryć dziecko kołdrą, ponieważ w czasie snu się wierciło i teraz materiał nie przykrywa dokładnie jego ciała.

Choć za takim zachowaniem przemawia troska o dziecko, to co za dużo to nie zdrowo. Pamiętajmy, że zarówno grubość piżamy dziecka, jak i jego kołdry powinna być dostosowana do temperatury otoczenia. Co więcej, dziecku o wiele łatwiej będzie znieść zbyt niską temperaturę, niż zbyt wysoką, dlatego też nie dokładajmy mu jeszcze dodatkowej warstwy materiału w czasie snu.

Latem postarajmy się, aby piżama dziecka była cieńsza, natomiast zimą grubsza. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura utrudnia wejść w stadium snu głębokiego, a to właśnie wtedy nasz organizm tak naprawdę zaczyna odpoczywać.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Onet.pl

Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?