Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Drugie imię Jezusa dla wielu będzie niespodzianką. Oznacza wielką mądrość i determinację
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 21.12.2023 20:23

Drugie imię Jezusa dla wielu będzie niespodzianką. Oznacza wielką mądrość i determinację

Drugie imię Jezusa
Fot. Wikipedia Commons

Polska w świecie uznawana jest za kraj katolicki. Teoretycznie nie powinno nas w aspekcie religii zaskakiwać nic. A jednak od czasu do czasu, warto przypomnieć sobie kilka mniej znanych szczegółów. Teraz w okresie świątecznym pomyślmy o drugim imieniu Jezusa. 

W czasach Biblijnych drugie imię było raczej mianem, niż drugim imieniem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Jednak w Piśmie Świętym bez trudu odnajdziemy ślady tego, że Jezus, nie zawsze był Jezusem.

Drugie imię Jezusa

"Oto Panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel, albowiem Bóg z nami" - czytamy w proroctwie Izajasza (Iz 7, 14). "Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów" - pisał z kolei w swojej Ewangelii Mateusz (Mt 1,21). 

Jak więc w końcu było naprawdę? Oryginalne imię Jezusa w wersji hebrajskiej brzmi Jeszua, tłumaczy się to jako "Jahwe jest pomocą, zbawcą". Emmanuel znaczy dosłownie "z nami jest Bóg". Nic więc dziwnego, że w Piśmie te imiona przewijają się w kontekście Mesjasza. Chrześcijanie wierzą, że Jezus jest osobą boską, Bogiem pod ludzką postacią. Emmanuel pasuje więc do tej postaci idealnie.

Kopia – Marta L - 2023-12-21T124928.002.jpg

Można nazwać syna na pamiątkę Jezusa

W Polsce tylko jednemu dziecku nadano imię Jezus, miało to miejsce w latach 70. XX w. Rada Języka Polskiego odradza nazywanie tak dzieci. Pojawiło się za to kilku chłopców imieniem Jesus - w krajach hiszpańskojęzycznych jest ono bardzo popularne. Wszystkie te dzieci pochodzą z rodzin obcokrajowców.

Niewielu jest też w Polsce Emmanueli, obecnie wg. portalu Dane Otwarte to imię, jako pierwsze nosi 541 mężczyzn, jako drugie - 337. W pierwszej połowie kończącego się roku nikt w Polsce nie nadał tego imienia dziecku. A przecież warto, bo jest piękne i biblijne, dla odmiany np. Samueli między styczniem a czerwcem 2023 przybyło 81.

Charakter Emmanuela

Gdyby opisać to imię najkrócej, to trzeba by wspomnieć o wielkiej mądrości, jaka przypisywana jest noszącym je mężczyznom. Są też odpowiedzialni i... skazani na sukces i dostatek. Ich upór w działaniu sprawia że szybko dochodzą do kierowniczych stanowisk. Emmanuel doskonale sprawdza się w zawodach związanych z obrotem pieniędzmi, może pracować, np. w dziale finansowym.

 Człowiek o tym imieniu dzięki wielkiej mądrości i silnej potrzebie walki o sprawiedliwość jest też świetnym przyjacielem, ale również partnerem i ojcem. Jest opiekuńczy i ciągnie go do działań charytatywnych. Będzie się angażował w zbiórkach dla schronisk dla zwierząt, ale też Szlachetna paczka, domy dziecka... wszyscy mogą na niego liczyć. Emmanuel może być szczęśliwy tylko, jeśli może się dzielić szczęściem.

Zdrobnienia Emmanuela: Emek, Emi, Muniek, Manio Maniek

Imieniny: 25 stycznia, 26 marca, 10 lipca i 11 października

Zobacz także:

Jest w TOP3 imion dla chłopców w Polsce. Niedługo będzie miał imieniny

Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście

Chcieli nadać dziecku kontrowersyjne imię. Rada Języka powiedziała stanowcze “NIE”