Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Imię Dla Dziecka

Imię Dla Dziecka

Imię dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?

Wybór odpowiedniego imienia dla naszego przyszłego dziecka jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam w życiu podjąć. Choć nie wszyscy rodzice podchodzą do tej kwestii tak sentymentalnie, to jednak nadając imię dla dziecka warto się nad nim przez chwilę zastanowić.

Przy wyborze imienia młodzi rodzice bardzo często kierują się swoimi przodkami, którzy byli w ich życiu ważni, właśnie tam upatrując imienia dla swojej pociechy – do pewnego stopnia jest to także wyraz szacunku wobec pierwotnego nosiciela danego imienia. Nierzadko jednak cała problematyka spłyca się do kwestii czysto estetycznych.

Pomocą przy wyborze imienia dla dziecka mogą służyć tzw. „imienniki”, występujące również pod nazwą „Księga Imion”. Zwykle oprócz etymologii danego imienia, a także podania kilku sławnych osób które to imię nosiły, imienniki sugerują, że wraz z nadaniem dziecku konkretnego imienia obdarowujemy je także zestawem określonych cech charakteru, do pewnego stopnia kształtując jego przyszłość i wpływając na jego „przeznaczenie”. Rzecz jasna należy podchodzić do tego rodzaju informacji z dużą rezerwą, raczej w formie zabawy.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

W wielu przypadkach właściwe imię dla dziecka określane jest przez jego rzadkość w społeczeństwie – rodzice chcą w ten sposób podkreślić wyjątkowość swojej pociechy na tle innych dzieci. 

W tym kontekście warto zatem znać najpopularniejsze imiona dla dzieci. Bazując na danych z roku 2023, możemy wskazać, że w przypadku imion dla chłopców najpopularniejszym imieniem jest Nikodem – na podium znalazł się jeszcze Antoni i Jan. W przypadku dziewczynek z kolei liderką została Zofia, na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna, zaś na trzecim – Laura.

Zakazane imię dla dziecka – jak nie możemy nazwać naszej pociechy?

Choć rodzice dzieci cieszą się dość dużą autonomią w kwestii nazywania swoich pociech, to jednak nie każde imię można dziecku nadać. Decyzję o odmowie nadania imienia podejmuje arbitralnie urzędnik USC. Swoją decyzję zgodnie z prawem może umotywować na kilka sposobów.

Przede wszystkim, imię dziecka nie może pochodzić od pospolitych przedmiotów (na przykład „Krzesło” czy „Widelec”), nie może stanowić zdrobnienia innego imienia (na przykład „Asia” zamiast „Joanna”), a także musi umożliwiać jego płynną artykulację (nie może więc na przykład stanowić zbioru samych samogłosek). Zabronione jest także nadawanie imion właściwych dla nazw geograficznych, czy wszelkich innych imion, które naraziłyby dziecko na szwank.

Pokaż więcej

dziewczynka
15.05.2024 08:57 Nie Marysia i nie Krysia. Jeśli szukasz oryginalnego imienia dla córki, to jest idealne

Nazywanie dziecka to jedna z najbardziej stresujących decyzji, jakie muszą podjąć rodzice. Kierujemy się różnymi kryteriami, jeśli szukacie oryginalnego, a jednocześnie polskiego imienia dla córki, to mamy dla was piękną propozycję. Ostatni raz nazwano tak w Polsce dziewczynkę w 2022 roku, dokładnie 4 dziewczynki. Szansa na to, że spotkają się w przedszkolu, jest więc niewielka. A jak wiadomo, osoby o oryginalnych imionach lepiej zapadają nam w pamięć, a bycie zapamiętanym ułatwia życie.

chłopiec dziecko
05.05.2024 09:30 Zastąpi Brajana i Antosia. To imię męskie będzie hitem 2024 roku

Ranking imion męskich dla dzieci 2023 roku pokazał, że do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale idzie nowe. W 2024 roku wrócą imiona dla chłopców, które już kiedyś świeciły triumfy. A to jedno chłopięce imię w szczególności.W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech. 

dziewczynka
01.05.2024 10:45 Nowe modne imię dla dziewczynki. Idealne dla żywiołowej i silnej osoby

Wybierając imię dla dziecka, kierujemy się różnymi pobudkami. Jedną z nich zwykle jest moda. I tak jak w latach 80. i 90. przybyło w Polsce wiele dziewcząt o imieniu Agata czy Maja, tak dziś wracamy do imion, które przez lata omijaliśmy.Jednak dziś można zauważyć, że wracają do łask i to w wielkim stylu, bo jeśli ten trend się utrzyma, to za kilka lat nie znajdziecie grupy przedszkolnej bez dziewczynki o tym imieniu. Rodzicom podoba się nie tylko jego międzynarodowe brzmienie, ale i znaczenie.

chłopiec
02.04.2024 09:42 Imię dla rolnika. Jeśli nazwiesz tak syna, babcia będzie łapać się za głowę

Wybierając imię dla syna, zwykle chcemy, aby brzmiało mocno, było międzynarodowe. Chłopiec ma kojarzyć się z kimś stanowczym i silnym. Sięgamy po inspirację wśród królów, piłkarzy. Czasem, szczególnie młode mamy w romantycznym porywie serca szukają imienia w poezji. Polacy coraz bardziej odchodzą od imion, od których jeszcze dwie dekady temu roiło się w szkołach.Obecni 30-, 40-latkowie nie mają więc sobie równych, bo Pawłów, Marcinów, Michałów, Łukaszów  i Adamów ubywa z każdym rokiem. A szkoda, bo te imiona także mają piękne znaczenie i są ponadczasowe. Jedno z nich oznacza łączyć się lub też... ziemia. Przez to drugie znaczenie uznano to imię za odpowiednie dla rolnika, a to praca ciężka i niedoceniana. Rodzice przez lata unikali nazywania tak synów.

kwiatowe imiona dla dziewczynek
30.03.2024 15:50 Kwiatowe imiona dla dziewczynek. Zaskakujące, jak wielu z nich nie znaliśmy

Imiona dla dziewczynek, które biorą się od kwiatów i roślin mają niezwykłą moc. Kojarzące się z pięknem i delikatnością mogą determinować życie dziecka. Takie imiona podobają się rodzicom, którzy coraz chętniej sięgają po te kojarzące się z żywotnością, świeżością i urodą. Poznaj niektóre z imion dla dziewczynek inspirowanych nazwami roślin i kwiatów. 

bliźniaczki
07.03.2024 10:09 Imiona dla bliźniąt tej samej płci. Najpiękniejsze zestawienia dla chłopców i dziewczynek

Bliźnięta to dwa razy więcej miłości, śmiechu i przytulasów. Ale też dwa razy większy kłopot, jakie imiona wybrać. Rodzice jednego dziecka często toczą niekończące się dyskusje na ten temat. A co dopiero, kiedy trzeba podjąć dwie równie ważne decyzje?To trudne, zwłaszcza że rodzice często starają się, by imiona dobrze ze sobą współgrały i świetnie do siebie pasowały. Sposobów na wybór idealnych imion dla bliźniąt tej samej płci jest kilka.

imię Amelia co oznacza
05.03.2024 11:43 Pełna wdzięku i radości. Obok kobiety noszącej to imię trudno przejść obojętnie

To ładne imię w poprzednim roku pojawiło się w pierwszej dwudziestce najbardziej popularnych. Jego posiadaczki są obdarzone niezwykłą umiejętnością nawiązywania relacji. Kochają towarzystwo i zawsze są w doskonałym humorze.Tak spokojną i przyjacielską naturę posiadają Amelie. Nazwij tak córkę, jeśli chcesz, by była pewna siebie, empatyczna i pełna wrodzonego optymizmu.

Małgorzata Tomaszewska
21.02.2024 07:35 Małgorzata Tomaszewska urodziła! Powitała na świecie córeczkę

Druga ciąża Małgorzaty Tomaszewskiej nie tylko była zaskoczeniem dla fanów, ale także nie była łatwa. Prezenterka miała problemy zdrowotne, a tuż tuż przed porodem straciła pracę w "Pytaniu na śniadanie". Jednak teraz to już nie ma znaczenia. Tomaszewska przekazała dobre wieści, jej córeczka jest już na świecieTo drugie dziecko Małgosi Tomaszewskiej. Kobieta wychowuje już synka. Enzo, bo tak ma na imię, chłopiec urodził się w 2017 roku. Jest owocem drugiego małżeństwa Tomaszewskiej z  Ahmet Seyfi Yigit Tarci, mężczyzna był jej długoletnim sąsiadem. Wcześniej dziennikarka była żoną kierowcy, po ślubie z nim przyjęła nazwisko Słomina, jednak związek się rozpadł. Laura jest córką Tomaszewskiej i jej nowego partnera Roberta.

Owocowe imiona dla dziewczynek 2024
17.02.2024 21:12 Najsłodsze imiona dla dziewczynek. Aż dziw, że są tak mało popularne

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2023 roku ponownie okazała się Zofia. Coraz więcej osób postanawia tak nazywać  córkę. Jednak są i tacy, którzy stawiają na bardziej oryginalne rozwiązania. Ich mogą zainteresować poniższe propozycje.No bo przecież dzieci są takie słodkie, jak cukiereczki, albo... owoce. Czemu więc nie nazwać córki właśnie owocowym imieniem? Mamy dla was cztery najpiękniejsze. Nie dość, że obłędnie brzmią, to jeszcze mają cudowne znaczenie. Oto one.

Imiona dla dzieci, które przyciągają bogactwo
12.02.2024 13:06 Królewskie imiona dla dzieci. Przyciągają bogactwo i wieszczą sukces w życiu

"Kto nie wybierał imienia dla dziecka, nie wie, ilu osób nie lubi" - żartowała moja kuzynka, gdy głowiłam się, jak nazwać potencjalną córkę. Na szczęście finalnie okazało się, że będę mieć syna. Piszę na szczęście, bo imię dla chłopca miałam wybrane jeszcze w szkole podstawowej. Podobało mi się, dobrze kojarzyło (nosił je mój dziadek, który był uosobieniem dobra).Rodzice kierują się różnymi kryteriami: modą, albo przeciwnie, oryginalnością, jednym zależy, żeby brzmienie było polskie, inni szukają światowych imion. Sprawdzamy, jak będzie brzmieć z nazwiskiem, albo skupiamy się na znaczeniu. Są też imiona, które mają sprowadzać na noszące je osoby sukces i bogactwo. Oto najpiękniejsze z nich.

niemowlę
11.02.2024 13:49 Nie uwierzysz, jak chcieli nazwać dziecko. Urzędnik Stanu Cywilnego złapał się za głowę

Pomysłowość rodziców zaskakuje. Aż trudno uwierzyć, że ktokolwiek chciałby nazwać swoje dziecko w ten sposób. Urzędnicy Stanu Cywilnego mają pełne ręce roboty, gdy muszą się zmierzyć z takimi propozycjami imion dla dzieci.Nirvana, Nutella, Sosnowiec… a może Batman? Nie możemy się zdecydować, które imię jest najdziwniejsze. Jednak wszystkie zdecydowanie zaskakują, chociaż to może za mało powiedziane. Lista absurdalnych imion, jakie próbowali nadać rodzicie w Polsce, jest dużo dłuższa.

Znaczenie imienia Kazimiera
25.01.2024 09:27 Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia

Oznacza “tę, która nie daje spokoju wrogom”. Kiedyś każdy z nas miał ciocię lub babcię o tym imieniu, dziś rodzice unikają go jak ognia. Nikt nie nazwał tak córki, ani w ubiegłym roku, ostatni raz nadano je w 2020 roku (3 razy), rok wcześniej użyto go dwukrotnie.Dobrze, czasem pojawia się jako drugie, ale pierwsze? W życiu! W czasopiśmie "Polska Głos Wielkopolski" (z 01.12.2009 r.) onomastka z UAM prof. Irena Sarnowska Giefing mówiła, że od 1942 w Kraju Warty Niemcy nakazali nadawać jako pierwsze lub drugie imię Kazimierz, lub Kazimiera. Czyżby to popsuło sławę Kaziom?

Dziecko na podłodze
18.01.2024 11:49 To będzie hit tego roku! Skandynawskie imię dla pewnego siebie chłopca

Do niedawna to piękne imię nie cieszyło się w naszym kraju szczególną popularnością. Od kilku lat jednak rodzice wybierają je coraz chętniej. Być może dlatego, że nosiła je jedna sympatyczna postać z bajki. A być może ze względu na jego znaczenie.Oznacza 'pokój' i 'osobę umiłowaną przez bogów'. Jednak natura Olafa, bo to o nim mowa, jest dużo bardziej złożona. To na pewno osoba, która wie, czego chce od życia.  

Romualda Wąsik
13.01.2024 13:31 To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają

W 2023 roku żadna urodzona dziewczynka nie otrzymała tego imienia. Zostało całkowicie zapomniane, chociaż kiedyś cieszyło się popularnością. Kobiety o tym imieniu to prawdziwe wojowniczki.Duży rozgłos imieniu Romualda przyniosła żona polityka PiS Macieja Wąsika. Romualda Wąsik wystąpiła u boku Andrzeja Dudy w związku z osadzeniem jej męża w więzieniu.

Imię Maria zyskuje na popularności
04.01.2024 07:46 Jej imieniny są najczęściej w roku. Rodzice oszaleli na punkcie tego imienia

W pierwszej połowie 2023 roku nadano je ponad 1500 razy, co sprawiło, że uplasowało się na 10 miejscu najczęściej wybieranych imion w Polsce. Jest popularne na całym świecie, zarówno ze względu na religijne konotacje, jak i z powodu niezwykłego znaczenia.Marie to silne kobiety. Wydają się choleryczkami i despotkami, ale jeśli przebije się przez ich introwertyczną naturę, okazuje się, że niosą w sobie całe morze miłości. Dziewczynka o tym imieniu będzie charakterna i zdecydowana. To dobra wróżba na przyszłość. Można mieć pewność, że Maria odniesie w życiu sukces.

Grażyna pochodzenie i znaczenie imienia
28.12.2023 10:47 To imię dla ambitnej i pięknej dziewczynki. Aż dziw, że Polacy już nie chcą nazywać tak córek

Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, z pewnością okaże się, że znasz przynajmniej kilka kobiet o tym imieniu. Jego korzenie nie sięgają ani starożytnej greki, ani czasów biblijnych. Zostało ono wymyślone w 1823  roku przez Adama Mickiewicza, jest więc stosunkowo młode. W pierwszej połowie 2023 roku nikt nie nadał takiego imienia córce, przez cały 2022 rok wybrano je zaledwie 7 razy.Grażi z litewskiego znaczy piękna. Nic dziwnego, że Mickiewicz dla bohaterki swojego poematu wybrał właśnie imię Grażyna. Dziś nie jest zbyt popularne, a szkoda, bo poza pięknym znaczeniem, przypisuje mu się cechy osobowości, które wielu z nas chętnie widziałoby u swoich córek. 

Drugie imię Jezusa
21.12.2023 20:23 Drugie imię Jezusa dla wielu będzie niespodzianką. Oznacza wielką mądrość i determinację

Polska w świecie uznawana jest za kraj katolicki. Teoretycznie nie powinno nas w aspekcie religii zaskakiwać nic. A jednak od czasu do czasu, warto przypomnieć sobie kilka mniej znanych szczegółów. Teraz w okresie świątecznym pomyślmy o drugim imieniu Jezusa. W czasach Biblijnych drugie imię było raczej mianem, niż drugim imieniem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Jednak w Piśmie Świętym bez trudu odnajdziemy ślady tego, że Jezus, nie zawsze był Jezusem.

Imiona dla chłopca 2024
15.12.2023 09:31 Prowadzi setki ciąż rocznie. Mówi, jakie imiona dla chłopców będą królowały w 2024 roku

Jeden z ulubionych położników Polek, dr Wojciech Falęcki, co jakiś czas publikuje imiona, które najbardziej przypadły mu do gustu, wśród tych wybieranych przez pacjentki dla przyszłych dzieci. Typy lekarza na 2024 rok są iście królewskie!Uważne obserwatorki lekarza zdążyły już zauważyć, że jego ulubione imiona są zwykle bardzo oryginalne, choć nie "dziwaczne". Jakiś czas temu lekarz, który co roku wita na świecie setki dzieci,  zachwycił się imieniem Celinka. Tym razem położnik wskazał na dwa męskie imiona, które dla synów wybrała zaprzyjaźniona pacjentka. 

krótkie imiona dla dziecka 2024
01.12.2023 13:23 Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku mają tylko trzy litery. Zgadniesz jakie?

Końcówka roku to pracowity czas także dla statystyków i badaczy. Oni liczą m.in. to, jakie imiona nadajemy naszym dzieciom. Nie ma jeszcze oficjalnych danych z Polski, ale angielski portal Baby Center sprawdził, jakie imiona w mijającym roku są najpopularniejsze na całym świecie.

imiona dla chłopca Andrzej
28.11.2023 09:57 Jest w TOP3 imion dla chłopców w Polsce. Niedługo będzie miał imieniny

Jeszcze niedawno nie było w tym kraju podwórka, ani klatki w boku, gdzie nie mieszkałby choć jeden chłopiec o tym imieniu. Mówi się, że to urodzone łobuzy, awanturnicy i cholerycy. Jednak jeszcze niedawno rodzice chętnie wybierali to imię, bo synowi miało gwarantować sukces, powodzenie u płci pięknej i szczęśliwe życie. Aż chciałoby się zanucić, parafrazując klasyka: "Dziś prawdziwych Andrzejów już nie ma...".W pierwszym półroczu 2023 roku to imię nadano zaledwie 75 chłopcom. To zaskakująco mało, bo jeszcze w pokoleniu współczesnych 40-, 50-latków Andrzejów nie brakuje, jednak od lat nie zdarzyło się, by nazwano tak więcej niż 200 chłopców w całym kraju. Andrzej świętuje 30 listopada, lecz mimo popularności Andrzejek... powoli solenizantów jest coraz mniej. 

imiona unisex
24.10.2023 13:18 "Samo zdecyduje". Rodzice nadają dzieciom imiona bez wskazywania płci

Jak nazwać dziecko, żeby imię było proste w wielu językach, wyróżniało je na tle rówieśników, a jednocześnie nie narażało go na śmieszność? Przyszli rodzice stają przed takim dylematem na długo, zanim ich dziecko pojawi się na świecie.Coraz częściej Polacy szukają dla swoich dzieci imion unisex, czyli takich, które można nadać zarówno chłopcu, jak i dziewczynce. Czasem określa się je mianem niebinarnych. Może to chwilowa moda, a może całkiem poważny trend, by imiona "uwolnić". Jednak warto wiedzieć, że choć w języku polskim imiona są jednoznacznie przypisywane płciom, to istnieje wiele obcojęzycznych, których dziś możemy swobodnie używać.

kwiatowe imiona dla dziewczynek
12.08.2023 12:04 Imiona dla dziewczynek jak nazwy kwiatów. Mają niezwykłe znaczenie

Imiona mają przeróżne pochodzenie. Nic więc dziwnego, że są także takie, które biorą się od kwiatów i roślin. Kwiaty kojarzą się z pięknem i delikatnością. Z ciepłą porą roku i pięknym zapachem. Kwiatowe i pachnące imiona żeńskie chętnie wybierają rodzice i nadają je dzieciom. Oto kilka wybranych przez nas propozycji imion pochodzących od roślin. A jakie są dziewczynki noszące kwiatowe imiona?Dużym powodzeniem wśród przyszłych rodziców cieszą się kwiatowe imiona dla dziewczynek. Kwiaty dobrze się kojarzą i chyba nie istnieje na świecie człowiek, który by ich nie lubił. Wiele imion nawiązuje do pięknych roślin. Może któreś cię zainspiruje.

Mama z dzieckiem
27.06.2022 13:34 Wybrała dla dziecka nietypowe imię. Gdy się nim pochwaliła, spadła na nią fala krytyki

Jedna z użytkowniczek aplikacji TikTok postanowiła pochwalić się imieniem, które wybrała dla swojego dziecka. Okazało się, że zdecydowała się na połączenie ważnej dla siebie liczby z imieniem ulubionego bohatera animowanego. Na młodą mamę natychmiast spadła fala krytyki.Imię, które wybierzemy dla dziecka, prawdopodobnie będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Wbrew pozorom może ono wpłynąć na relacje dorastającej osoby z innymi, a także zaważyć na jej dalszym życiu. Mimo to rodzice często podejmują oryginalne decyzje.

Niemowlę
29.05.2022 11:10 Imię żeńskie, które od lat bije rekordy popularności. Rodzice je uwielbiają

Jedno imię dla dziewczynki od lat szczytuje w rankingach popularność. Ma ono pochodzenie biblijne i wywodzi się od hebrajskiego słowa szoszan, czyli "lilia". Rodzice uwielbiają je za prostote, a także delikatny i kwiatowy wydźwięk. Domyślacie się, o jakie imię chodzi? Wybór imienia dla dziecka to ciężka decyzja, która może zaważyć na dalszym życiu malucha. Rodzice często głowią się tygodniami, a nawet miesiącami, zanim wybiorą idealne imię. Rankingi pokazują, że coraz częściej zwracają się w kierunku tradycji.

Płaczący chłopiec
20.04.2022 17:49 Wybrała dla swojego syna nietypowe imię. Przykre, jak dorośli zaczęli go traktować

Pewna mama poskarżyła się w sieci traktowaniem, z jakim spotkało się jej dziecko. Kobieta postanowiła nadać małemu chłopcu nietypowe i oryginalnie brzmiące imię. Nie spodziewała się jednak, że reakcja otoczenia będzie tak bolesna. Mamę zaskoczył przede wszystkim fakt, że to dorośli reagowali negatywnie na imię jej syna. Inne dzieci w pełni go akceptowały i traktowały swojego rówieśnika z szacunkiem.

Niemowlę
20.02.2022 01:00 4-miesięczna dziewczynka nie ma imienia. Rodzice mówią na nią "Ósma"

Bode Miller i jego partnerka Morgan zaskoczyli swoich obserwatorów informacją, że nadal nie nazwali dziecka urodzonego w listopadzie. Przyznali, że póki co zwracają się dziewczynki "Ósma". Małżeństwo zaczęło prosić fanów o rady w sprawie imienia dla dziecka. Wyznali, że póki co nie mogą zdecydować się na nic konkretnego.

Kobieta
23.12.2021 01:00 Nadała córce nietypowe imię. "Dziś wiem, że popełniłam błąd"

Kiersten Warner to mama kilkuletniej dziewczynki o nietypowym imieniu. Kobieta postanowiła podzielić się swoją historią w aplikacji TikTok. Przyznała, że podjęła bardzo pochopną decyzję. Teraz żałuje. Matka uznała, że wybierze dla swojej pociechy wyjątkowe i wyróżniające się imię Aaliegha. Mimo iż wszyscy odradzali jej tej decyzji, kobieta i tak postawiła na swoim. "Dziś wiem, że popełniłam błąd" - mówi.

Lista imion
29.11.2021 01:00 Polskie imiona. Niektóre wywołują śmiech za granicą

Wybierając imię dla dziecka, trzeba uważać. To jak inni będą zwracać o naszego malucha może znacząco wpłynąć na jego przyszłe życie. Polskie imiona są bardzo zdradliwe. Niektóre z nich mogą wystawić nas na pośmiewisko.Część rodziców decyduje się na tradycyjne i klasyczne imiona, a inni wolą eksperymentować. Stąd też wysyp obcojęzycznych imion w polskich rodzinach. Jednak nawet rodzime przydomki potrafią zaskakiwać.

  • 1
  • 2