Wybór odpowiedniego imienia dla naszego przyszłego dziecka jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam w życiu podjąć. Choć nie wszyscy rodzice podchodzą do tej kwestii tak sentymentalnie, to jednak nadając imię dla dziecka warto się nad nim przez chwilę zastanowić.
Przy wyborze imienia młodzi rodzice bardzo często kierują się swoimi przodkami, którzy byli w ich życiu ważni, właśnie tam upatrując imienia dla swojej pociechy – do pewnego stopnia jest to także wyraz szacunku wobec pierwotnego nosiciela danego imienia. Nierzadko jednak cała problematyka spłyca się do kwestii czysto estetycznych.
Pomocą przy wyborze imienia dla dziecka mogą służyć tzw. „imienniki”, występujące również pod nazwą „Księga Imion”. Zwykle oprócz etymologii danego imienia, a także podania kilku sławnych osób które to imię nosiły, imienniki sugerują, że wraz z nadaniem dziecku konkretnego imienia obdarowujemy je także zestawem określonych cech charakteru, do pewnego stopnia kształtując jego przyszłość i wpływając na jego „przeznaczenie”. Rzecz jasna należy podchodzić do tego rodzaju informacji z dużą rezerwą, raczej w formie zabawy.
W wielu przypadkach właściwe imię dla dziecka określane jest przez jego rzadkość w społeczeństwie – rodzice chcą w ten sposób podkreślić wyjątkowość swojej pociechy na tle innych dzieci.
W tym kontekście warto zatem znać najpopularniejsze imiona dla dzieci. Bazując na danych z roku 2023, możemy wskazać, że w przypadku imion dla chłopców najpopularniejszym imieniem jest Nikodem – na podium znalazł się jeszcze Antoni i Jan. W przypadku dziewczynek z kolei liderką została Zofia, na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna, zaś na trzecim – Laura.
Choć rodzice dzieci cieszą się dość dużą autonomią w kwestii nazywania swoich pociech, to jednak nie każde imię można dziecku nadać. Decyzję o odmowie nadania imienia podejmuje arbitralnie urzędnik USC. Swoją decyzję zgodnie z prawem może umotywować na kilka sposobów.
Przede wszystkim, imię dziecka nie może pochodzić od pospolitych przedmiotów (na przykład „Krzesło” czy „Widelec”), nie może stanowić zdrobnienia innego imienia (na przykład „Asia” zamiast „Joanna”), a także musi umożliwiać jego płynną artykulację (nie może więc na przykład stanowić zbioru samych samogłosek). Zabronione jest także nadawanie imion właściwych dla nazw geograficznych, czy wszelkich innych imion, które naraziłyby dziecko na szwank.
Pokaż więcej
To imię wywodzi się z Francji, oznacza "łaskę", "wdzięk", "piękno". Kobieta, która je nosi, roztacza wokół siebie urok, którego na pewno doświadczyłaś, bo Anet i Anetek w latach 70. i 80. XX wieku przybyło w Polsce lawinowo. Dziś rodzice zapominają o tym imieniu.W całym 2023 roku imię Aneta nadano zaledwie 31 małym Polkom! Aż trudno uwierzyć, bo imię jest piękne, wdzięczne, a cechy, które przypisuje się jego posiadaczkom, świadczą o pewnej magii.
W ostatnich latach PRL-u chłopców noszących to imię było po kilku w rodzinie. Dzisiejsze Janki i Tymki to przy nim rzadkie imiona. Kiedyś, bo dziś jest niezwykle rzadko wybierane, a szkoda, bo mężczyźni o tym imieniu są odważni, ambitni i pracowici. Imię Mariusz ma pochodzenie łacińskie, osoba, która je nosi, chętnie podejmuje się wyzwań, które inni uważają za niemożliwe do zrealizowania. W 2023 roku nadano je w Polsce tylko 45 razy. Widać, że rodzice zupełnie o nim zapomnieli, a szkoda, bo brzmi pięknie nieomal w każdym języku.
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Tylko 26 z nich otrzymały to imię dla chłopca. Kiedyś było ono bardzo popularne. Bogusław nadal kojarzy się z osobą dystyngowaną i wesołą. Czemu tam mało dzieci nosi dzisiaj to imię? Boguś to przecież fajny chłopak.Imię Bogusław nosili amanci kina i ludzie kultury. Przez lata kojarzyło się raczej z dystyngowanym Bogusławem, niż zabawnym Bogusiem. Teraz niestety, przechodzi do historii.
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Tylko 3 z nich otrzymały to imię dla chłopca. Kiedyś było ono bardzo popularne. Wieszczyło sukces i opanowanie osoby, która je nosiła. Ba! Kojarzyło się z przyjemną bajką dla dzieci. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.Bonifacy w czasach PRL kojarzył się z miłym kotkiem z bajki o dwóch psotnych zwierzakach. Tymczasem to imię przez lata nosili nadobni mężczyźni.
Zaledwie 28 chłopców, spośród blisko 260 tys. dzieci urodzonych w 2023 roku w Polsce otrzymało imię, które w PRL rozbrzmiewało na każdym podwórku. Dziś ich brakuje, a szkoda, bo chłopcy o tym imieniu mają arystokratyczne wręcz maniery i godne pozazdroszczenia zasady moralne.Ich godność osobista jest najwyższą wartością, ciągle starają się przekazywać jak najwięcej swoich dobrych cech środowisku. Przez to często łagodzą obyczaje w grupie. Bronisław, bo o nim mowa, nie bez powodu oznacza "broniącego sławy".
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie siedmioro z nich otrzymało to imię. Na przełomie lat 50. i 60. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby chłopca, który je nosił. Dziś w skali kraju liczymy ich na palcach.Jeśli więc oczekujecie na małego chłopca, to warto je rozważyć, bo istnieje spora szansa, że będzie jedyny nie tylko w klasie, ale i w szkole. A oryginalne imiona zapadają w pamięć, a to akurat bywa pomocne w życiu.
Zwykle nadajemy dzieciom imiona, które po prostu nam się podobają. Czasem kieruje nami rodzinna tradycja, albo moda. Dawniej ludzie kierowali się głównie ich znaczeniem. Wierzono, że imiona przyciągają różne cechy, a także trochę kuszą los. Niemoj czy Niechciej nie sugerowały, że dziecko było nieplanowane, tylko oznaczały chęć obrony malucha przed pechem, gdy ten dokuczał rodzicom. Takie "wyrzeknięcie się" dziecka miało oszukać zły los, by ten omijał dziecko. Ale imiona mają też przyciągać to, co dobre. Na przykład bogactwo. Jak nazwać syna, by skazać go na życie w dostatku?
Długie imię i długie nazwisko to kiepskie połączenie. Wie o tym każdy, kto próbował zmieścić takie w urzędowych rubryczkach. Dlatego często ze względów praktycznych rodzice o długich nazwiskach szukają krótkich imion. A tych pięknych wcale nie brakuje, mało tego - mogą być oryginalne i mieć piękne znaczenie. Przyglądamy się imionom zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, które mają nie więcej niż 5 liter i pasują do długich nazwisk.
Nazywanie dziecka to jedna z najbardziej stresujących decyzji, jakie muszą podjąć rodzice. Kierujemy się różnymi kryteriami, jeśli szukacie oryginalnego, a jednocześnie polskiego imienia dla córki, to mamy dla was piękną propozycję. Ostatni raz nazwano tak w Polsce dziewczynkę w 2022 roku, dokładnie 4 dziewczynki. Szansa na to, że spotkają się w przedszkolu, jest więc niewielka. A jak wiadomo, osoby o oryginalnych imionach lepiej zapadają nam w pamięć, a bycie zapamiętanym ułatwia życie.
Ranking imion męskich dla dzieci 2023 roku pokazał, że do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale idzie nowe. W 2024 roku wrócą imiona dla chłopców, które już kiedyś świeciły triumfy. A to jedno chłopięce imię w szczególności.W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech.
Wybierając imię dla dziecka, kierujemy się różnymi pobudkami. Jedną z nich zwykle jest moda. I tak jak w latach 80. i 90. przybyło w Polsce wiele dziewcząt o imieniu Agata czy Maja, tak dziś wracamy do imion, które przez lata omijaliśmy.Jednak dziś można zauważyć, że wracają do łask i to w wielkim stylu, bo jeśli ten trend się utrzyma, to za kilka lat nie znajdziecie grupy przedszkolnej bez dziewczynki o tym imieniu. Rodzicom podoba się nie tylko jego międzynarodowe brzmienie, ale i znaczenie.
Wybierając imię dla syna, zwykle chcemy, aby brzmiało mocno, było międzynarodowe. Chłopiec ma kojarzyć się z kimś stanowczym i silnym. Sięgamy po inspirację wśród królów, piłkarzy. Czasem, szczególnie młode mamy w romantycznym porywie serca szukają imienia w poezji. Polacy coraz bardziej odchodzą od imion, od których jeszcze dwie dekady temu roiło się w szkołach.Obecni 30-, 40-latkowie nie mają więc sobie równych, bo Pawłów, Marcinów, Michałów, Łukaszów i Adamów ubywa z każdym rokiem. A szkoda, bo te imiona także mają piękne znaczenie i są ponadczasowe. Jedno z nich oznacza łączyć się lub też... ziemia. Przez to drugie znaczenie uznano to imię za odpowiednie dla rolnika, a to praca ciężka i niedoceniana. Rodzice przez lata unikali nazywania tak synów.
Imiona dla dziewczynek, które biorą się od kwiatów i roślin mają niezwykłą moc. Kojarzące się z pięknem i delikatnością mogą determinować życie dziecka. Takie imiona podobają się rodzicom, którzy coraz chętniej sięgają po te kojarzące się z żywotnością, świeżością i urodą. Poznaj niektóre z imion dla dziewczynek inspirowanych nazwami roślin i kwiatów.
Bliźnięta to dwa razy więcej miłości, śmiechu i przytulasów. Ale też dwa razy większy kłopot, jakie imiona wybrać. Rodzice jednego dziecka często toczą niekończące się dyskusje na ten temat. A co dopiero, kiedy trzeba podjąć dwie równie ważne decyzje?To trudne, zwłaszcza że rodzice często starają się, by imiona dobrze ze sobą współgrały i świetnie do siebie pasowały. Sposobów na wybór idealnych imion dla bliźniąt tej samej płci jest kilka.
To ładne imię w poprzednim roku pojawiło się w pierwszej dwudziestce najbardziej popularnych. Jego posiadaczki są obdarzone niezwykłą umiejętnością nawiązywania relacji. Kochają towarzystwo i zawsze są w doskonałym humorze.Tak spokojną i przyjacielską naturę posiadają Amelie. Nazwij tak córkę, jeśli chcesz, by była pewna siebie, empatyczna i pełna wrodzonego optymizmu.
Druga ciąża Małgorzaty Tomaszewskiej nie tylko była zaskoczeniem dla fanów, ale także nie była łatwa. Prezenterka miała problemy zdrowotne, a tuż tuż przed porodem straciła pracę w "Pytaniu na śniadanie". Jednak teraz to już nie ma znaczenia. Tomaszewska przekazała dobre wieści, jej córeczka jest już na świecieTo drugie dziecko Małgosi Tomaszewskiej. Kobieta wychowuje już synka. Enzo, bo tak ma na imię, chłopiec urodził się w 2017 roku. Jest owocem drugiego małżeństwa Tomaszewskiej z Ahmet Seyfi Yigit Tarci, mężczyzna był jej długoletnim sąsiadem. Wcześniej dziennikarka była żoną kierowcy, po ślubie z nim przyjęła nazwisko Słomina, jednak związek się rozpadł. Laura jest córką Tomaszewskiej i jej nowego partnera Roberta.
Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2023 roku ponownie okazała się Zofia. Coraz więcej osób postanawia tak nazywać córkę. Jednak są i tacy, którzy stawiają na bardziej oryginalne rozwiązania. Ich mogą zainteresować poniższe propozycje.No bo przecież dzieci są takie słodkie, jak cukiereczki, albo... owoce. Czemu więc nie nazwać córki właśnie owocowym imieniem? Mamy dla was cztery najpiękniejsze. Nie dość, że obłędnie brzmią, to jeszcze mają cudowne znaczenie. Oto one.
"Kto nie wybierał imienia dla dziecka, nie wie, ilu osób nie lubi" - żartowała moja kuzynka, gdy głowiłam się, jak nazwać potencjalną córkę. Na szczęście finalnie okazało się, że będę mieć syna. Piszę na szczęście, bo imię dla chłopca miałam wybrane jeszcze w szkole podstawowej. Podobało mi się, dobrze kojarzyło (nosił je mój dziadek, który był uosobieniem dobra).Rodzice kierują się różnymi kryteriami: modą, albo przeciwnie, oryginalnością, jednym zależy, żeby brzmienie było polskie, inni szukają światowych imion. Sprawdzamy, jak będzie brzmieć z nazwiskiem, albo skupiamy się na znaczeniu. Są też imiona, które mają sprowadzać na noszące je osoby sukces i bogactwo. Oto najpiękniejsze z nich.
Pomysłowość rodziców zaskakuje. Aż trudno uwierzyć, że ktokolwiek chciałby nazwać swoje dziecko w ten sposób. Urzędnicy Stanu Cywilnego mają pełne ręce roboty, gdy muszą się zmierzyć z takimi propozycjami imion dla dzieci.Nirvana, Nutella, Sosnowiec… a może Batman? Nie możemy się zdecydować, które imię jest najdziwniejsze. Jednak wszystkie zdecydowanie zaskakują, chociaż to może za mało powiedziane. Lista absurdalnych imion, jakie próbowali nadać rodzicie w Polsce, jest dużo dłuższa.
Oznacza “tę, która nie daje spokoju wrogom”. Kiedyś każdy z nas miał ciocię lub babcię o tym imieniu, dziś rodzice unikają go jak ognia. Nikt nie nazwał tak córki, ani w ubiegłym roku, ostatni raz nadano je w 2020 roku (3 razy), rok wcześniej użyto go dwukrotnie.Dobrze, czasem pojawia się jako drugie, ale pierwsze? W życiu! W czasopiśmie "Polska Głos Wielkopolski" (z 01.12.2009 r.) onomastka z UAM prof. Irena Sarnowska Giefing mówiła, że od 1942 w Kraju Warty Niemcy nakazali nadawać jako pierwsze lub drugie imię Kazimierz, lub Kazimiera. Czyżby to popsuło sławę Kaziom?
Do niedawna to piękne imię nie cieszyło się w naszym kraju szczególną popularnością. Od kilku lat jednak rodzice wybierają je coraz chętniej. Być może dlatego, że nosiła je jedna sympatyczna postać z bajki. A być może ze względu na jego znaczenie.Oznacza 'pokój' i 'osobę umiłowaną przez bogów'. Jednak natura Olafa, bo to o nim mowa, jest dużo bardziej złożona. To na pewno osoba, która wie, czego chce od życia.
W 2023 roku żadna urodzona dziewczynka nie otrzymała tego imienia. Zostało całkowicie zapomniane, chociaż kiedyś cieszyło się popularnością. Kobiety o tym imieniu to prawdziwe wojowniczki.Duży rozgłos imieniu Romualda przyniosła żona polityka PiS Macieja Wąsika. Romualda Wąsik wystąpiła u boku Andrzeja Dudy w związku z osadzeniem jej męża w więzieniu.
W pierwszej połowie 2023 roku nadano je ponad 1500 razy, co sprawiło, że uplasowało się na 10 miejscu najczęściej wybieranych imion w Polsce. Jest popularne na całym świecie, zarówno ze względu na religijne konotacje, jak i z powodu niezwykłego znaczenia.Marie to silne kobiety. Wydają się choleryczkami i despotkami, ale jeśli przebije się przez ich introwertyczną naturę, okazuje się, że niosą w sobie całe morze miłości. Dziewczynka o tym imieniu będzie charakterna i zdecydowana. To dobra wróżba na przyszłość. Można mieć pewność, że Maria odniesie w życiu sukces.
Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, z pewnością okaże się, że znasz przynajmniej kilka kobiet o tym imieniu. Jego korzenie nie sięgają ani starożytnej greki, ani czasów biblijnych. Zostało ono wymyślone w 1823 roku przez Adama Mickiewicza, jest więc stosunkowo młode. W pierwszej połowie 2023 roku nikt nie nadał takiego imienia córce, przez cały 2022 rok wybrano je zaledwie 7 razy.Grażi z litewskiego znaczy piękna. Nic dziwnego, że Mickiewicz dla bohaterki swojego poematu wybrał właśnie imię Grażyna. Dziś nie jest zbyt popularne, a szkoda, bo poza pięknym znaczeniem, przypisuje mu się cechy osobowości, które wielu z nas chętnie widziałoby u swoich córek.
Polska w świecie uznawana jest za kraj katolicki. Teoretycznie nie powinno nas w aspekcie religii zaskakiwać nic. A jednak od czasu do czasu, warto przypomnieć sobie kilka mniej znanych szczegółów. Teraz w okresie świątecznym pomyślmy o drugim imieniu Jezusa. W czasach Biblijnych drugie imię było raczej mianem, niż drugim imieniem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Jednak w Piśmie Świętym bez trudu odnajdziemy ślady tego, że Jezus, nie zawsze był Jezusem.
Jeden z ulubionych położników Polek, dr Wojciech Falęcki, co jakiś czas publikuje imiona, które najbardziej przypadły mu do gustu, wśród tych wybieranych przez pacjentki dla przyszłych dzieci. Typy lekarza na 2024 rok są iście królewskie!Uważne obserwatorki lekarza zdążyły już zauważyć, że jego ulubione imiona są zwykle bardzo oryginalne, choć nie "dziwaczne". Jakiś czas temu lekarz, który co roku wita na świecie setki dzieci, zachwycił się imieniem Celinka. Tym razem położnik wskazał na dwa męskie imiona, które dla synów wybrała zaprzyjaźniona pacjentka.
Końcówka roku to pracowity czas także dla statystyków i badaczy. Oni liczą m.in. to, jakie imiona nadajemy naszym dzieciom. Nie ma jeszcze oficjalnych danych z Polski, ale angielski portal Baby Center sprawdził, jakie imiona w mijającym roku są najpopularniejsze na całym świecie.
Jeszcze niedawno nie było w tym kraju podwórka, ani klatki w boku, gdzie nie mieszkałby choć jeden chłopiec o tym imieniu. Mówi się, że to urodzone łobuzy, awanturnicy i cholerycy. Jednak jeszcze niedawno rodzice chętnie wybierali to imię, bo synowi miało gwarantować sukces, powodzenie u płci pięknej i szczęśliwe życie. Aż chciałoby się zanucić, parafrazując klasyka: "Dziś prawdziwych Andrzejów już nie ma...".W pierwszym półroczu 2023 roku to imię nadano zaledwie 75 chłopcom. To zaskakująco mało, bo jeszcze w pokoleniu współczesnych 40-, 50-latków Andrzejów nie brakuje, jednak od lat nie zdarzyło się, by nazwano tak więcej niż 200 chłopców w całym kraju. Andrzej świętuje 30 listopada, lecz mimo popularności Andrzejek... powoli solenizantów jest coraz mniej.