Jeszcze 40-50 lat temu to imię było bardzo popularne, wręcz uwielbiane. Teraz jednak prawie nikt go nie nadaje, a wiele osób wręcz się z niego wyśmiewa. Chodzi oczywiście o "Janusza".To imię początkowo było zdrobnieniem imienia "Jan" i w niektórych częściach Polski nadal tak funkcjonuje. W pewnym momencie zaczęło jednak istnieć oddzielnie. W naszej historii i kulturze swoje ślady odcisnęło kilku wspaniałych Januszów. Może nie warto poddawać się stereotypom i przemyśleć nadanie tego imienia swojemu dziecku?
W ostatnich latach PRL-u chłopców noszących to imię było po kilku w rodzinie. Dzisiejsze Janki i Tymki to przy nim rzadkie imiona. Kiedyś, bo dziś jest niezwykle rzadko wybierane, a szkoda, bo mężczyźni o tym imieniu są odważni, ambitni i pracowici. Imię Mariusz ma pochodzenie łacińskie, osoba, która je nosi, chętnie podejmuje się wyzwań, które inni uważają za niemożliwe do zrealizowania. W 2023 roku nadano je w Polsce tylko 45 razy. Widać, że rodzice zupełnie o nim zapomnieli, a szkoda, bo brzmi pięknie nieomal w każdym języku.
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Tylko 26 z nich otrzymały to imię dla chłopca. Kiedyś było ono bardzo popularne. Bogusław nadal kojarzy się z osobą dystyngowaną i wesołą. Czemu tam mało dzieci nosi dzisiaj to imię? Boguś to przecież fajny chłopak.Imię Bogusław nosili amanci kina i ludzie kultury. Przez lata kojarzyło się raczej z dystyngowanym Bogusławem, niż zabawnym Bogusiem. Teraz niestety, przechodzi do historii.
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Tylko 3 z nich otrzymały to imię dla chłopca. Kiedyś było ono bardzo popularne. Wieszczyło sukces i opanowanie osoby, która je nosiła. Ba! Kojarzyło się z przyjemną bajką dla dzieci. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.Bonifacy w czasach PRL kojarzył się z miłym kotkiem z bajki o dwóch psotnych zwierzakach. Tymczasem to imię przez lata nosili nadobni mężczyźni.
Mężczyźni o tym imieniu są mądrzy, niezależni, pewni swojej wartości i odpowiedzialni. W PRL nosiło je bardzo wielu chłopców, którzy swoje imieniny mogą świętować aż 6 razy w roku! A dzisiaj prawie całkowicie zapomnieliśmy o tym wspaniałym imieniu. W całym 2023 roku nadano je zaledwie sześciu noworodkom."Osoba znajdująca się pod osłoną losu" – trudno o lepszą wróżbę dla dziecka. A właśnie tak tłumaczy się imię Rajmund, które było szalenie popularne w czasach Polski Ludowej. Dzisiaj już prawie nikt nie nazywa synów tym imieniem. A szkoda, bo Rajmund jest skazany na sukces.
Dzisiaj to dumne imię znikło zupełnie. Nikt nie nazwał tak swojego syna ani w 2023, ani w 2022 roku. Może, gdyby rodzice wiedzieli, jak wspaniałe ma znaczenie, to chętniej wróciliby do zapomnianego imienia?Trudno znaleźć słowiańskie imię, które przynosi dziecku tyle szczęścia, co to. Ze względu na swoje znaczenie nosili je wielcy polscy królowie. W PRL mamy doskonale wiedziały, co robią, nadając je swoim synom.
Zaledwie 28 chłopców, spośród blisko 260 tys. dzieci urodzonych w 2023 roku w Polsce otrzymało imię, które w PRL rozbrzmiewało na każdym podwórku. Dziś ich brakuje, a szkoda, bo chłopcy o tym imieniu mają arystokratyczne wręcz maniery i godne pozazdroszczenia zasady moralne.Ich godność osobista jest najwyższą wartością, ciągle starają się przekazywać jak najwięcej swoich dobrych cech środowisku. Przez to często łagodzą obyczaje w grupie. Bronisław, bo o nim mowa, nie bez powodu oznacza "broniącego sławy".
W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie siedmioro z nich otrzymało to imię. Na przełomie lat 50. i 60. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby chłopca, który je nosił. Dziś w skali kraju liczymy ich na palcach.Jeśli więc oczekujecie na małego chłopca, to warto je rozważyć, bo istnieje spora szansa, że będzie jedyny nie tylko w klasie, ale i w szkole. A oryginalne imiona zapadają w pamięć, a to akurat bywa pomocne w życiu.
W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tys. dzieci, a jedynie 149 chłopców otrzymało to imię. Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad imieniem dla swojego synka, pomyśl, czy właśnie to nie będzie idealne.Kiedyś to imię dla chłopca było niezwykle popularne. Ale dziś, w przedszkolach i szkołach, rzadko słychać, by ktoś kogoś tak wołał. A to piękne imię, które oznacza mężczyznę odważnego, dzielnego, który wie, czego chce od życia.
Zwykle nadajemy dzieciom imiona, które po prostu nam się podobają. Czasem kieruje nami rodzinna tradycja, albo moda. Dawniej ludzie kierowali się głównie ich znaczeniem. Wierzono, że imiona przyciągają różne cechy, a także trochę kuszą los. Niemoj czy Niechciej nie sugerowały, że dziecko było nieplanowane, tylko oznaczały chęć obrony malucha przed pechem, gdy ten dokuczał rodzicom. Takie "wyrzeknięcie się" dziecka miało oszukać zły los, by ten omijał dziecko. Ale imiona mają też przyciągać to, co dobre. Na przykład bogactwo. Jak nazwać syna, by skazać go na życie w dostatku?
16 maja 2024 roku Sandra Kubicka urodziła syna. Przez 9 dni ta informacja była utrzymywana w tajemnicy, bo chłopiec przyszedł na świat przedwcześnie.Radosną nowinę przekazał ze sceny na Sopot Hit Festiwal dumny tata - Alek Baron. Zarówno modelka, jak i dziecko są już w domu. Para wybrała dla chłopca piękne imię.
Wybierając imię dla syna, zwykle chcemy, aby brzmiało mocno, było międzynarodowe. Chłopiec ma kojarzyć się z kimś stanowczym i silnym. Sięgamy po inspirację wśród królów, piłkarzy. Czasem, szczególnie młode mamy w romantycznym porywie serca szukają imienia w poezji. Polacy coraz bardziej odchodzą od imion, od których jeszcze dwie dekady temu roiło się w szkołach.Obecni 30-, 40-latkowie nie mają więc sobie równych, bo Pawłów, Marcinów, Michałów, Łukaszów i Adamów ubywa z każdym rokiem. A szkoda, bo te imiona także mają piękne znaczenie i są ponadczasowe. Jedno z nich oznacza łączyć się lub też... ziemia. Przez to drugie znaczenie uznano to imię za odpowiednie dla rolnika, a to praca ciężka i niedoceniana. Rodzice przez lata unikali nazywania tak synów.
To imię dla chłopca nadal cieszy się uznaniem rodziców. Z łaciny oznacza "człowieka wybieranego przez Boga". Nosi je jeden z pięcioraczków z Horyńca, a także… kot prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.Imię Cezary, bo o nim mowa, z roku na rok zyskuje na popularności. W ubiegłym roku 886 rodzin postanowiło nadać je synom. W Polsce obecne jest od XIV wieku i choć od tamtych czasów ewoluowało, to wciąż jest bardzo lubiane i zdaje się, że w najbliższych latach zobaczymy je w czołówce najchętniej nadawanych chłopcom.
"Kto nie wybierał imienia dla dziecka, nie wie, ilu osób nie lubi" - żartowała moja kuzynka, gdy głowiłam się, jak nazwać potencjalną córkę. Na szczęście finalnie okazało się, że będę mieć syna. Piszę na szczęście, bo imię dla chłopca miałam wybrane jeszcze w szkole podstawowej. Podobało mi się, dobrze kojarzyło (nosił je mój dziadek, który był uosobieniem dobra).Rodzice kierują się różnymi kryteriami: modą, albo przeciwnie, oryginalnością, jednym zależy, żeby brzmienie było polskie, inni szukają światowych imion. Sprawdzamy, jak będzie brzmieć z nazwiskiem, albo skupiamy się na znaczeniu. Są też imiona, które mają sprowadzać na noszące je osoby sukces i bogactwo. Oto najpiękniejsze z nich.
Do niedawna to piękne imię nie cieszyło się w naszym kraju szczególną popularnością. Od kilku lat jednak rodzice wybierają je coraz chętniej. Być może dlatego, że nosiła je jedna sympatyczna postać z bajki. A być może ze względu na jego znaczenie.Oznacza 'pokój' i 'osobę umiłowaną przez bogów'. Jednak natura Olafa, bo to o nim mowa, jest dużo bardziej złożona. To na pewno osoba, która wie, czego chce od życia.
Polska w świecie uznawana jest za kraj katolicki. Teoretycznie nie powinno nas w aspekcie religii zaskakiwać nic. A jednak od czasu do czasu, warto przypomnieć sobie kilka mniej znanych szczegółów. Teraz w okresie świątecznym pomyślmy o drugim imieniu Jezusa. W czasach Biblijnych drugie imię było raczej mianem, niż drugim imieniem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Jednak w Piśmie Świętym bez trudu odnajdziemy ślady tego, że Jezus, nie zawsze był Jezusem.
Jest dźwięczne, piękne, doskonale wpisuje się w aktualny trend "starych" imion i oznacza "kwitnący". A jednak od dwóch lat w Polsce nikt nie nazwał tak syna. W 2021 roku zaledwie dwóch chłopców otrzymało to pochodzące z greki imię.Można pomyśleć, że o tym imieniu ludzie...zapomnieli. Mężczyzna noszący to imię jest szalenie empatyczny, pomocny, lojalny i wierny. Mówi się, że dobrym znakiem zodiaku dla niego jest skorpion, więc jeśli lada dzień rodzisz, warto może je rozważyć?
Sprawdzamy, jakie imiona dla chłopców będą modne w najbliższych miesiącach. Najczęściej rodzice wybierają tradycyjne imiona, które od lat noszą mężczyźni w Polsce. Ale popularność zdobywają również imiona zaliczane dotąd raczej do tych rzadkich. Przeanalizowaliśmy męskie imiona z trzech ostatnich lat i na tej podstawie prognozujemy, jakie imiona będą modne w 2024 roku. Czy utrzyma się obecna moda, czy rodzice będą wybierać zupełnie inaczej?
Piękne, krótkie, światowe i można je pięknie zdrabniać. Choć to imię jest znane w Polsce od XV wieku, rodzice rzadko je wybierają. Patrząc jednak na statystyki z ostatnich lat - sięgamy po nie coraz częściej. Wybrała je dla swojego dziecka nawet jedna z największych gwiazd muzyki w Polsce. Imię pochodzi ono z języka germańskiego i oznacza silnego oraz mądrego mężczyznę. Dlatego zdecydowanie warto je rozważyć przy wyborze imienia dla chłopca.
Na stronie internetowej dane.gov.pl w końcu opublikowano listę najpopularniejszych imion, które rodzice nadawali nowo narodzonym dzieciom w I połowie 2023 roku. O ile wśród dziewczynek rotacja na podium jest niewielka, tak wśród imion wybieranych dla chłopców, nie zabrakło zaskoczenia. Z imionami jest, jak z wieloma rzeczami w naszym życiu - kierujemy się modą. Dlatego jeśli jakieś imię wraca do łask, szybko pojawia się mnóstwo dzieci, które je noszą na osiedlach i w przedszkolach. Przez wiele lat niekwestionowanymi "władcami podwórek" byli Jakub i Julka. W tym roku było jednak inaczej.
Wybór imienia dla dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Nachodzą ich skojarzenia z imieniem, nie pasuje barwa imienia, czują, że imię nie pasuje do dziecka. Bywa i tak, że rodzice nazywają dziecko nietypowo. Niestety, jak pokazuje historia Kariny i Rafała, ludzie potrafią być w takich przypadkach bezwzględni.Karina i Rafał z Ciborza długo nosili się z wyborem imienia dla swojego synka. Dopiero dziadek chłopca przyszedł z pomocą. Niestety, nikt z rodziny nie spodziewał się, jakie konsekwencje przyniesie nazwanie tak dziecka.
Wybór imienia dla dziecka jest niezwykle ciężkim zadaniem, nad którym rodzice głowią się nawet miesiącami. Podczas podejmowania tej decyzji warto zastanowić się nie tylko nad brzmieniem, ale również znaczeniem imienia. Może ono okazać się mało przyjemne. Istnieje wiele kryteriów, którymi kierują się rodzice podczas wybierania imienia. Zwykle jest to brzmienie, oryginalność i znaczenie sentymentalne. Warto również zastanowić się nad historycznym czy symbolicznym nacechowaniem imienia. Bywa ono kłopotliwe.
Wybór imienia dla dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu przyszłych rodziców. Zdarza się, że pomiędzy partnerami tworzą się konflikty dotyczące tego wyboru. Ten mężczyzna chciał nazwać syna imieniem kota. Gdy jego partnerka poznała całą prawdę, zamarła.Początkowo młoda mama nie wiedziała, skąd wziął się pomysł na imię zaproponowane przez jej partnera. W końcu jednak jego siostra wyjawiła nieprzyjemne fakty. Okazało się, że imię powiązane jest z przeszłością mężczyzny.
W Mikołowie urodziło się pierwsze w 2022 roku dziecko na Śląsku i prawdopodobnie w całej Polsce. Chłopiec przyszedł na świat minutę po północy. Rodzice Daria i Andrzej nadali mu piękne imię - Leon.Pierwszym dzieckiem urodzonym w 2022 roku jest mały Leoś, syn Darii i Andrzeja. Chłopiec przyszedł na świat 1 stycznia w Centrum Zdrowia w Mikołowie.