portalparentingowy.pl > Niemowlę > Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 20.11.2023 17:46

Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście

Znaczenie imienia Marta
Fot. Pixaby

Kto chciałby nazwać córkę imieniem kojarzącym się z topielicą, z kimś w kogo DNA (zgodnie z ludowymi wierzeniami) wpisane jest cierpienie i smutek? Na pewno nie większość Polaków, w pierwszym półroczu 2023 roku znalazło się zaledwie 201 takich "odważnych" rodzin.

Uczciwie mówiąc, nie sądzimy, aby to właśnie przesąd odstraszał rodziców. To imię nosi wiele współczesnych 40-latek i większość z nich nie kończy życia w odmętach wody. Imię to wywodzi się z Biblii i ma piękne znaczenie, czemu więc rodzice unikają go jak ognia?

Marta znaczy pani

Według Biblii Marta była siostrą Magdaleny i Łazarza. Opisywana jest jako idealna i troskliwa pani domu. Marty są mądre, silne, odpowiedzialne i bardzo lojalne. Marta nie jest wrażliwa na złe wpływy, ma silny charakter i kręgosłup moralny. Przy tym twardo stąpa po ziemi. Marta bardzo szybko dojrzewa i doskonale wie, czego chce od życia. Jej dzień jest zaplanowany minuta po minucie i jest bardzo surowa jeśli chodzi o przestrzeganie tego grafiku.

Wymaga od siebie i bliskich bardzo wiele. Nie rozumie, że ktoś nie jest w stanie zaakceptować jej sposobu na rozwiązanie problemu, bo przecież ona wie najlepiej. Marta jest uparta i to nie tylko dlatego, że to się rymuje. Ale na szczęście nie jest wybuchowa, raczej... zrzędliwa. 

Kopia – Marta L - 2023-11-18T143126.433.jpg

Fot. Freepik

Marta w relacjach

Już we wczesnym dzieciństwie możesz zauważyć, że choć inne dzieci do niej lgną i czekają na polecenia w czasie zbaw, to Marta ma jednego przyjaciela na raz. Ona się nie rozdrabnia na powierzchowne znajomości, nie umie zresztą udawać. Jak kogoś lubi i ceni, to odda, mu całe serce, jeśli kogoś nie lubi - nie wchodzi z nim w relacje, od razu po niej widać, że nie chce spędzać z nim czasu. 

Jest szczera i uczciwa. Czasem aż do przesady, jeśli coś przeskrobie - sama na siebie doniesie. Jest bardzo stała w uczuciach, jeśli prawdziwie się zakocha, to na całe życie. Jest też świetną matką. Czułą, ale i wymagającą. Szybko zyskuje samodzielność i dzieci też uczy, że nie ma nic cenniejszego niż niezależność. Wierzy w ciężką pracę i tę pracowitość wpaja też dzieciom.

Kobieta nosząca to imię już jako mała dziewczynka wyróżnia się spostrzegawczością, pogodą ducha i szerokimi zainteresowaniami. W dorosłości wybierze zajęcie wymagające skrupulatnego i systematycznego działania, a jej artystyczne zapędy schodzą na dalszy plan. W duszy jest artystką, ale artyzm wykorzystuje pragmatycznie.

Kopia – Marta L - 2023-11-18T143346.293.jpg

Fot. Freepik

Marta - imię dla topielicy

Dawniej wierzono, że to imię przynosi pecha. Jego posiadaczki miały być całe życie nieszczęśliwe, nieszczęście i smutek miały też przynosić bliskim. Mawiano, że żal, który towarzyszy im przez całe życie, wiedzie je nad wodę, gdzie kończą swą ziemską mękę. Są tacy, którzy w to wierzą i za nic nie nazwaliby tak córki.

Na szczęście moi rodzice do tego grona się nie zaliczają, całkiem szczęśliwie żyję z tym imieniem od blisko czterech dekad. Marty są towarzyskie i lubiane. Łatwo czytają ludzi, ciężko oszukać ich intuicję. Ludzie lubią się im zwierzać i czasem bywa ciężko nieść ten ciężar, bo Marta nikomu nie powie, jeśli jej się zwierzysz, sama będzie dźwigać to sama.

Imieniny i zdrobnienia - Marta

Marty, jako osoby silne i poważnie podchodzące do życia, nie przepadają zwykle za zdrobnieniami swojego imienia. Czasem mają jedno, zarezerwowane dla bliskich. Najczęściej używane zdrobnienia to: Martusia, Martunia, Marteczka, czasem można spotkać się z wersją: Martka, Marti, Tusia, Martuś.

Najpopularniejsze imieniny Marty są 29 lipca, ale świętować można też: 11, 18, 19 stycznia, 22, 23 lutego, 14 kwietnia, 16, 21 czerwca, 27 lipca, 23 września, 2, 16, 24 października. 

Zobacz także:

Imię dla dziewczynki, które zachwyca delikatnością. Znów staje się modne

Najsmutniejsze imię świata. Od 2000 roku nazwano tak tylko dwie małe Polki

Mściwa i zbyt ambitna. Nic dziwnego, że nikt już tak nie nazywa córek