Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jest w TOP3 imion dla chłopców w Polsce. Niedługo będzie miał imieniny
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.11.2023 09:57

Jest w TOP3 imion dla chłopców w Polsce. Niedługo będzie miał imieniny

imiona dla chłopca Andrzej
Fot. Pixaby

Jeszcze niedawno nie było w tym kraju podwórka, ani klatki w boku, gdzie nie mieszkałby choć jeden chłopiec o tym imieniu. Mówi się, że to urodzone łobuzy, awanturnicy i cholerycy. Jednak jeszcze niedawno rodzice chętnie wybierali to imię, bo synowi miało gwarantować sukces, powodzenie u płci pięknej i szczęśliwe życie. Aż chciałoby się zanucić, parafrazując klasyka: "Dziś prawdziwych Andrzejów już nie ma...".

W pierwszym półroczu 2023 roku to imię nadano zaledwie 75 chłopcom. To zaskakująco mało, bo jeszcze w pokoleniu współczesnych 40-, 50-latków Andrzejów nie brakuje, jednak od lat nie zdarzyło się, by nazwano tak więcej niż 200 chłopców w całym kraju. Andrzej świętuje 30 listopada, lecz mimo popularności Andrzejek... powoli solenizantów jest coraz mniej. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego, od imion zawierających słowo aner, co znaczy "człowiek, mężczyzna, tai jak mężczyzna", czy też "dzielny, mężny". Andrzej jest imieniem biblijnym, nosił je jeden z apostołów, brat Piotra i Pawła. W Polsce długo funkcjonowało jako Jędrzej. Dziś ta forma zdarza się rzadko, najczęściej występuje Andrzej, bywa, że bliscy używają Jędrzej, jako zdrobnienia.

Imię Andrzej jest w TOP3 najczęściej występujących polskich imion męskich (suma wszystkich imion w populacji). Jak wspomnieliśmy wyżej - to za chwilę może się zmienić, bo z roku na rok rodzice coraz rzadziej nazywają tak synów. Czyżby przez złą sławę tego imienia? A może dlatego, że ciężko znaleźć do Andrzeja zdrobnienie? 

Jedynym powszechnie występującym jest Andrzejek, jednak bywa, że bliscy wołają: Jędrek, Jędruś, Jędrulek.

Kopia – Marta L - 2023-11-28T072826.788.jpg

Fot. Pixabay

Charakter Andrzeja - wulkan i skorupka

Już mały Andrzejek nie pozwala się rodzicom nudzić. Tego dziecka jest wszędzie pełno, a do tego uwielbia stawiać na swoim. Jeśli coś nie idzie po jego myśli... lepiej nie być w pobliżu. Andrzej to przywódca, ale też choleryk, szybko się frustruje, jeśli coś mu nie wychodzi i daje głośno znać o swoim niezadowoleniu. Potrafi ze wszystkiego zrobić awanturę. A mimo to ludzie go kochają.

W mężczyźnie noszącym to imię jest urok, który ciężko zignorować. Jego filuterny uśmiech rozświetla pomieszczenie i jest jasnym komunikatem, że nudno nie będzie. Z Andrzejem żyje się jak na rollercoasterze. To wieczne i bardzo silne emocje. Powiedzonko, które oddaje doskonale jego temperament to: "Albo grubo, albo wcale". 

Myli się jednak ten, kto sądzi, że Andrzej to człowiek-działanie. Jego życie wewnętrzne jest równie bogate, co ekspresja zewnętrzna. On zawsze a wszystko przemyślane i dobrze skalkulowane. Biją się o niego i pracodawcy i wielbicielki, bo zapada w pamięć, jak mało kto. Jednak ten wulkan to skorupka, która skrywa miękki środek.

Życie uczuciowe i rodzinne Andrzeja

Czasem może sprawiać wrażenie zamordysty, który wymaga od bliskich bezwzględnego posłuszeństwa. Jednak on ma niesamowitą pamięć emocjonalną. Doskonale pamięta, jeśli ktoś go zrani i za wszelką cenę będzie chciał wyeliminować takie emocje w przyszłości. Nie tylko ze swojego życia, ale też z życia bliskich.

Jeśli więc sam popełni w młodości błędy, będzie stawał na rzęsach, aby uniknąć przed podobnymi doświadczeniami swoje dzieci. Choć nie jest najlepszym dyplomatą i będzie raczej srogo zakazywać, migając się od wyjaśnień. Nie, bo nie - powtarza i nie jest w stanie pojąć, dlaczego ten komunikat nie jest dla innych jasny. Andrzej jest surowym i wymagającym partnerem i ojcem, partnerka długo musi pracować na jego zaufanie, kiedy się otworzy, ujawni Misia, którego skrywa w środku. 

Życie zawodowe i kariera Andrzeja

Święty Andrzej patronuje rybakom, rzeźnikom, podróżnikom i rycerzom. Idealny zawód dla niego wiąże się z nimi. Andrzej doskonale sprawdzi się jako strażak, wojskowy, policjant, ale też pedagog, czy menadżer. Andrzej lubi być widoczny, jego zawód powinien więc wyróżniać się na tle innych, mieć pewien prestiż. Wtedy wszyscy mogą go podziwiać.

Imieniny Andrzeja: najpopularniejsze 30 listopada, jednak mężczyzna o tym imieniu może świętować także: obchodzi 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 4 lutego, 15 lutego, 18 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 26 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada i 10 grudnia.

Zobacz także:

W listopadzie urodzisz... uparciucha. Te dzieci nie mają wielu przyjaciół

Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście

Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota