portalparentingowy.pl
Dzieci: zagrożenia w domu

pixabay

Niebezpieczeństwo czyha na dzieci również w domu. Przedmioty, które należy trzymać poza ich zasięgiem

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Dzieci posiadają naturalną skłonność do eksploracji oraz ciekawość świata. Niestety często pakują się przez to w tarapaty. Rodzice powinni wiedzieć zatem, jak skutecznie je chronić. Jedną z metod jest ukrycie potencjalnie niebezpiecznych przedmiotó

Dzieci, szczególnie najmłodsze, wymagają od rodziców ciągłej troski i uwagi. Wystarczy na chwile spuścić je z oczu, aby doszło do nieszczęścia. Groźny wypadek może zdarzyć się nawet w miejscu tak bezpiecznym, jakim wydaje się dom rodzinny. Na szczęście ryzyko można zminimalizować, mając odpowiednią wiedzę. Przedstawiamy listę przedmiotów, które są niebezpieczne dla najmłodszych. Lepiej dobrze je przed nimi ukryć.

undefined

Przedmioty domowego użytku niebezpieczne dla dzieci

undefined

Większość rodziców wie, że w ich domach jest kilka rzeczy, które powinno trzymać się z dala od dzieci. Nie trzeba raczej tłumaczyć ryzyka związanego z brakiem zabezpieczenia kontaktów, czy trzymaniem leków w zasięgu nieświadomego malucha. Są jednak i takie przedmioty, których nie podejrzewamy o bycie niezwykle groźnymi. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Pierwszym przedmiotem domowego użytku, który może być niebezpieczny dla najmłodszych dzieci, są kapsułki piorące. Wyglądem i zapachem przypominają cukierki, za które błędnie biorą je maluchy. Połknięcie kapsułki stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu. Specjaliści zalecają, aby w domach, w których przebywają małe dzieci, stosować preparaty w formie płynów, czy proszku. Są o wiele mniej atrakcyjne dla naszych pociech. 

Niebezpieczne dla najmłodszych dzieci mogą być z pozoru niewinne olejki eteryczne. Część z nas uwielbia korzystać z ich wspaniałych właściwości. Produkty dostępne w szerokiej gamie zapachów od lawendy przez miętę, eukaliptus, różnego rodzaju owoce aż po drzewo herbaciane, mogą stanowić dużą pokusę dla malucha. Wypicie ich może skończyć się bardzo źle. Już po kilku chwilach widoczne są pierwsze objawy, takie jak wymioty, wysypka, bóle brzucha, zaburzenia oddychania, dezorientacja, osłabienie mięśni, a nawet śpiączka. Gdy dostrzeżemy powyższe symptomy u dziecka, konieczne jest bezzwłoczne wezwanie pomocy medycznej. 

Bardzo ważne jest też, aby nie spuszczać z oczu dziecka podczas kąpieli. Z pozoru zwykłe i niegroźne środki do pielęgnacji ciała również mogą wyrządzić maluchowi wiele złego. Przykładowo wdychanie talku może prowadzić do zaburzenia oddechu, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia płuc. Potencjalnie niebezpieczny jest też płyn do odkażania rąk, który w swoim składzie zawiera alkohol. Lepiej zatem trzymać wszelkie kosmetyki poza dostępem dziecka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >