Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Niebezpieczeństwo czyha na dzieci również w domu. Przedmioty, które należy trzymać poza ich zasięgiem
Damian Witoń
Damian Witoń 12.02.2021 01:00

Niebezpieczeństwo czyha na dzieci również w domu. Przedmioty, które należy trzymać poza ich zasięgiem

Dzieci: zagrożenia w domu
fot. Foto Helin Images, Canva.com

Dzieci, szczególnie najmłodsze, wymagają od rodziców ciągłej troski i uwagi. Wystarczy na chwile spuścić je z oczu, aby doszło do nieszczęścia. Groźny wypadek może zdarzyć się nawet w miejscu tak bezpiecznym, jakim wydaje się dom rodzinny. Na szczęście ryzyko można zminimalizować, mając odpowiednią wiedzę. Przedstawiamy listę przedmiotów, które są niebezpieczne dla najmłodszych. Lepiej dobrze je przed nimi ukryć.

Większość rodziców wie, że w ich domach jest kilka rzeczy, które powinno trzymać się z dala od dzieci. Nie trzeba raczej tłumaczyć ryzyka związanego z brakiem zabezpieczenia kontaktów, czy trzymaniem leków w zasięgu nieświadomego malucha. Są jednak i takie przedmioty, których nie podejrzewamy o bycie niezwykle groźnymi dla dzieci. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Kapsułki do prania

Pierwszym przedmiotem domowego użytku, który może być niebezpieczny dla najmłodszych dzieci, są kapsułki piorące. Wyglądem i zapachem przypominają cukierki, za które błędnie biorą je maluchy. Połknięcie kapsułki stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu. Specjaliści zalecają, aby w domach, w których przebywają małe dzieci, stosować preparaty w formie płynów, czy proszku. Są o wiele mniej atrakcyjne dla naszych pociech. 

Olejki eteryczne

Niebezpieczne dla najmłodszych dzieci mogą być z pozoru niewinne olejki eteryczne. Część z nas uwielbia korzystać z ich wspaniałych właściwości. Produkty dostępne w szerokiej gamie zapachów od lawendy przez miętę, eukaliptus, różnego rodzaju owoce aż po drzewo herbaciane, mogą stanowić dużą pokusę dla malucha. Wypicie ich może skończyć się bardzo źle. Już po kilku chwilach widoczne są pierwsze objawy, takie jak wymioty, wysypka, bóle brzucha, zaburzenia oddychania, dezorientacja, osłabienie mięśni, a nawet śpiączka. Gdy dostrzeżemy powyższe symptomy u dziecka, konieczne jest bezzwłoczne wezwanie pomocy medycznej. 

Kosmetyki i środki czystości

Bardzo ważne jest też, aby nie spuszczać z oczu dziecka podczas kąpieli. Z pozoru zwykłe i niegroźne środki do pielęgnacji ciała również mogą wyrządzić maluchowi wiele złego. Przykładowo wdychanie talku może prowadzić do zaburzenia oddechu, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia płuc. Potencjalnie niebezpieczny jest też płyn do odkażania rąk, który w swoim składzie zawiera alkohol. Lepiej zatem trzymać wszelkie kosmetyki poza dostępem dziecka.

Zobacz też:

Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?