portalparentingowy.pl
dzieci: 6 największych błędów wychowawczych

unsplash_bermix_studio

6 największych błędów popełnianych przez rodziców. Unikajcie ich jak ognia, są bardzo szkodliwe dla dzieci

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Błędy popełnianie przez rodziców w wychowaniu dzieci mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości. Lepiej zatem wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam ich uniknąć

Większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Niestety czasem sama chęć nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia wiedza na temat tego, co może zaszkodzić naszym pociechom. Przedstawiamy 6 największych błędów, jakie popełniają opiekunowie podczas wychowania dzieci. Lepiej ich unikać.

6 błędów w wychowaniu dzieci 

Pierwszym błędem popełnianym przez rodziców, za który często przychodzi zapłacić wysoką cenę w przyszłości, jest niepoświęcanie dzieciom wystarczającej ilości uwagi. Oczywiście nie zawsze mamy czas, aby zająć pociechą i nie musimy trwać przy niej całą dobę. Warto jednak wspierać dziecko w przełomowych momentach jego życia oraz dać mu poczucie, że zawsze może na nas liczyć. W przeciwnym wypadku może mieć poważne problemy emocjonalne w przyszłości, a także nie być w stanie nawiązać zdrowych relacji z innymi ludźmi. Budowane są one bowiem często na podstawie pewnych schematów wypracowanych w najmłodszych latach.

Drugi poważny błąd to nieokazywanie uczuć dziecku, które również mogą wyrządzić dziecku duże szkody o podłożu psychicznym. Chłód emocjonalny okazywany maluchowi jest dla niego bardzo ciężki do zniesienia. Pamiętajmy, aby regularnie mówić dziecku, jak bardzo je kochamy.

Bardzo wielu rodziców kierując się słusznymi pobudkami, popełnia kolejny błąd na naszej liście. Chcąc zadbać o swoje dzieci, co jest bardzo słuszną i piękną ideą, wyręczamy je we wszystkich zajęciach. Niestety nie mogą przez to nauczyć się samodzielności, a także wykształcić poczucia sprawczości, które bardzo przydaje się w dorosłym życiu.

Bardzo szkodliwe jest również nieakceptowanie faktu, że nasze dziecko nie jest idealne. Nikt przecież taki nie jest, dlaczego zatem mielibyśmy tego od niego wymagać. Nierealne do spełnienia ambicje rodziców, którzy wymagają od swojej pociechy, aby była najlepsza we wszystkim, za co się bierze, jest bardzo szkodliwe. Nie pozwala dziecku wybrać tego, co jest naprawdę dla niego ważne. Poza tym, jeśli maluch nie spełni naszych oczekiwań, może czuć się bezwartościowy i bezsilny. Będzie się bał kolejnych wyzwań, jakie postawi przed nim życie.

Kolejnym błędem popełnianym przez wielu rodziców jest zapominanie o postawieniu przed dzieckiem jasnego systemu zasad i granic, których nie może przekraczać. Może ono pozbawić młodego człowieka jakiejkolwiek dyscypliny, która bardzo przydaje się w życiu. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że zasady i granice muszą być dla dziecka jasne. Powinniśmy tłumaczyć mu, dlaczego je ustanowiliśmy i co dzięki nim zyska. Jeżeli zrozumie, po co ustaliliśmy pewne reguły i uzna je za wartościowe, będzie miało dużą motywację do trzymania się ich. 

Ostatni błąd, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, to stosowanie przemocy wobec dzieci. Niestety nadal wielu rodziców uważa, że bez przysłowiowego klapsa, nie da się wychować porządnego człowieka. Niestety przemoc może zrodzić tylko przemoc. Dziecko, które doświadcza jej w domu, uzna, że jest normalnym środkiem do rozwiązywania problemów, czy wywierania wpływu na innych ludzi. Konsekwencje takiego przekonania mogą być katastrofalne.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Sanostol

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >