portalparentingowy.pl
dziecko: jak przygotować się na nowego członka rodziny

pixabay

W Twoim domu wkrótce pojawi się dziecko? Pamiętaj, aby zadbać o kilka, niezwykle ważnych rzeczy

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Aby odpowiednio zadbać o dziecko, które staje się nowym członkiem naszej rodziny, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sprawimy, że jego pierwsze chwile będą wspaniałe, a my sami będziemy w stanie zapewnić

Gdy nowy członek rodziny pojawia się w domu, dotychczasowe życie domowników zmienia się diametralnie. Małe dziecko wymaga ogromnej ilości uwagi oraz troski. Warto wiedzieć, jak przygotować się na jego przyjście. Szczególnie ważnych jest kilka szczegółów.

Jak przygotować się na pojawienie się nowego członka rodziny? Aby dziecko czuło się dobrze, istotne jest kilka rzeczy

Bardzo ważne jest przygotowanie wyprawki, zanim dziecko dołączy do nas w domu. Powód jest prozaiczny. Gdy w naszej rodzinie pojawi się noworodek na przemyślane zakupy w początkowym okresie, może po prostu nie starczyć czasu. Warto zatem zadbać, aby na nowego domownika czekał już wózek, butelki, łóżeczko, ubranka, pieluszki, hipoalergiczne kosmetyki oraz detergenty do prania. 

Przydatny może okazać się również fotelik do samochodu, bez którego nie wolno przewozić dziecka, gdyż stwarza to dla niego ogromne niebezpieczeństwo. Niektórzy zalecają też zaopatrzyć się w praktyczne nosidełko oraz laktator.

Warto zadbać o to, aby na nowego członka rodziny czekało przygotowane dla niego miejsce. Urządzenia pokoju dla malucha zdecydowanie nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem może być zapewnienie dobrego dostępu do łóżeczka malucha, do którego zapewne będziemy musieli podchodzić wiele razy, czy to w dzień, czy w nocy.

Fajnym pomysłem wydaje się też umieszczenie w pokoju brazylijskiego hamaku, który można przykręcić do sufitu. Wspaniale sprawdzi się przy karmieniu dziecka oraz usypianiu. 

Szczególnie trudnym okresem dla rodziców mogą być pierwsze dni po przybyciu malucha do domu. Warto zatem już wcześniej zająć się jego dokładnym wysprzątaniem. Później może najzwyczajniej zabraknąć na to czasu. Nie warto odkładać również wszelkich zaplanowanych prac związanych z remontem czy modernizacją domu. 

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jedną, ważną sprawę. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna. Dla pewności warto zatem wyprać wszystkie ubranka zakupione w sklepie specjalnymi środkami przeznaczonymi dla maluszków. Są stworzone tak, aby nie podrażnić jego delikatnego ciałka. Ze składu usunięto potencjalnie groźne enzymy, sztuczne barwniki i alergeny.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: dziecisawazne.pl

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >