portalparentingowy.pl
dziecko: jak przygotować się na nowego członka rodziny

pixabay

W Twoim domu wkrótce pojawi się dziecko? Pamiętaj, aby zadbać o kilka, niezwykle ważnych rzeczy

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Aby odpowiednio zadbać o dziecko, które staje się nowym członkiem naszej rodziny, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sprawimy, że jego pierwsze chwile będą wspaniałe, a my sami będziemy w stanie zapewnić

Gdy nowy członek rodziny pojawia się w domu, dotychczasowe życie domowników zmienia się diametralnie. Małe dziecko wymaga ogromnej ilości uwagi oraz troski. Warto wiedzieć, jak przygotować się na jego przyjście. Szczególnie ważnych jest kilka szczegółów.

Jak przygotować się na pojawienie się nowego członka rodziny? Aby dziecko czuło się dobrze, istotne jest kilka rzeczy

Bardzo ważne jest przygotowanie wyprawki, zanim dziecko dołączy do nas w domu. Powód jest prozaiczny. Gdy w naszej rodzinie pojawi się noworodek na przemyślane zakupy w początkowym okresie, może po prostu nie starczyć czasu. Warto zatem zadbać, aby na nowego domownika czekał już wózek, butelki, łóżeczko, ubranka, pieluszki, hipoalergiczne kosmetyki oraz detergenty do prania. 

Przydatny może okazać się również fotelik do samochodu, bez którego nie wolno przewozić dziecka, gdyż stwarza to dla niego ogromne niebezpieczeństwo. Niektórzy zalecają też zaopatrzyć się w praktyczne nosidełko oraz laktator.

Warto zadbać o to, aby na nowego członka rodziny czekało przygotowane dla niego miejsce. Urządzenia pokoju dla malucha zdecydowanie nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem może być zapewnienie dobrego dostępu do łóżeczka malucha, do którego zapewne będziemy musieli podchodzić wiele razy, czy to w dzień, czy w nocy.

Fajnym pomysłem wydaje się też umieszczenie w pokoju brazylijskiego hamaku, który można przykręcić do sufitu. Wspaniale sprawdzi się przy karmieniu dziecka oraz usypianiu. 

Szczególnie trudnym okresem dla rodziców mogą być pierwsze dni po przybyciu malucha do domu. Warto zatem już wcześniej zająć się jego dokładnym wysprzątaniem. Później może najzwyczajniej zabraknąć na to czasu. Nie warto odkładać również wszelkich zaplanowanych prac związanych z remontem czy modernizacją domu. 

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jedną, ważną sprawę. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna. Dla pewności warto zatem wyprać wszystkie ubranka zakupione w sklepie specjalnymi środkami przeznaczonymi dla maluszków. Są stworzone tak, aby nie podrażnić jego delikatnego ciałka. Ze składu usunięto potencjalnie groźne enzymy, sztuczne barwniki i alergeny.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

  • Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

  • Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Źródło: dziecisawazne.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Jak często kąpać noworodka? Skuteczne porady krok po kroku

Czytaj więcej >