portalparentingowy.pl
dziecko: jak pomóc mu wybrać życiową drogę

pixabay

Jak wspomóc dziecko w wyborze przyszłego zawodu? Kilka ważnych rad od psychologa

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Większość rodziców chce, aby ich dziecko miało mnóstwo sukcesów w przyszłości i było szczęśliwe. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak mu w tym pomóc. Psycholog ma dla nich kilka ważnych rad

Wybranie odpowiedniego zawodu, który będzie zgodny z naszymi zainteresowaniami, ale także opłacalny finansowo, w dzisiejszym pędzącym świecie nie jest wcale łatwym zadaniem. Szczególnie dla dziecka, któremu brak przecież jeszcze doświadczenia życiowego. Młody człowiek staje przed wyborem, który często go przerasta. Psycholog radzi rodzicom, co zrobić, aby pomóc swoim pociechom.

undefined

Dziecko może być zdezorientowane, gdy zapytamy je o życiową ścieżkę. Warto zatem pomóc mu ją wybrać

undefined

Żyjemy w czasach ciągłej zmiany. Dawniej bardzo często dzieci przejmowały zadania po swoich rodzicach. Zawody przechodziły z pokolenia na pokolenie. Dziś ten trend wyraźnie już jednak zanika. Ocean możliwości, który otwiera się przed dzieckiem, gdy staje przed wyborem życiowej drogi, może okazać się dla niego przerażający. I nie chodzi tutaj o najmłodsze dzieci, które nie zdążyły się jeszcze usamodzielnić. Problem najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość.

Pierwsze działania, które mogą pozwolić go uniknąć, należy podjąć już znacznie wcześniej. Od najmłodszych lat warto dyskutować z dzieckiem o jego zainteresowaniach, a także pozwolić mu rozwijać własne hobby. Zmuszanie go do czynności, których nie lubi, może nieść za sobą opłakane skutki.

Pasja rozwijana od najmłodszych lat może przerodzić się w coś naprawdę niesamowitego, a także pełnić funkcję pracy, z której wcale nie chce się “wychodzić”. Aby dziecko odkryło w sobie jakąś pasję, warto zachęcać je do poznawania swoich mocnych, ale też słabszych stron i opowiadać mu, w jakich dziedzinach mogą być wykorzystywane.

Wielu rodziców popełnia poważny błąd na drodze do podjęcia samodzielnej decyzji dziecka, co do jego przyszłości. Polega on na krytykowaniu wyborów naszego potomka. Oczywiście może się nam wydawać, że wiemy lepiej, co byłoby dla niego dobre. Pamiętajmy jednak, że bez poczucia autonomii, ciężko będzie mu realizować życiowe cele. 

Nie warto też spełniać własnych ambicji kosztem dziecka. Jeżeli chcieliśmy kiedyś zostać lekarzem, ale nasze życie potoczyło się inaczej, nasze dziecko nie ma obowiązku zrobić tego za nas. Zupełnie inną sytuacją będzie jednak ta, w której samo wybierze taką ścieżkę.

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Rodzice często robią wszystko, aby uchronić swoje dzieci przed popełnianiem błędów. Zapominają jednak, że to właśnie one są źródłem wiedzy na temat działania świata i odkrywania w nim swojego miejsca. Nie odbierajmy zatem młodym ludziom możliwości ich popełnienia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Został okrzyknięty bohaterem

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Sposób Małgorzaty Rozenek na powrót do formy po ciąży. Wiele mam nie zgodziło się z celebrytką

Źródło: psychologiadziecka.org

Tagi:

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >