Jak wspomóc dziecko w wyborze przyszłego zawodu? Kilka ważnych rad od psychologa
Wybranie odpowiedniego zawodu, który będzie zgodny z naszymi zainteresowaniami, ale także opłacalny finansowo, w dzisiejszym pędzącym świecie nie jest wcale łatwym zadaniem. Szczególnie dla dziecka, któremu brak przecież jeszcze doświadczenia życiowego. Młody człowiek staje przed wyborem, który często go przerasta. Psycholog radzi rodzicom, co zrobić, aby pomóc swoim pociechom.
undefined
Dziecko może być zdezorientowane, gdy zapytamy je o życiową ścieżkę. Warto zatem pomóc mu ją wybrać
undefined
Żyjemy w czasach ciągłej zmiany. Dawniej bardzo często dzieci przejmowały zadania po swoich rodzicach. Zawody przechodziły z pokolenia na pokolenie. Dziś ten trend wyraźnie już jednak zanika. Ocean możliwości, który otwiera się przed dzieckiem, gdy staje przed wyborem życiowej drogi, może okazać się dla niego przerażający. I nie chodzi tutaj o najmłodsze dzieci, które nie zdążyły się jeszcze usamodzielnić. Problem najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość.
Pierwsze działania, które mogą pozwolić go uniknąć, należy podjąć już znacznie wcześniej. Od najmłodszych lat warto dyskutować z dzieckiem o jego zainteresowaniach, a także pozwolić mu rozwijać własne hobby. Zmuszanie go do czynności, których nie lubi, może nieść za sobą opłakane skutki.
Pasja rozwijana od najmłodszych lat może przerodzić się w coś naprawdę niesamowitego, a także pełnić funkcję pracy, z której wcale nie chce się “wychodzić”. Aby dziecko odkryło w sobie jakąś pasję, warto zachęcać je do poznawania swoich mocnych, ale też słabszych stron i opowiadać mu, w jakich dziedzinach mogą być wykorzystywane.
Wielu rodziców popełnia poważny błąd na drodze do podjęcia samodzielnej decyzji dziecka, co do jego przyszłości. Polega on na krytykowaniu wyborów naszego potomka. Oczywiście może się nam wydawać, że wiemy lepiej, co byłoby dla niego dobre. Pamiętajmy jednak, że bez poczucia autonomii, ciężko będzie mu realizować życiowe cele.
Nie warto też spełniać własnych ambicji kosztem dziecka. Jeżeli chcieliśmy kiedyś zostać lekarzem, ale nasze życie potoczyło się inaczej, nasze dziecko nie ma obowiązku zrobić tego za nas. Zupełnie inną sytuacją będzie jednak ta, w której samo wybierze taką ścieżkę.
Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Rodzice często robią wszystko, aby uchronić swoje dzieci przed popełnianiem błędów. Zapominają jednak, że to właśnie one są źródłem wiedzy na temat działania świata i odkrywania w nim swojego miejsca. Nie odbierajmy zatem młodym ludziom możliwości ich popełnienia.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Został okrzyknięty bohaterem
Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie
Sposób Małgorzaty Rozenek na powrót do formy po ciąży. Wiele mam nie zgodziło się z celebrytką
Źródło: psychologiadziecka.org