Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Wozisz dziecko w samochodzie? Pamiętaj o najnowszych przepisach i kilku ważnych radach
Damian Witoń
Damian Witoń 28.02.2021 01:00

Wozisz dziecko w samochodzie? Pamiętaj o najnowszych przepisach i kilku ważnych radach

Dziecko: przewożenie w samochodzie
pixabay_rhonda_jenkins

Aby wozić dziecko samochodem w bezpieczny sposób, zgodny z najnowszymi przepisami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niestety nadal wielu rodziców o nich zapomina, co grozi ogromnym nieszczęściem. Sprawy absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Jak przewozić dziecko w bezpieczny sposób zgodny z przepisami?

W 2018 pojawiła się bardzo ważna nowelizacja ustawy dotyczącej zasad ruchu drogowego. Wprowadzono w niej zmiany w obszarze aspektów prawnych przewożenia dzieci samochodem. Niestety wielu rodziców nie słyszało o nich do dziś.

Konsekwencją nieznajomości nowego prawa mogą być wysokie mandaty. Znacznie ważniejsze od nich jest jednak bezpieczeństwo dziecka, które może być narażone, jeśli rodzice nie będą stosować się do zasad.

Przede wszystkim dzieci należy wozić w specjalnych fotelikach. Nowelizacja ustawy zniosła limity wiekowe w tym obszarze. Aktualnie kryterium jest wzrost. W fotelikach muszą być wożone dzieci, które mierzą mniej niż 150 centymetrów. 

Fotelik musi spełniać unijne wymogi oraz wytyczne zawarte w regulaminie EKG ONZ. Aby należycie spełniały swoją funkcję należy zainstalować je w samochodzie dokładnie tak, jak zaleca producent. W przeciwnym wypadku mogą okazać się nieskuteczne.

Warte odnotowania jest jeszcze jeden zapis, który pojawił się w ustawie “Prawo o Ruchu Drogowym”. Dopuszcza on przewożenie dziecka w foteliku na przednim fotelu pasażera tyłem do kierunku jazdy, ale tylko w przypadku, gdy poduszka powietrzna jest dezaktywowana. 

Eksperci zwracają uwagę, aby podczas wyboru fotelika dla naszej pociechy sprawdzić dokładnie, czy pasuje do profilu kanapy w naszym samochodzie. Najlepiej po prostu zapytać sprzedawcę o możliwość przymierzenia go do naszego auta. 

Nawet najlepszy fotelik może jednak zdać się na niewiele, gdy kierowcy będzie brakowało zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, aby zarówno podczas przewożenia dziecka, jak i samotnej jazdy przestrzegać zasad ruchu drogowego i dostosowywać styl jazdy do aktualnie panujących warunków. Lepiej dotrzeć na miejsce nieco później, ale bezpiecznie niż narażać życie swoje oraz bliskich osób.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Edziecko.pl