portalparentingowy.pl
Dziecko: przewożenie w samochodzie

pixabay_rhonda_jenkins

Wozisz dziecko w samochodzie? Pamiętaj o najnowszych przepisach i kilku ważnych radach

28 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Maja 2021)

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Każdy rodzic, który przewozi swoje dziecko samochodem, powinien znać aktualne przepisy. Niestety wiele osób nadal o nich nie słyszało, co może prowadzić do groźnych sytuacji

Aby wozić dziecko samochodem w bezpieczny sposób, zgodny z najnowszymi przepisami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niestety nadal wielu rodziców o nich zapomina, co grozi ogromnym nieszczęściem. Sprawy absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Jak przewozić dziecko w bezpieczny sposób zgodny z przepisami?

W 2018 pojawiła się bardzo ważna nowelizacja ustawy dotyczącej zasad ruchu drogowego. Wprowadzono w niej zmiany w obszarze aspektów prawnych przewożenia dzieci samochodem. Niestety wielu rodziców nie słyszało o nich do dziś.

Konsekwencją nieznajomości nowego prawa mogą być wysokie mandaty. Znacznie ważniejsze od nich jest jednak bezpieczeństwo dziecka, które może być narażone, jeśli rodzice nie będą stosować się do zasad.

Przede wszystkim dzieci należy wozić w specjalnych fotelikach. Nowelizacja ustawy zniosła limity wiekowe w tym obszarze. Aktualnie kryterium jest wzrost. W fotelikach muszą być wożone dzieci, które mierzą mniej niż 150 centymetrów. 

Fotelik musi spełniać unijne wymogi oraz wytyczne zawarte w regulaminie EKG ONZ. Aby należycie spełniały swoją funkcję należy zainstalować je w samochodzie dokładnie tak, jak zaleca producent. W przeciwnym wypadku mogą okazać się nieskuteczne.

Warte odnotowania jest jeszcze jeden zapis, który pojawił się w ustawie “Prawo o Ruchu Drogowym”. Dopuszcza on przewożenie dziecka w foteliku na przednim fotelu pasażera tyłem do kierunku jazdy, ale tylko w przypadku, gdy poduszka powietrzna jest dezaktywowana. 

Eksperci zwracają uwagę, aby podczas wyboru fotelika dla naszej pociechy sprawdzić dokładnie, czy pasuje do profilu kanapy w naszym samochodzie. Najlepiej po prostu zapytać sprzedawcę o możliwość przymierzenia go do naszego auta. 

Nawet najlepszy fotelik może jednak zdać się na niewiele, gdy kierowcy będzie brakowało zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, aby zarówno podczas przewożenia dziecka, jak i samotnej jazdy przestrzegać zasad ruchu drogowego i dostosowywać styl jazdy do aktualnie panujących warunków. Lepiej dotrzeć na miejsce nieco później, ale bezpiecznie niż narażać życie swoje oraz bliskich osób.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Co z komuniami w 2021 roku? Rzecznik kościoła przekazał ważne wiadomości

  • Lekarze biją na alarm. Zespół pocovidowy niebezpieczny dla dzieci, na co zwrócić uwagę?

  • Próbna matura 2021 - Centralna Komisja Edukacyjna przekazała ważne informacje

źródło: Edziecko.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie

Czytaj więcej >

Dziecko

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Czytaj więcej >

Dziecko

Babcia doniosła na wnuczkę. Miała przykry powód

Czytaj więcej >
fot. studioroman, canva.com

Dziecko

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama pięciolatki dostała list z urzędu dot. nadwagi swojego dziecka

Czytaj więcej >

Dziecko

Bohemian Youngster - niezależna marka dla dziewczynek

Czytaj więcej >