Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 24.05.2022 14:42

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

egzamin
Fot. mediaphotos, canva.com

Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów 2022. Pierwszy dzień zmagań już za nimi. Absolwenci szkół podstawowych zdawali dzisiaj egzamin z języka polskiego, a wypracowanie pisali na temat przyjaźni. W kolejnych dniach czekają ich jeszcze egzaminy z matematyki i języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godz. 9. To jeden z trzech egzaminów, do których muszą podejść uczniowie, aby zakończyć edukację w szkole podstawowej, a otrzymane z egzaminów punkty są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – liceów, techników i szkół branżowych.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - co było?

Łącznie z egzaminu ósmoklasisty z polskiego można zdobyć 45 punktów. Wypracowanie to zadanie, które jest najwyżej punktowane w przypadku egzaminu z języka polskiego. Maksymalnie można za nie uzyskać 20 punktów. Jest to też najbardziej czasochłonne ćwiczenie, ponieważ tekst, który piszą ósmoklasiści, musi mieć minimum 250 słów.

W tym roku uczniowie nie mieli narzuconej żadnej konkretnej lektury, na podstawie której mieliby pisać wypracowanie. Pisząc rozprawkę o tym, czy z przyjaciółmi łatwiej pokonać trudności lub opowiadanie w świecie lektury, sami mogli wybrać lekturę, do której się odniosą. Jednym z zadań była także analiza fragmentu "Zemsty" i odpowiedzenie na związane z nim pytania.

Egzamin ósmoklasisty 2022

Uczniów czekają jeszcze dwa dni egzaminów:  

  • 25 maja 2022 (środa) o godz. 9:00 - Egzamin ósmoklasisty z matematyki

  • 26 maja 2022 (czwartek) o godz. 9:00 - Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

Wyniki egzaminów będą 1 lipca. W tym roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 502 600 uczniów, w tym ok. 7 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: tvn24.pl, wydarzenia.interia.pl