Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Eliksir na wyciszenie dziecka. Pójdzie spać wcześnie i prześpi całą noc
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 08.10.2023 14:35

Eliksir na wyciszenie dziecka. Pójdzie spać wcześnie i prześpi całą noc

śpiące dziecko
Fot. Canva

Problemy z zasypianiem to jedna z tych kwestii, która spędza sen z powiek rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym. Często skarżą się, że ich dzieci najpierw nie chcą zasnąć, a potem budzą się w nocy.  Z kolei rano... są nieprzytomne. 

Kuszące może się wydać podawanie dostępnych bez recepty suplementów z melatoniną, czy olejków CBD, które pozwalają się wyciszyć, ale nie rób tego! Jest mnóstwo sposobów, w tym bezpiecznych dla dzieci "eliksirów", które warto wprowadzić do wieczornej rutyny. Pomogą spokojnie zaspać i przespać noc.

Dlaczego dzieci nie mogą spać?

Problem bezsenności dotyczy 15-20 proc. dzieci, reszta zwyczajnie jest źle przygotowana do snu. Dziecko w ciągu dnia powinno spędzać jak najwięcej czasu na dworze. Zabawy na podwórku, jazda na rowerze, hulajnodze czy zwyczajny spacer. Dotleniony organizm dziecka będzie nie tylko bardziej zmęczony fizycznie, ale też odprężony psychicznie, co sprzyja zasypianiu.

Warto też przyjrzeć się drzemkom dziecka w ciągu dnia, może są zbyt długie, albo już zupełnie niepotrzebne. Sprawdźcie w weekend, czy uda się uniknąć drzemki i jak dziecko będzie wtedy funkcjonować po południu. Warto też pomyśleć o rytuałach, rutynie, która pozwoli dziecku łatwiej zaakceptować, że już pora na sen i pomoże się wyciszyć.

Projekt bez nazwy - 2023-10-06T115150.959.jpg

Jaką rutynę wprowadzić, żeby dziecko szybciej zasnęło

Na niemowlaki, szczególnie te przemęczone naukowcy znaleźli niezawodny sposób. Przedszkolak powinien mieć ustalone stałe punkty dnia, które pomogą mu się odnaleźć w czasie, nawet jeśli nie zna się na zegarku. Czynności następujące po sobie w określonym porządku, pomagają dziecku zaakceptować, kiedy przyjdzie pora na sen.

Po popołudniowej aktywności, w domu zajmijcie się już spokojnymi zajęciami. Co najmniej dwie godziny przed snem zrezygnujcie z ekranów, można włączyć spokojną muzykę. Zjedzcie lekką kolację, do popicia można dziecku zaserwować ciepłe mleko z miodem, o ile nie jest uczulone. Kolacja nie powinna już zawierać potraw ciężkostrawnych, ani zbyt słodkich. Możecie też przeprowadzić sesję ćwiczeń oddechowych.

Do kąpieli dodajcie sól lawendową lub płyn o takim zapachu, najlepiej wybierać preparaty z naturalnych składników. Sypialnia dziecka powinna być zacieniona i dobrze wywietrzona. Zatroszczcie się, żeby na łóżeczku nie było niepotrzebnych przedmiotów, żeby nic dziecka nie uwierało. Załóżcie wygodną piżamkę, zapalcie niewielką lampkę i poczytajcie razem. Umówcie się, że czytacie jedną książeczkę i śpiewacie dwie piosenki, potem wychodzisz, wrócisz za kilka minut zajrzeć do dziecka.

Eliksir na zasypianie dla dzieci - bezpieczny i smaczny

Jeśli dziecko nie może spać, lub często się wybudza, możesz spróbować sięgnąć po delikatne napary, które działają wyciszająco, a jednocześnie są bezpieczne dla najmłodszych. Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się rumianek, który dodatkowo pomoże na ewentualne problemy z brzuszkiem. Rumianek rozluźnia i wycisza, co pozwala szybciej zasnąć i lepiej wypocząć.

Drugim ziółek, po które można sięgnąć, gdy przedszkolak nie może zasnąć, jest napar z lipy. Lipa swoje właściwości zawdzięcza farnezolowi, jednemu ze składników olejku, który znajduje się w kwiatach. Dodatkowo napar z lipy można wykorzystać przy chrypce i bólu gardła. Jest bezpieczna dla dzieci. Możecie dodać do tych naparów odrobinę miodu, po myciu zębów zrezygnujcie z cytryny, kwas z cytrusów może uszkadzać szkliwo.

Zobacz także:

Proszę nie karmić mojego dziecka! Zmuszanie przedszkolaka do jedzenia to forma przemocy

Przedszkola powstały dla rodziców, nie dzieci. To wymyślone instytucje