Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Fiskus sprawdza prezenty komunijne. Fala donosów do urzędu skarbowego

Fiskus sprawdza prezenty komunijne. Fala donosów do urzędu skarbowego

prezenty na pierwszą komunię
Fot. Shutterstock/M9K

Chociaż nie mieści się to w głowie, okazuje się, że urząd skarbowy może przyczepić się do… prezentów, które dziecko dostało na komunię. W świetle prawa powinno się odprowadzić od nich podatek.

A jeśli tego nie zrobisz, mogą czekać cię przykre konsekwencje. Fiskus wzmaga kontrole, bo prezenty na komunię są coraz bardziej kosztowne.

 

Podatek od prezentów na komunię

Wszystkie prezenty, które otrzymujemy, to w świetle prawa darowizny. Jednak w przypadku drobnych upominków czy kwiatów, które dajemy sobie na święta czy urodziny, ich wartość zazwyczaj nie jest duża. Prawo nie wymaga od nas w takiej sytuacji podpisania umowy darowizny ani zgłaszania jej do urzędu skarbowego.

Jednak jeśli prezenty mają już znaczną wartość, fiskus może się wtrącić. Obecnie prezenty na komunię są coraz droższe — biżuteria, quady, rowery, smartfony czy drony i oczywiście wysokie kwoty schowane w kopertach. Tego rodzaju prezenty są objęte podatkiem od spadków i darowizn.

Jest coś takiego, jak kwota zwolniona od tego podatku. Jest różna w zależności od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. Jeśli jednak prezent jest droższy, konieczne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego, a często także zapłacenie podatku.

prezenty na pierwszą komunię
Fot. Freepik

Kiedy trzeba zapłacić podatkek od prezentów

Jest kilka sytuacji, kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn. Są one związane z tak zwanymi grupami podatkowymi:

  • I grupa obejmuje małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (rodziców, dziadków, itd.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, 
  • II grupa obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
  • III grupa — inni i osoby niespokrewnione.

Każda grupa ma inny limit wartości prezentów, które nie wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego i odprowadzenia podatku:

  • dla I grupy - 36 120 zł,
  • dla II grupy - 27 090 zł,
  • dla III grupy - 5733 zł.

Problemem więc najczęściej są prezenty na komunię od chrzestnych, którzy nie są spokrewnieni z dzieckiem, bo na przykład są przyjaciółmi rodziców. Zdarzają się przecież sytuacje, że dostaje się od nich quad czy telefon, który może być więcej wart niż 5 733 zł.

Zgłoszenie darowizny w Urzędzie Skarbowym

Nawet jeśli wartość prezentu przekroczy kwotę zwolnioną od podatku, nie zawsze trzeba będzie go zapłacić. Taką darowiznę trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Można zrobić to elektronicznie lub osobiście, wypełniając formularz SD-Z2. Trzeba podać wartość darowizny i dane obdarowanego i darczyńcy.

Najbliższa rodzina może skorzystać ze zwolnienia z podatku. Nie trzeba będzie go płacić w tak zwanej zerowej grupie podatkowej. Jeśli zgłosi się darowiznę w ciągu pół roku, nie płaci się podatku od prezentu od rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Kontrola urzędu po donosie

Jeśli przegapisz ten termin, może okazać się, że urząd skarbowy rozpocznie kontrolę i przyjdzie zapłacić ci podatek i karę finansową. Urząd może przeprowadzać kontrole pięć lat wstecz.

Urzędy Skarbowe często kontrolują takie rzeczy przypadkowo i losowo. Jednak czasami kontrole są wynikiem donosów, które piszą… goście komunijni. Jedni członkowie rodziny dają duże prezenty, inni donoszą na krewnych, że nie zapłacili od tego podatku.

Jak powiedział Grzegorz Głowala z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w rozmowie z portalem Strefa Biznesu: “Ilość donosów nasila się zwykle po świętach albo większych uroczystościach rodzinnych”.  W tamtym roku w samym województwie lubelskim było aż 1576 donosów tego typu.

Zobacz także:

Zarabiamy 11 tys. złotych. Nie odkładamy ani złotówki, nie mamy z czego

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

Koniec 0 VAT na żywność. Tak drogiej Wielkanocy jeszcze nie było