Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > "Od tych to przynajmniej 700". Ile pieniędzy wypada dać na Pierwszą Komunię?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 15.04.2024 11:13

"Od tych to przynajmniej 700". Ile pieniędzy wypada dać na Pierwszą Komunię?

Pierwsza Komunia Święta
Fot. Pixaby/yasioo

Pieniądze już dawno stały się głównym prezentem na Pierwszą Komunię Świętą. Nie wędrują one nawet do dzieci, ale mają być zapłatą dla rodziców za zorganizowanie przyjęcia. Czasem ratują rodzinny budżet. Ile zatem włożyć do koperty, gdy idziemy na Pierwszą Komunię? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa. Ale nie łudźcie się, nie będą to małe kwoty.

Rodzice, dziadkowie, chrzestni, wujaszkowie i ciotki. Lista gości zapraszanych na Pierwszą Komunię Świętą wcale nie jest krótka. Nawet przy niewielkiej rodzinie, na uroczystości będzie bawić się około 20 osób. A co druga z nich podaruje dziecku kopertę z pieniędzmi. Jaka kwota się w nich znajdzie?

Rodzice i dziadkowie - ile dają na komunię?

Prezent na Pierwszą Komunię Świętą od rodziców zwykle nie przewiduje pieniędzy. Uznaje się raczej, że organizacja przyjęcia oraz kupienie dużego podarunku - roweru, konsoli, telefonu komórkowego, to wystarczające starania. Rodzice, jeśli chcą, mogą podarować dziecku również pieniądze.  

Inaczej sprawa ma się z dziadkami. W ich przypadku oczekiwana jest koperta z pieniędzmi. Zwykle kwoty, które wkładają do kopert, powinny oscylować od 500 do 1000 złotych. To na dziadkach również spoczywa kupienie okolicznościowej biżuterii - krzyżyka, medalika z Maryją, czy kolczyków. 

cross-1330677_1280.jpg
Fot. Pixaby/Myriams-Fotos

 

Ile w kopercie dają chrzestni na komunię?

Prezentami, które powinni dać dziecku rodzice chrzestni na Pierwszą Komunię Świętą, są przede wszystkim rower, medalik, zegarek oraz eleganckie wydanie Pisma Świętego. W przypadku rodziców chrzestnych oczekuje się też, że dadzą dziecku kopertę z pieniędzmi, a kwota, która się w niej znajdzie, będzie proporcjonalna do zaangażowania ich w życie dziecka.

Im większy prezent dali, tym mniej pieniędzy mogą dać dziecku. Jeśli jednak rodzice chrzestni nie uczestniczą w życiu malucha, oczekuje się, że włożą do koperty pokaźną kwotę. Od chrzestnych dziecka, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej, oczekuje się od 500 nawet do 1500 złotych. 

first-communion-3423588_1280.jpg
 

Ile dać na komunię? Dalsi krewni

Im dalsza rodzina, tym cieńsza koperta. Uznaje się, że dalsze wujostwo i ciotki nie muszą już tak dużo wkładać do koperty dla dziecka. Niemniej szacuje się, że zamożni krewni nie powinni ofiarować dziecku mniej niż 700 złotych.

Standardowo ocenia się, że koperta od dalszych członków rodziny, którzy biorą udział w przyjęciu komunijnym, powinni zwrócić koszty talerzyka, co może wynieść od 200 do 400 złotych.  Uznaje się, że do koperty należy włożyć co najmniej 100 złotych za każdego z uczestników przyjęcia.

Kiedyś z pewnością nie było takich stawek. Dobrze pamiętam, że razem z bratem uzbieraliśmy z komunii 900 złotych. A na imprezie było wielu naszych krewnych, w tym oczywiście chrzestni. A to była i tak ogromna kwota dla 9-letnich dzieci. 

Zobacz też: 

Pierwsza Komunia Święta. Dekoracje, które zachwycą gości, nie muszą być drogie

Koperta na komunię to przeżytek. Teraz od razu bierze się dziecko do banku

Zaczęło się! Żądania o prezenty na komunię wywołują zawroty głowy