Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Historia i teraźniejszość już od września w szkołach?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 09.11.2021 01:00

Historia i teraźniejszość już od września w szkołach?

Ministerstwo Edukacji i Nauki
fot. DONGSEON_KIM

Ministerstwo edukacji i nauki zapowiedziało, że od 1 września do szkół ponadpodstawowych wejdzie przedmiot historia i teraźniejszość. Według planów resortu lekcje HiT-u mają zastąpić obowiązującą do tej pory wiedzę o społeczeństwie.

Wprowadzenie nowego przedmiotu było zapowiadane już od dłuższego czasu. Po raz pierwszy wspomniał o nim Jarosław Kaczyński podczas prezentacji "Polskiego Ładu". Od początku HiT wzbudzał duże kontrowersje.

Historia i teraźniejszość w szkołach od przyszłego roku

Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot — historia i teraźniejszość. Według ministra Czarnka wprowadzenie go jest konieczne ze względu na braki w edukacji młodzieży. Szef MEiN twierdzi, że historia współczesna jest zbyt skrótowo omawiania na lekcjach historii. HiT ma być odpowiedzią na ten problem.

Teraz Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oficjalne oświadczenie dotyczące wprowadzenia nowego przedmiotu. 1 września 2022 uczniowie placówek ponadpodstawowych zaczną uczyć się historii i teraźniejszości.

- Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie  poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa — możemy przeczytać na rządowej stronie gov.pl

Historia i teraźniejszość a liczba godzin w szkołach

Do tej pory informacja o zastąpieniu wiedzy o społeczeństwie HiT-em była tylko teorią. Teraz jednak została ona potwierdzona. WoS zostanie wycofany z placówek szkolnych od 2022.

- Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian.

Ze względu na wycofanie WoS-u liczba godzin w szkołach ma zostać taka sama. Czarnek zapytany o ideę nowego przedmiotu na wtorkowej konferencji odpowiedział:

- Ideą jest, żeby w 1 i 2 klasie szkoły ponadpodstawowej był przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia II połowy XX w. zaczynając od końca II wojny światowej, z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej.

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: