portalparentingowy.pl
Ministerstwo Edukacji i Nauki

fot. DONGSEON_KIM

Historia i teraźniejszość już od września w szkołach?

9 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Ministerstwo edukacji i nauki zapowiedziało, że od 1 września do szkół ponadpodstawowych wejdzie przedmiot historia i teraźniejszość. Według planów resortu lekcje HiT-u mają zastąpić obowiązującą do tej pory wiedzę o społeczeństwie.

Wprowadzenie nowego przedmiotu było zapowiadane już od dłuższego czasu. Po raz pierwszy wspomniał o nim Jarosław Kaczyński podczas prezentacji "Polskiego Ładu". Od początku HiT wzbudzał duże kontrowersje.

Historia i teraźniejszość w szkołach od przyszłego roku

Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot — historia i teraźniejszość. Według ministra Czarnka wprowadzenie go jest konieczne ze względu na braki w edukacji młodzieży. Szef MEiN twierdzi, że historia współczesna jest zbyt skrótowo omawiania na lekcjach historii. HiT ma być odpowiedzią na ten problem.

Teraz Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oficjalne oświadczenie dotyczące wprowadzenia nowego przedmiotu. 1 września 2022 uczniowie placówek ponadpodstawowych zaczną uczyć się historii i teraźniejszości.

- Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie  poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa — możemy przeczytać na rządowej stronie gov.pl

Przemysław Czarnek

Czy czas kwarantanny dla uczniów zostanie skrócony?

CZYTAJ DALEJ

Historia i teraźniejszość a liczba godzin w szkołach

Do tej pory informacja o zastąpieniu wiedzy o społeczeństwie HiT-em była tylko teorią. Teraz jednak została ona potwierdzona. WoS zostanie wycofany z placówek szkolnych od 2022.

- Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian.

Ze względu na wycofanie WoS-u liczba godzin w szkołach ma zostać taka sama. Czarnek zapytany o ideę nowego przedmiotu na wtorkowej konferencji odpowiedział:

- Ideą jest, żeby w 1 i 2 klasie szkoły ponadpodstawowej był przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia II połowy XX w. zaczynając od końca II wojny światowej, z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej.

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Czy wiesz jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pytanie 1 z 5

Jakie dolegliwości mogą pojawić się na początku ciąży?

Chłopiec z burgerem

Czego nie podawać dzieciom? Lista zakazanych produktów

Dieta dziecka w żadnym wypadku nie może wyglądać tak samo jak dieta dorosłej osoby. Żołądki maluchów są zbyt delikatne, a ich organizmy nie potrafią sobie skutecznie poradzić z zatruciem czy zakażeniem. Właśnie dlatego proces rozszerzania ich diety jest długi i żmudny. Oto lista produktów, których w żadnym wypadku nie należy podawać dzieciom.

Zobacz galerię >Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >