portalparentingowy.pl
Ministerstwo Edukacji i Nauki

fot. DONGSEON_KIM

Historia i teraźniejszość już od września w szkołach?

9 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Ministerstwo edukacji i nauki zapowiedziało, że od 1 września do szkół ponadpodstawowych wejdzie przedmiot historia i teraźniejszość. Według planów resortu lekcje HiT-u mają zastąpić obowiązującą do tej pory wiedzę o społeczeństwie.

Wprowadzenie nowego przedmiotu było zapowiadane już od dłuższego czasu. Po raz pierwszy wspomniał o nim Jarosław Kaczyński podczas prezentacji "Polskiego Ładu". Od początku HiT wzbudzał duże kontrowersje.

Historia i teraźniejszość w szkołach od przyszłego roku

Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot — historia i teraźniejszość. Według ministra Czarnka wprowadzenie go jest konieczne ze względu na braki w edukacji młodzieży. Szef MEiN twierdzi, że historia współczesna jest zbyt skrótowo omawiania na lekcjach historii. HiT ma być odpowiedzią na ten problem.

Teraz Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oficjalne oświadczenie dotyczące wprowadzenia nowego przedmiotu. 1 września 2022 uczniowie placówek ponadpodstawowych zaczną uczyć się historii i teraźniejszości.

- Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie  poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa — możemy przeczytać na rządowej stronie gov.pl

Przemysław Czarnek

Czy czas kwarantanny dla uczniów zostanie skrócony?

CZYTAJ DALEJ

Historia i teraźniejszość a liczba godzin w szkołach

Do tej pory informacja o zastąpieniu wiedzy o społeczeństwie HiT-em była tylko teorią. Teraz jednak została ona potwierdzona. WoS zostanie wycofany z placówek szkolnych od 2022.

- Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian.

Ze względu na wycofanie WoS-u liczba godzin w szkołach ma zostać taka sama. Czarnek zapytany o ideę nowego przedmiotu na wtorkowej konferencji odpowiedział:

- Ideą jest, żeby w 1 i 2 klasie szkoły ponadpodstawowej był przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia II połowy XX w. zaczynając od końca II wojny światowej, z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej.

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Czy wiesz jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pytanie 1 z 5

Jakie dolegliwości mogą pojawić się na początku ciąży?

Czego nie podawać dzieciom? Lista zakazanych produktów

Slajd 1 z 5

Grzyby leśne

Zwykle rodzice uważają, że grzyby są zbyt ciężkostrawne i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jest w tym ziarenko prawdo. Przed 11 miesiącem życia dziecko nie powinno być karmione potrawami opartymi na grzybach. Po minięciu tego okresu można do ich diety powoli wprowadzać grzyby hodowlane jak pieczarki czy boczniaki. Jednak z grzybami leśnymi lepiej poczekać trochę dłużej. Specjaliści radzą, by wprowadzać je do diety dopiero po 12 roku życia. Wcześniej ich organizm może nie poradzić sobie z ewentualnymi zatruciami.Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Sejm zdecydował ws. "Lex Czarnek". Co czeka uczniów?

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek: "W 99% szkół nauka przebiega bez przeszkód"

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura w Formule 2023: Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikat CKE

Czytaj więcej >

Szkoła

Rekrutacja nauczycieli do pracy za granicą

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister Edukacji: "Chcielibyśmy wspólnie popularyzować sport wśród młodzieży"

Czytaj więcej >

Szkoła

Ogłoszono zmiany dotyczące matur 2023

Czytaj więcej >