Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Imiona dla dzieci sprzed 100 lat. Od kliku lat znowu są popularne
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 21.10.2021 02:00

Imiona dla dzieci sprzed 100 lat. Od kliku lat znowu są popularne

Dzieci
fot. anatols, canva.com

Trendy dotyczący imion dla dzieci ulegają ciągłym zmianom. Jeszcze nie tak dawno bardzo popularne były zapożyczenia z języka angielskiego. Teraz polscy rodzice wracają do korzeni. Na popularności zyskują imiona sprzed 100 lat.

Moda dotyka prawie wszystkich aspektów naszego życia. Ulegają jej również imiona. Dziś możemy zaobserwować bardzo pozytywny trend. Coraz więcej dzieci ma imiona sięgające korzeniami do lat 20. i 30. XX wieku.

Najpopularniejsza imiona dla dziewczynek

Polscy rodzice coraz częściej wybierają klasyczne damskie imiona. Wśród nich wyróżniają się Reginy, Urszule i Florentyny. Pierwsze z tych imion pochodzi od łacińskiego słowa królowa. Kolejne dwa również mają obce korzenia. Urszulę należy kojarzyć z niedźwiedzicą (również z łaciny), a Florentynę z kwitnącym kwiatem. To trzecie imię zdecydowanie podbiło nasze serca. Pochodzi od łacińskiego florus, czyli kwitnący.

Jeśli jednak rodzic nie chce, aby imię jej córki miało łacińskie korzenie, to ma przed sobą wiele innych opcji. Dziś popularne stają się Stefanie, czyli greckie wieńce lub korony. Zauważa się także Józefiny czy Franciszki. Oba są damskimi odpowiednikami męskich imion. Łatwo jednak zauważyć, że coraz częstszym wyborem rodziców są stare, wydawałoby się, że zapomniane imiona.

Imiona dla chłopców

Pula imion męskich jest równie duża, co damskich. Dzisiaj jednym z bardziej lubianych jest Józef, pochodzący z Biblii. Mamy też coraz więcej Marianów i Eugeniuszy. To pierwsze jest łacińskie i oznacza tylko tyle, że ktoś pochodzi z rodu Mariuszów. Drugie za to ma oznaczać szlachetnie urodzoną osobę (z języka greckiego). Jednak jeśli jacyś uparcie chcą wybrać imię w pełni polskie, polecamy Kazimierza. Pochodzi od staropolskiego Kazimir.

Źródło: lelum.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: