portalparentingowy.pl
Kleszcze w czasie ciąży

fot. pixabay.com/Erik_Karits

Jak chronić się przed kleszczami w czasie ciąży?

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Kleszcze z roku na rok stają się coraz większym problemem. Niestety ich zwiększona liczba oraz przedłużająca się aktywność sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na ich ugryzienia, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Kleszcze są pajęczakami, które do przeżycia potrzebują naszej krwi. Choć sam moment ukłucia nie jest bolesny przez zawartą w ślinie kleszcza substancję, to może być dla nas katastrofalna w skutkach. Wszystko przez fakt, że te niewielkie pajęczaki mogą przenosić niebezpieczne dla naszego zdrowia choroby.

Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny wiedzieć, jak można się chronić przed kleszczami. Oczywiście na rynku dostępne są środki chemiczne, które powinny zapewnić nam ochronę przed kleszczami oraz uporczywymi owadami w postaci komarów, jednak zawarte w nich chemikalia nie są polecane kobietom w ciąży.

Ochrona przed kleszczami w czasie ciąży

Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie najczęściej można spotkać kleszcze. Mowa tu oczywiście o lasach, szczególnie liściastych i mieszanych, a także o łąkach z wysoką trawą. To właśnie na trawie i liściach najczęściej przesiadują kleszcze w oczekiwaniu na swoją ofiarę.

Z tego też względu planując swój spacer na łonie natury, warto zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednie ubranie. Choć temperatury stają się coraz wyższe to wciąż naszą pierwszą bronią w walce z kleszczami, są spodnie z długimi nogawkami, a także długie rękawy oraz nakrycia głowy. Oczywiście taki ubiór nie daje nam stuprocentowej pewności, że unikniemy ugryzienia, ale zwiększa naszą szansę. Zaleca się też, aby raczej wybierać ubrania w jasnych kolorach.

Mimo to zawsze po powrocie z takiego spaceru, jeżeli akurat trwa sezon na kleszcze, powinniśmy sprawdzić nasze ciało, czy przypadkiem nie zabrał się z nami pasażer na gapę. Warto szczególnie sprawdzić naturalne zgięcia na naszym ciele, czyli pachy, pachwiny, kolana, łokcie, piersi i uszy.

Chroniąc się przed kleszczami, można też spróbować je odstraszyć przy pomocy różnych aromatów. W takiej sytuacji pomocny może się okazać olejek aromatyczny z mięty pieprzowej i paczuli. Taki olejek można zmieszać ze zwykłym olejem roślinnym i potem gotową miksturą należy posmarować swoje ciało. Wystarczy dosłownie 6-8 kropli olejku aromatycznego.

Jednak jeżeli już ugryzie nas kleszcz, to powinno się go jak najszybciej usunąć. Absolutnie nie powinniśmy robić tego palcami, ponieważ możemy go zgnieść i doprowadzić do zakażenia miejsca ugryzienia. Najlepiej sprawdzi się pęseta, lasso lub specjalny tłoczek próżniowy. Tego typu asortyment można znaleźć w aptece.

Kiedy już pozbędziemy się kleszcza, to trzeba obserwować miejsce ugryzienia przez kilka dni. Jeżeli zobaczymy, że ranka się powiększa, skóra wokół niej puchnie lub tworzy się rumień, to powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Poradnikzdrowie.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >