portalparentingowy.pl
Kleszcze w czasie ciąży

fot. pixabay.com/Erik_Karits

Jak chronić się przed kleszczami w czasie ciąży?

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Kleszcze z roku na rok stają się coraz większym problemem. Niestety ich zwiększona liczba oraz przedłużająca się aktywność sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na ich ugryzienia, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Kleszcze są pajęczakami, które do przeżycia potrzebują naszej krwi. Choć sam moment ukłucia nie jest bolesny przez zawartą w ślinie kleszcza substancję, to może być dla nas katastrofalna w skutkach. Wszystko przez fakt, że te niewielkie pajęczaki mogą przenosić niebezpieczne dla naszego zdrowia choroby.

Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny wiedzieć, jak można się chronić przed kleszczami. Oczywiście na rynku dostępne są środki chemiczne, które powinny zapewnić nam ochronę przed kleszczami oraz uporczywymi owadami w postaci komarów, jednak zawarte w nich chemikalia nie są polecane kobietom w ciąży.

Ochrona przed kleszczami w czasie ciąży

Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie najczęściej można spotkać kleszcze. Mowa tu oczywiście o lasach, szczególnie liściastych i mieszanych, a także o łąkach z wysoką trawą. To właśnie na trawie i liściach najczęściej przesiadują kleszcze w oczekiwaniu na swoją ofiarę.

Z tego też względu planując swój spacer na łonie natury, warto zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednie ubranie. Choć temperatury stają się coraz wyższe to wciąż naszą pierwszą bronią w walce z kleszczami, są spodnie z długimi nogawkami, a także długie rękawy oraz nakrycia głowy. Oczywiście taki ubiór nie daje nam stuprocentowej pewności, że unikniemy ugryzienia, ale zwiększa naszą szansę. Zaleca się też, aby raczej wybierać ubrania w jasnych kolorach.

Mimo to zawsze po powrocie z takiego spaceru, jeżeli akurat trwa sezon na kleszcze, powinniśmy sprawdzić nasze ciało, czy przypadkiem nie zabrał się z nami pasażer na gapę. Warto szczególnie sprawdzić naturalne zgięcia na naszym ciele, czyli pachy, pachwiny, kolana, łokcie, piersi i uszy.

Chroniąc się przed kleszczami, można też spróbować je odstraszyć przy pomocy różnych aromatów. W takiej sytuacji pomocny może się okazać olejek aromatyczny z mięty pieprzowej i paczuli. Taki olejek można zmieszać ze zwykłym olejem roślinnym i potem gotową miksturą należy posmarować swoje ciało. Wystarczy dosłownie 6-8 kropli olejku aromatycznego.

Jednak jeżeli już ugryzie nas kleszcz, to powinno się go jak najszybciej usunąć. Absolutnie nie powinniśmy robić tego palcami, ponieważ możemy go zgnieść i doprowadzić do zakażenia miejsca ugryzienia. Najlepiej sprawdzi się pęseta, lasso lub specjalny tłoczek próżniowy. Tego typu asortyment można znaleźć w aptece.

Kiedy już pozbędziemy się kleszcza, to trzeba obserwować miejsce ugryzienia przez kilka dni. Jeżeli zobaczymy, że ranka się powiększa, skóra wokół niej puchnie lub tworzy się rumień, to powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Poradnikzdrowie.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >