Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jak dać na imię dziecku z długim nazwiskiem? Mamy 20 propozycji
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 24.05.2024 12:28

Jak dać na imię dziecku z długim nazwiskiem? Mamy 20 propozycji

dziewczynka łąka
Fot. Freepik

Długie imię i długie nazwisko to kiepskie połączenie. Wie o tym każdy, kto próbował zmieścić takie w urzędowych rubryczkach. Dlatego często ze względów praktycznych rodzice o długich nazwiskach szukają krótkich imion. 

A tych pięknych wcale nie brakuje, mało tego - mogą być oryginalne i mieć piękne znaczenie. Przyglądamy się imionom zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, które mają nie więcej niż 5 liter i pasują do długich nazwisk.

Krótkie imiona dla dziewczynek modne w 2024 roku

Polacy coraz chętniej używają w oficjalnych dokumentach zdrobnień imion niegdyś modnych. Dlatego w Polsce przybywa kobiet o imieniu Ela wpisanym do dowodu zamiast Elżbiety. Ale to nie jedyne krótkie imię damskie, które pięknie brzmi i doskonale komponuje się z długimi nazwiskami. Oto 10 pięknych propozycji imion dla córek:

Ela - biblijne imię oznaczające "Bóg mą przysięgą". Dawniej używane tylko jako zdrobnienie Elżbiety, dziś to pełnoprawne imię.

Maja - oznacza miłość lub iluzję. Doskonałe imię dla małej marzycielki i romantyczki. Taki charakter przypisuje się tym dziewczynkom.

Lara - pochodzące z łaciny imię oznacza "świeżą", "żywą". Polacy coraz chętniej wybierają to imię, wypiera ono inne krótkie imię.

Laura - bo o niej mowa, jeszcze w latach 80. wybierana całkiem chętnie dziś zanika, jeśli więc szukasz krótkiego i oryginalnego imienia, to jest idealne. Laura oznacza wawrzyn, czyli wiecznie zieloną roślinę.

Olga - najpewniej pochodzi od skandynawskiego Helga, oznacza "szczęśliwą.

Ada - również jeszcze do niedawna byłą zdrobnieniem od Adrianny, jednak tylko w 2023 roku nazwano tak 221 dziewczynek. Oznacza "stroić się", "upiększać".

Kinga - to imię także powstało jako zdrobnienie od imienia Kunegunda. Oznacza "tę, która broni rodu".

Jagna - oznacza czystą życzliwość. Aż dziw, że w 2023 roku tylko 243 otrzymały to imię.

Marta - co prawda przed laty wierzono, że to imię dla topielicy. Ale z autopsji mogę powiedzieć, że Marty są zaradne i bardzo empatyczne. W ubiegłym roku nazwano tak zaledwie 372 dziewczynki - jest więc też oryginalne.

Luna - czyli po prostu "księżyc". To imię coraz częściej pojawia się w zestawieniach, choć nadal uważane jest za oryginalne. W 2023 roku nazwano tak 83 dziewczynki.

dzieci łąka
Fot. Freepik

Piękne i krótkie imiona dla chłopca 2024

Krótkie imiona dla chłopców także  mogą być piękne i mocne. Te do pięciu lite z zapadają w pamięć, często kojarzą się z królami, wojownikami - cechami typowo męskimi. Oto nasze top 10.

Leon - pochodzi od słowa LEO, czyli lew. Rodzice je uwielbiają, w ubiegłym roku nazwano tak blisko 5 tys. dzieci.

Maks - oznacza "największego", "walecznego". Dawniej funkcjonowało tylko jako zdrobnienie Maksymiliana, dziś można nazwać tym skrótem syna.

Jan - bardzo popularne imię, które od dziesięcioleci utrzymuje się w czołówce popularności. Jan oznacza "łaskę".

Kuba - to imię ma piękne znaczenie i... jest już pełnoprawne. Popularność Kuby rośnie, a Jakuba spada od lat.

Iwo - to imię oznacza "łuk z cisowego drzewa". Doskonale nadaje się dla małego wojownika, zresztą właśnie takie waleczne cechy przypisuje się chłopcom, które je noszą. 

Natan - oznacza "mężczyznę podarowanego przez Boga". To piękne imię cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Igor - oznacza "pasterza". Chłopiec, który je nosi, ma dar zjednywania sobie ludzi.

Olaf - w ostatnich latach mocno trendujące skandynawskie imię, które zyskało wielką popularność po bajkowym hicie "Kraina lodu". 

Eryk - to osoba "zasobna w honor". Tak piękne znaczenie nie kusi jednak zbyt wielu rodziców, w ubiegłym roku nazwano tak zaledwie 413 chłopców.

Borys - imię oznacza "walecznego" lub "wilka". Tak czy inaczej, jest piękne, mocne, a chłopcom, którzy je noszą przypisuje się niezwykłą odwagę. 

chłopiec łąka
Fot. Freepik

Jak wybierać imię dla dziecka

Każdy z nas kieruje się nieco innymi motywami przy wyborze imienia. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Imię la dziecka nie powinno zabawnie brzmieć z nazwiskiem, bo narazi dziecko na nieprzyjemności ze strony rówieśników. Pięknego imienia Marek raczej nie nadamy synowi, jeśli na nazwisko mamy... Marek. 

Warto też pomyśleć o długości imienia i nazwiska, właśnie ze względów praktycznych. Dla niektórych ważniejsza będzie moda, dla innych oryginalność. Ktoś kibicuje Idze Świątek, a ktoś uwielbia muzykę Artura Rojka i tu też można szukać inspiracji. Najważniejsze jednak, aby to rodzicom podobało się imię, bo wypowiadać będziemy je bardzo wiele razu dziennie. 

Zobacz także:

Te imiona noszą ludzie z trudny charakterem. Życie z nimi jest bardzo wymagające

Nie Marysia i nie Krysia. Jeśli szukasz oryginalnego imienia dla córki, to jest idealne

Imię dla rolnika. Jeśli nazwiesz tak syna, babcia będzie łapać się za głowę