Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 03.05.2022 14:54

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

bobas
fot. Aleksandr Kichigin, canva.com

Co jakiś czas moda się zmienia. Dotyczy to nie tylko ubrań, czy wystrojów wnętrz, ale także imion. Jeszcze kilka lat temu królowały nowoczesne imiona, a dziś najchętniej wybierane są te, które nadawano także sto lat temu.

Wszyscy rodzice, którzy spodziewają się dziecka prędzej czy później będą musieli stanąć przed wyborem imienia. Niektórzy przy podejmowaniu decyzji kierują się własnymi upodobaniami, znaczeniem imion lub też nadają takie, które nosili ich przodkowie. Dziś wracają do łask imiona, sprzed wieku.

Jakie imiona były modne 100 lat temu?

Jan to zdecydowanie ponadczasowe imię. Cieszyło się popularnością 100 lat temu i obecnie także jest jednym z najczęściej wybieranych imion przez rodziców. W rankingu chłopięcych imion z 2022 roku znajduje się na drugim miejscu zaraz po Antonim.

Imię Jan ma pochodzenie hebrajskie. Nosił je jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa. Od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska), oznacza: cieszącego się boską łaską, lub tego, któremu jest łaskaw, nad którym zmiłował się Jahwe.

Jakie imię nosiły dziewczynki przed wiekiem?

Maria to z kolei imię żeńskie, które od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Sto lat temu rodzice dla swoich córek wybierali właśnie to imię, które się podoba również współczesnym rodzicom. W rankingu imion znajduje tuż za pierwszą dziesiątka.

Maria to podobnie jak Jan biblijne imię. Nosiła je matka Jezusa Chrystusa. Ma pochodzenie hebrajskie i oznacza napawać radością od słowa Mariam lub od egipskiego Meri-jam ukochana przez Boga. Powstało z imienia Mariam, które było przekształceniem hebrajskiej wersji Miriam.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl, swiat-rodziców.pl, edziecko.pl

Tagi: Imiona