Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Tak odstraszysz biedronki azjatyckie w sekundę. Nie wszyscy o tym wiedzą
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 27.10.2023 09:53

Tak odstraszysz biedronki azjatyckie w sekundę. Nie wszyscy o tym wiedzą

Biedronka azjatycka jak rozpoznać
Fot. Wikipedia Commons/Facebook Lasy Państwowe

"Tylko biedronka nie ma ogonka" - śpiewają przedszkolaki. Biedroneczki są słodkie, zjadają mszyce i bardzo je lubimy. Dzieci z lubością liczą im kropeczki i cieszą się, gdy owad przysiądzie im na rączce. Jednak uwaga - nie każda biedronka jest bezpieczna.

Lasy Państwowe alarmują, że obecnie mamy w Polsce inwazję biedronek azjatyckich. Choć kojarzą się nam z małym żółtym owadem - jest ich znacznie więcej rodzajów. Większość biedronek azjatyckich to gatunki inwazyjne, które rozmnażają się szybko i wypierają z ekosystemu nasze siedmiokropki. 

Biedronka azjatycka w domu

Prawdziwy nalot przeżywają mieszkańcy okolic Wrocławia, ale w całym kraju widać ich wzmożoną aktywność. Jest to normalne o tej porze roku. Owady próbują wcisnąć się do domów, żeby schronić się przed zbliżającym się chłodem. Te, które nie wejdą do środka, będą zimować w ziemi, dziuplach drzew.

Arlekiny, jak się czasem mówi, znacznie różnią się od polskich siedmiokropek. Zwykle są żółtawe, pomarańczowe lub czarne, mają różną liczbę kropek, ale występują także w wielu rozmiarach. Łatwo dostrzeżesz je na nasłonecznionych ścianach budynku, parapetach, w lasach, głównie na spodniej stronie liści.

Kopia – Green Beans - 2023-10-26T140612.490.jpg

Fot. Wikipedia Commons

Naturalna ochrona roślin wymknęła się spod kontroli

Arlekiny były wykorzystywane w Europy i Ameryce Północnej do walki z mszycami, które zagrażały uprawom. W przeciwieństwie do siedmiokropek biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym i bardzo szybko się rozmnażają. Szybko wymknęły się spod kontroli i ich populacja rozrosła się do niewiarygodnych rozmiarów.

W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano je w 2006 roku, w 2020 roku. Z plagą owadów mierzą się mieszkańcy Wrocławia i okolic. "Są wszędzie! Obsiadają mury, wlatują do mieszkań, to prawdziwa inwazja" - mówią w rozmowie z portalem Tu Wrocław. Biedronka azjatycka, choć miała chronić uprawy, być naturalnym sposobem na mszyce - okazała się dość kłopotliwa.

Czy biedronki azjatyckie gryzą?

Arlekiny zagrażają nie tylko siedmiokropkom, które są wypierane przez licznych przybyszy z naturalnego środowiska. Owady mogą boleśnie pogryźć człowieka, dlatego raczej nie pozwalajmy im zimować w domach. W większości przypadków po ugryzieniu zostaje czerwony swędzący, czasem bolący przez kilka dni ślad, jednak może być znacznie gorzej.

W przypadku osób uczulonych może pojawić się pokrzywka, obrzęk, a nawet dojść do problemów z oddychaniem. Warto więc zapobiegać ich pojawieniu się w naszych domach. Lasy Państwowe podpowiadają, jak rozpoznać biedronki azjatyckie i jak zapobiegać ich wlatywaniu do wnętrz.

Jak pozbyć się biedronek z Azji?

Lasy Państwowe rekomendują, aby jesienią nie ściągać z okien moskitier. Ta bariera ograniczy im dostęp do wnętrz. Warto pamiętać też, że owady nie lubią zamachów kamfory i mentlu - warto rozpylić je przy wejściu. Warto pamiętać o mnogości odmian tego owada, na Facebooku Lasów Państwowych zaznaczono siedmiokropkę gwiazdką.

Zobacz także:

Są jeszcze kasztany, więc korzystaj! Zrobisz z nich ekologiczny płyn do prania

Roczne dziecko cudem uniknęło śmierci. Rodzice apelują do innych

Czosnóżka i gałganek Aliny to genialne rozwiązania. Ale ostrożnie z podawaniem czosnku dzieciom

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?