Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Wyjaśniamy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 05.11.2021 01:00

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Wyjaśniamy

Dziecko u lekarza
fot. solevnikola, canva.com

Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje wszystkim osobom, której nie przekroczyły 18. roku życia. Obowiązek ubezpieczenia dziecka spada na jego rodziców lub opiekunów prawnych. Z poniższego artykułu dowiecie się jak sprawdzić, czy wasz maluch jest ubezpieczony, a także, co robić, kiedy odpowiedź okaże się przecząca.

Wbrew powszechnym przekonaniom dziecko nie staje się automatycznie ubezpieczone po rejestracji w urzędzie. Aby mogło skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, trzeba je zgłosić do pracodawcy lub do ZUSu.

Ubezpieczenie dziecka — jak sprawdzić?

Ubezpieczenie można sprawdzić za pomocą portalu eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Aby się na nim zarejestrować, należy podać swój pesel i potwierdzić tożsamość dowodem osobistym lub paszportem. W przypadku nieletnich za dokument tożsamości posłużyć może legitymacja szkolna. Strona powinna w prosty sposób poinformować nas, czy mamy ważne ubezpieczenie. Zielony ekran oznacza potwierdzenie, a czerwony — brak potwierdzenia.

Inne strony, za pomocą których możemy sprawdzić ważność ubezpieczenia to profil zaufany ePUAP lub ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta. Ponadto o to, czy nasze dziecko jest ubezpieczone, możemy zapytać np. pielęgniarkę w przychodni. Wystarczy podać PESEL malucha.

Czy ubezpieczenie dziecka jest konieczne?

Według polskiego prawa dziecko nie może pozostać nieubezpieczone. Rodzice mają ustawowy obowiązek podpięcia go pod swoje świadczenia w ciągu 7 dni po narodzinach.

Z ubezpieczenia rodziców mogą korzystać dzieci do 18 roku życia lub do 26 jeśli kontynuują naukę. W przypadku dzieci niepełnosprawnych nie ma górnej granicy wieku.

Dziecko ubezpiecza rodzic, któremu przysługuje prawo do świadczenia opieki zdrowotnej. Robi to u pracodawcy lub w ZUSie, jeśli posiada własną działalność gospodarczą. Bezrobotni rodzice mogą też zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w Urzędzie Pracy. W ostateczności dziecko może ubezpieczyć placówka szkolna.

Źródło: mamotoja.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?