Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?
Zwierzęta przez wielu ludzi traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny. Szczególnie dzieci przywiązują się do swoich zwierzaczków, a kiedy ich czas dobiegnie końca, mogą cierpieć tak, jak po stracie człowieka. Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?
Śmierć ukochanego zwierzęcia jest bardzo trudnym przeżyciem dla wielu dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Warto otoczyć je wtedy odpowiednim wsparciem i nie bagatelizować problemu. Radzimy, jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila i w jaki sposób zakomunikować mu, że żadne zwierzątko nie żyje wiecznie.
Jak powiedzieć dziecku o śmierci pupila?
Nie wnikajcie w szczegóły, używajcie prostych słów
Pamiętaj, aby rozmawiając z dzieckiem dostosować słowa odpowiednio do jego wieku. Im młodsze dziecko, tym prostszych wyrazów używaj. Możesz odnieść się do biologicznych aspektów śmierci, mówiąc, np. "Jego serce przestało bić" czy "Był bardzo chory i jego ciało przestało działać". Zakomunikuj również, że teraz zwierzęcia nic już nie boli i miał dobre życie u Waszego boku.
Nie kłam i nie unikaj odpowiedzi
W rozmowie z dzieckiem bądź szczery i nie opowiadaj wymyślonych historii o ucieczce, wyjeździe na wakacje, wyprowadzce czy innym magicznym zniknięciu zwierzęcia. Zrezygnuj też z takich słów, jak "zawsze" bądź "nigdy", czy "usnął" albo "pożegnał się", gdyż czynności te jawią się w oczach malucha jako naturalny element życia codziennego.
Nie bój się pytań dziecka i staraj się na nie odpowiadać, okazując mu zrozumienie i wsparcie. W przeciwnym razie, gdy dziecko zrozumie, co właściwie się stało, może poczuć się oszukane i stracić zaufanie do rodzica.
Jak wesprzeć dziecko po stracie ukochanego zwierzaka?
Nie udawaj, że nic się nie stało i pozwól dziecku na wyrażanie uczuć
Każdy przeżywa stratę inadziej. Gdy umiera ukochany pupil, dziecko może odczuwać wiele emocji, począwszy od smutku po złość i gniew. Nie należy tego bagatelizować i mówić, że "nic się nie stało" albo zapewniać dziecka, że wszystkie zwierzątka żyją wiecznie.
Należy dziecku pozwolić wyrażać uczucia i w pełni przeżyć odejście pupila. Możesz je również zachęcić do podjęcia dyskusji na temat przemijania, zadając pytanie - "A jak Ty myślisz, co teraz dzieje się z naszym pupilem?". Co więcej, wielu dzieciom pomaga rysowanie porterów zmarłych czworonogów czy pisanie listów skierowany za Tęczowy Most.
Nie kupuj od razu następnego zwierzaka
Nie kupuj nowego zwierzęcia w zamian za to, które odeszło. Pozwól dziecku na pogodzenie się z żałobą i daj mu czas na przepracowanie przeżytych doświadczeń. Decyzja o nowym pupilu niech będzie podjęta bez pośpiechu przez wszystkich członków rodziny. Przyjmijcie go wtedy, kiedy będziecie na to gotowi.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię
Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny
Źródło: estima.pl, facebook.pl