Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciw COVID-19? Odpowiadamy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 10.01.2022 01:00

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciw COVID-19? Odpowiadamy

Szczepienie dziewczynki
fot. rimmabondarenko, canva.com

Już od jakiegoś czasu rodzice mogą rejestrować swoje dzieci na szczepienia przeciw COVID-19. Niestety, wielu z nich nie wie jak się do tego zabrać lub brakuje im dodatkowych informacji na temat szczepionki. Na oficjalnej stronie rządowej można znaleźć specjalne wskazówki.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

E-skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie z chwilą ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Czasem jednak zdarzają się błędy w systemie. Jeśli nasze dziecko nie otrzymało e-skierowania, możemy o nie poprosić lekarza w punkcie szczepień.

Sama rejestracja na szczepienie jest bardzo prosta. Według strony gov.pl można to zrobić na jeden z poniższych sposobów:

- dzwoniąc na całodobową infolinię 989, - kontaktując z wybranym punktem szczepień, - korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego), - wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Szczepienia dzieci

Dawki szczepionki dostosowane są do wieku dziecka. Maluchom przed 12. rokiem życia podaje się dawkę pediatryczną 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml). Dla porównania starsze dzieci i dorośli otrzymują dawkę 30 mikrogramów/dawkę (0,3 ml).

- Dawkę szczepionki wybrano w badaniach klinicznych szczepionki, po ocenie różnych schematów dawkowania w celu ustalenia, która dawka wywołuje odpowiednią odpowiedź immunologiczną, jest bezpieczna i skuteczna — czytamy na stronie Szczepienia Info.

Dzieciom podaje się dwie dozy szczepionki w odstępie 3 tygodni. Maluchom z ciężkimi zaburzeniami odporności należy podać dawkę uzupełniającą w odstępie 28 dni po ukończeniu 2-dawkowego schematu.

Strona Szczepienia Info zapewnia, że preparat przeciw COVID-19 jest bezpieczny dla dzieci. Ewentualne działania niepożądane nie występują później niż po 6 tyg. po szczepieniu. Najczęściej zauważa się: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wstrzyknięciu, ból mięśni, dreszcze.

- Różne rodzaje szczepionek stosujemy od dziesiątków lat. Stąd też wiemy, że działania niepożądane występują w ciągu pierwszych 4-6 tyg. po szczepieniu. mRNA w szczepionce jest wyjątkowo niestabilne i ulega degradacji w krótkim czasie od wstrzyknięcia. Podobnie inne składniki są szybko usuwane, nie pozostają w organizmie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, gov.pl