Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jest decyzja w sprawie bonu energetycznego. Kiedy pieniądze trafią na konta Polaków?
Beata Łajca
Beata Łajca 11.06.2024 14:38

Jest decyzja w sprawie bonu energetycznego. Kiedy pieniądze trafią na konta Polaków?

licznik prądu
fot. Portal Parentingowy

Ustawa o bonie energetycznym 2024 z podpisem prezydenta. Wypłaty z tytułu bonu są planowane na koniec 2024 i początek 2025 roku. Wyjaśniamy, kiedy złożyć wniosek.

Zielone światło od prezydenta Andrzeja Dudy dostały też przepisy wprowadzające maksymalną cenę za prąd w drugim półroczu 2024 roku. Jakie są stawki bonu energetycznego? Jakie będą rachunki za prąd w drugiej połowie roku?

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 roku, o świadczeniu zwanym bonem energetycznym oraz o zmianie wcześniejszych ustaw dotyczących cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ogrzewania.

Bon energetyczny ma być wsparciem dla osób samotnych i rodzin o niższych dochodach. A zmiany w ustawach dotyczących cen energii mają sprawić, że opłaty za prąd nie wzrosną drastycznie. Podwyżki cen energii w ostatnich latach dały się Polakom mocno we znaki. Dlatego rząd podjął działania mające złagodzić skutki podwyżek. Teraz jest już pewne, że bon energetyczny wejdzie w życie bez dodatkowych zmian.

słupy elektryczne
fot. Pixabay/pasja1000

Bon energetyczny: stawki

Bon energetyczny jest objęty kryterium dochodowym. Dla osób samotnych próg dochodu netto wynosi 2500 zł. W przypadku rodzin jest to 1700 zł na jednego członka gospodarstwa domowego. Świadczenie będzie jednak wypłacane według zasady złotówka za złotówkę – to znaczy, że dostaną je także ci, którzy próg przekraczają, ale kwota bonu będzie proporcjonalnie zmniejszona.

Stawki bonu energetycznego są zależne od ilości osób w gospodarstwie domowym i wyglądają następująco:

  • gospodarstwa jednoosobowe – 300 zł,
  • gospodarstwa liczące 2 i 3 osoby – 400 zł,
  • gospodarstwa liczące 4 i 5 osób – 500 zł,
  • gospodarstwa liczące 6 i więcej osób – 600 zł.

Stawka bonu energetycznego wzrasta o 100 proc. dla gospodarstw ogrzewanych energią elektryczną, czyli waha się od 600 do 1200 zł.

Bon energetyczny: wniosek

Wnioski o przyznanie bonu energetycznego będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września do urzędu gminy w miejscu zamieszkania. Wnioski będą dostępne w formie papierowej oraz elektronicznej. Wójt, burmistrz lub prezydent będzie miał 60 dni na wydanie decyzji w sprawie wniosku.

Pierwsze pieniądze z bonu energetycznego pojawią się na kontach Polaków jeszcze w tym roku. Ale wypłacanie bonu trochę potrwa i może się przedłużyć nawet do pierwszych miesięcy 2025 roku. Bon energetyczny to nie jedyny zabieg, który ma nas ochronić przed wysokimi opłatami za prąd.

Rachunki za prąd w II poł. 2024 roku

Druga część, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, wprowadza zmiany do funkcjonujących obecnie przepisów mających na celu ograniczenie rachunków za prąd. A dokładnie wprowadza cenę maksymalną za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024.

Dla gospodarstw domowych będzie to 500 zł/MWh a dla podmiotów użyteczności publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw – 693 zł/MWh.

W przypadku gazu ziemnego podpisana przez prezydenta ustawa odmraża ceny dla odbiorców taryfowych. Już od 1 lipca z poziomu 200,17 zł/MWh wzrosną do 291 zł/MWh, bo taka jest taryfa tzw. sprzedawcy zobowiązanego, czyli spółki PGNiG.

Zobacz także:

Bon energetyczny 2024. Nawet 1200 zł może wpłynąć na twoje konto

"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach

Podwójne wypłaty 800+ w czerwcu. Kiedy ZUS przeleje świadczenie?