Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > "Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach
Beata Łajca
Beata Łajca 11.06.2024 09:38

"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach

rodzice z dzieckiem
fot. Pixabay/Suprising_SnapShots

Aktywny rodzic z podpisem prezydenta. Kancelaria prezydenta przekazała, że Andrzej Duda podpisał ustawę. Wypłaty z tytułu programu Aktywny rodzic planowane są już jesienią. Wyjaśniamy, kiedy złożyć wniosek.

Aktywny rodzic ma wspierać tych, którzy pracują i jednocześnie wychowują dzieci. Składa się z trzech świadczeń: Rodzic aktywny w pracy (tzw. babciowe), Aktywnie w żłobku (zamiast dotychczasowego żłobkowego) oraz Aktywnie w domu (zastąpi RKO).

Aktywny rodzic: prezydent podpisał ustawę

Kancelaria prezydenta przekazała, że 7 maja Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 maja 2024 roku dotyczącą programu Aktywny rodzic, którego założeniem jest wsparcie rodziców aktywnych zawodowo w wychowywaniu dzieci.

Podpis prezydenta ostatecznie potwierdził, że program Aktywny rodzic wejdzie w życie w niezmienionym kształcie. A to znaczy, że już za kilka miesięcy rodzice będą mogli składać wnioski o jedno z trzech świadczeń, jakie obejmuje program.

pieniądze
fot. Pexels

Aktywny rodzic: kiedy składać wnioski

Start programu Aktywny rodzic został zaplanowany na 1 października 2024 roku i to od tego dnia, będzie można składać wnioski o świadczenia zapisane w programie.

Ministerstwo Rodziny twierdzi, że proces będzie maksymalnie uproszczony. Wnioski o świadczenia Aktywny rodzic w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu będzie można składać tylko drogą elektroniczną, na jeden z czterech sposobów:

  • przez platformę PUE ZUS,
  • przez aplikację mobilną mZUS,
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Aktywny rodzic: wypłaty już jesienią

Wnioski o przyznanie świadczenia trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który będzie miał 60 dni na wydanie decyzji. A to znaczy, że pierwsze pieniądze trafią na konta rodziców jeszcze tej jesieni – według Ministerstwa Rodziny nawet w listopadzie.

Najbardziej prawdopodobny jest przełom listopada i grudnia. Może zdarzyć się tak, że decyzja zostanie wydana przed ustawowym terminem. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że ZUS zostanie wręcz zalany wnioskami o świadczenia, a to wydłuży czas oczekiwania na wpłaty.

Zobacz także:

1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?

Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki

Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?