Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Już stawiają oceny na drugi semestr. Czy nauczyciele mają do tego prawo?
Marta Uler
Marta Uler 14.01.2024 10:45

Już stawiają oceny na drugi semestr. Czy nauczyciele mają do tego prawo?

Oceny na drugi semestr
Fot. Pexels/Tima Miroshnichenko

Pierwszy semestr się jeszcze na dobre nie skończył, a w dziennikach elektronicznych pojawiają się już oceny na drugi. To nagminne w szkołach o tej porze roku. Wielu uczniów, a także ich rodziców, zastanawia się, czy tak to powinno wyglądać?

Naturalne i logiczne wydaje się to, że dziecko ma zakończyć pierwsze półrocze, odpocząć podczas ferii i dopiero po feriach rozpocząć naukę, a także zbieranie ocen na kolejny semestr. 

Kiedy kończy się pierwszy semestr nauki?

W piątek 12 stycznia 2024 po południu oficjalnie zaczynają się w Polsce ferie zimowe. Co prawda nie dla wszystkich. Jako pierwsze odpoczywać będą dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. One już mogą ostrzyć narty i łyżwy, jeśli planują typowo zimowy wypoczynek. 

Reszta musi jeszcze trochę poczekać. Tymczasem nauka dla nich trwa i do dzienników elektronicznych powolutku zaczynają "wpadać” oceny na drugi semestr. Ten fakt wzbudza oburzenie wielu uczniów. Dlaczego nauczyciele przerabiają już materiał z drugiego półrocza? Dlaczego wstawiają oceny jeszcze przed feriami? 

Czy stawienia ocen na drugi semestr przed feriami jest zgodne z prawem?

Dopiero co trzeba było sprężać się z poprawianiem stopni, by jakoś "wyglądać” na koniec pierwszego  semestru, a już trzeba uczyć się kolejnych rzeczy! Ani chwili oddechu – tak myśli wielu uczniów, którzy chcieliby sobie teraz odpocząć i zebrać siły, a potem, po feriach, z nową energią, wziąć się za naukę. 

Fot. Pexels/Yan Krukau

Ferie zimowe wydają się takim naturalnym przerywnikiem między pierwszym a drugim semestrem. Jest to niestety mylące. Zauważmy, że dla jednych dzieci ferie zaczynają się wcześniej, dla innych nawet miesiąc później. A z przepisów nie wynika, kiedy dokładnie kończy się pierwszy semestr, a zaczyna drugi. 

Niestety, w wielu przypadkach nauczyciele mają prawo zarówno zaczynać już teraz przerabiać materiał z drugiego semestru, jak i stawiać uczniom oceny. Wynika to z art. 44e–44i ustawy z 7 września 1991 o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2230 ze zm.).

A za to krótszy drugi semestr!

Na szczęście ferie zimowe są ruchome. Dzięki temu, dzieci z poszczególnych województw mają przerwę na zmianę – raz wcześniej, raz później. Każdego roku wygląda to trochę inaczej. Nie da się ukryć, że uczniowie z wymienionych na początku artykułu województw tym razem mają "lepiej”. Ale za rok już tak nie będzie!

Z drugiej strony ci, którzy zaczną ferie jako ostatni (12-25 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie), będą mieć najkrótszy drugi semestr! Jasne, tylko pozornie, ale mimo wszystko ich organizmy właśnie tak to odczują. Odstęp między zimowym a letnim odpoczynkiem będzie najkrótszy. I najprzyjemniejszy! 

Zobacz także:

Zmiany w terminach ferii zimowych. Uczniowie się ucieszą

Pogoda na ferie 2024. W tych rejonach spadnie nawet 30 cm śniegu!

Firma dopłaci nawet 2 tys. zł na ferie dla dzieci. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie