Kampania "W kobiecym interesie". Bezpłatne badania ginekologiczne
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się do lekarza i wykonać badania profilaktyczne. Mimo to nie wszystkie mają równy dostęp do specjalistów i nie mogą pozwolić sobie na regularne wizyty. Na pomoc przychodzi im kampania "W kobiecym interesie", która dociera do mniejszych miast i umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań.
W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić szczególną uwagę na kobiety z niepełnosprawnościami. Według statystyk wiele z nich nie odwiedza ginekologów, gdyż gabinety nie są przystosowane do ich potrzeb. Mobilne punkty rozwiążą ten problem.
Kampania "W kobiecym interesie"
Organizatorzy kampanii "W kobiecym interesie" już od lat starają się edukować kobiety na temat regularnych wizyt u ginekologa i umożliwiają im przeprowadzenie darmowych badań. Czwarta edycja odbywa się pod hasłem "Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie" i szczególnie skupia się na kobietach z niepełnosprawnościami.
- Szacuje się, że w Polsce jest tylko 158* gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami, a pacjentek z niepełnosprawnościami ponad 1,5 mln. Żaden z tych gabinetów nie jest w pełni przygotowany do obsługi pacjentek z różnymi niepełnosprawnościami — czytamy na stronie kampanii.
Warto dodać, że w ramach wydarzenia przeprowadzono już pierwsze badania. Na kanapie "Dzień Dobry TVN" usiadła ginekolożka zajmująca się pacjentkami z niepełnosprawnościami i opowiedziała o swoich doświadczeniach.
-Pierwsza kobieta, która odbyła badanie ginekologiczne w mobilnym gabinecie, była to kobieta z niepełnosprawnością ruchową, dużą, i ona mając 45 lat, pierwszy raz była na fotelu ginekologicznym. Wcześniej była badana, ale była badana na leżance, i była zachwycona, że może odbyć normalne badanie — wyznała dr Joanna Bonarek-Sztaba.
Bezpłatne badania dla kobiet
W ramach kampanii kobiety będą mogły wykonać badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię, a także test na obecność wirusa HPV. Wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości może uratować im życie i zapobiec groźnym powikłaniom.
Mobilny gabinet w lipcu ruszy do następujących miasta:
Lębork - 1 lipca, piątek; Wejherowo - 2 lipca, sobota; Tczew - 3 lipca, niedziela; Chełmża - 7 lipca, czwartek; Brodnica - 8 lipca, piątek; Włocławek - 9 lipca; sobota; Inowrocław - 10 lipca, niedziela; Września - 15 lipca, piątek; Słupca - 16 lipca; sobota; Konin - 17 lipca niedziela.
- Namówcie swoją mamę, siostrę oraz przyjaciółki i przyjdźcie razem, aby profilaktycznie sprawdzić stan swojego zdrowia — apelują organizatorzy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wkobiecyminteresie.pl.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Teściowa stawia rodzinie ultimatum. Gdy matka usłyszała warunek, wpadła w gniew
Para zaadoptowała dziewczynkę z Ugandy. Okazało się, że dziecko podstępem odebrano matce