Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Katar w jednej dziurce? Tego nie można lekceważyć
Marta Uler
Marta Uler 17.05.2024 10:31

Katar w jednej dziurce? Tego nie można lekceważyć

czyszczenie nosa niemowlęcia
Fot. Shutterstock/David Pereiras

Każde dziecko od czasu do czasu ma katar, nie da się przed tym uchronić. Maluszkom trudno się wtedy oddycha, często nie umieją jeszcze wydmuchnąć noska, więc tak banalny, zdawałoby się, problem, urasta często do całkiem sporych rozmiarów.

Co gorsza, są różne rodzaje kataru, a z każdym z nich trzeba trochę inaczej postępować. Ten gęsty powinno się rozrzedzać, a lejący – osuszać. Czasem nie nadążamy z wycieraniem. A co, jeśli katar zlokalizuje się tylko w jednej dziurce? O czym to może świadczyć?

Katar u dziecka – przyczyny

Katar u dziecka to standard. Nie da się przed nim uchronić. Tak kształtuje się odporność młodego organizmu, że po prostu musi łapać infekcje. W ten sposób uczy się reagować na różne patogeny – wirusy, bakterie i alergeny. Z czasem wiele z nich nie będzie już robiło na nim wrażenia, ponieważ stanie się odporniejszy i – przestanie tak często chorować. Ale ten proces może trwać kilka lat.

Katar przybiera różne oblicza. Może być bardzo gęsty i zapchać nos tak, że dziecko nie będzie w stanie normalnie oddychać, lub przeciwnie – być tak rzadki, że trudno nam nadążyć z usuwaniem go. W dodatku, im dziecko mniejsze, tym bardziej się z tym męczy. 

Czasem katar jest tak podstępny, że umiejscawia się tylko w jednej dziurce. W związku z tym może nawet nie być przez nas zauważony, albo nieco zignorowany, bo drugą dziurką spokojnie da się oddychać. A taki katar może mieć poważne przyczyny i nie należy go bagatelizować. 

Fot. Freepik

Katar w jednej dziurce u dziecka – co to znaczy

Na problem kataru pojawiającego się tylko w jednej dziurce, zwrócił uwagę pediatra, dr Wojciech Feleszko, na swoim profilu na Instagramie:

Czy katar w jednej dziurce może oznaczać coś niebezpiecznego? “Na pewno taka sytuacja powinna być skonsultowana z lekarzem laryngologiem” – mówi specjalista. ”Leżeli katar pojawia się w jednej dziurce, trwa to dłużej, jeżeli w dodatku katar jest brzydko pachnący, to może to sugerować obecność w nosie ciała obcego” – wyjaśnia dr Feleszko.

Dobrze wiemy, że małe dzieci mają różne pomysły i często lubią wkładać do nosa malutkie przedmioty, takie jak pestki owoców, które gdzieś znajdą, koraliki, ziarenka kukurydzy, itp. Nie tylko do ust, ale także do uszu lub do nosa. Te ciała obce mogą wywoływać stan zapalny.

Katar w jedne dziurce – czy to poważne?

Katar w jednej dziurce może świadczyć także o polipie, który umiejscowił się właśnie z jednej strony wewnątrz nosa, lub, np. o "skrzywieniu przegrody nosa, do tego stopnia, że powinno ono być skonsultowane z laryngologiem, bo być może wymaga zabiegu lub innej, poważniejszej interwencji” – mówi pediatra.

W prewencji takich sytuacji bardzo pomocna jest właściwa higiena noska. Już u niemowlęcia warto codziennie lub co drugi dzień (podczas kataru oczywiście tak często, jak to konieczne) zakrapiać nosek solą fizjologiczną i delikatnie odciągać ją z powrotem aspiratorem, razem z zanieczyszczeniami z całego dnia. Podczas tej czynności możemy się łatwo przekonać, czy obie dziurki są drożne. Ale uwaga – odciąganie należy wykonywać bardzo ostrożnie i nie za mocno, by nie uszkodzić delikatnej śluzówki noska dziecka.

Zobacz także:

Uwaga na przeciągi! Ile prawdy tkwi w przekonaniu, że wywołuje on choroby?

Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni [PRZEPIS]

Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!