Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!
Marta Uler
Marta Uler 05.04.2024 14:21

Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!

reakcja alergiczna
Fot. Shutterstock/Kwangmoozaa

Alergia może dopaść każdego, także małe dziecko. Bywa, że znienacka. Wtedy pojawia się zwykle łzawienie oczu, kichanie, czy katar. Ale czasem alergia może przybrać mniej typowy obraz i nie powinno się go ignorować, bo może to mieć niebezpieczne skutki dla zdrowia.

Tak jest szczególnie w przypadku anafilaksji, czyli ciężkiej reakcji alergicznej. Tu trzeba reagować błyskawicznie, by zminimalizować ryzyko powikłań, a czasem nawet ratować życie.

Sezon na alergie rozpoczęty

Są takie osoby, które wcale nie cieszą się, kiedy wiosna wybucha z całą swoją mocą. To alergicy. Pyłki kwitnących roślin, drzew i kwiatów, mogą powodować u nich bardzo nieprzyjemne i uciążliwe objawy, takie jak:

 • kichanie i katar, zapchany nos,
 • duszności, kaszel,
 • łzawienie, pieczenie i świąd oczu,
 • wysypki skórne, itp.

Alergia jest to nadmierna reakcja obronna układu immunologicznego na zwykle nieszkodliwe substancje, które postrzega on jako groźne dla organizmu. To właśnie alergeny, np. pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pokarmy, pleśń, jad owadów, a nawet niektóre leki. Zwykle, kiedy mamy na coś alergię, pojawiają się objawy, jak te podane wyżej. Ale bywa też, że reakcja alergiczna przybiera bardzo ciężką postać – mówimy wtedy o wstrząsie anafilaktycznym, anafilaksji.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Objawy “zwykłej” alergii większość z nas potrafi rozpoznawać. Ale jak może manifestować się anafilaksja? To trzeba wiedzieć, a zwłaszcza powinni być wyczuleni rodzice małych dzieci, bo one nie potrafią wytłumaczyć, co konkretnie czują. Ważny, informacyjny post na ten temat opublikowała ratowniczka medyczna Nikki, która prowadzi stronę na temat bezpieczeństwa dzieci ”Tiny hearts education".

Nikki pisze, o czym powinni wiedzieć rodzice małych dzieci:

 • reakcję alergiczną może spowodować nawet ekspozycja na bardzo małą ilość alergenu – czasem wystarczy, że dziecko zje np. jeden orzeszek,
   
 • nawet "zwykły” ból brzucha, wymioty, np. po ukąszeniu przez owada, mogą wskazywać na anafilaksję,
   
 • trzeba zwracać uwagę na to, jak dzieci reagują na pewne substancje. Kiedy dziecko opisze jakiś owoc, że jest np. pikantny, albo, że robi "szorstki język”, już powinna zapalić nam się czerwona lampka. 

Ratowniczka pokazała zdjęcie dziecka z wysypką po długiej ekspozycji na produkty mleczne:

Alergie bywają podstępne

Ratowniczka podkreśla, że jeśli dziecko ma silną alergię (o czym jeszcze nawet nie wiemy) na jakąś substancję, reakcję może wywołać nawet pośredni z nią kontakt: wypicie napoju z kubka, w którym wcześniej był dany alergen, a nawet buziak od osoby, która jadła coś, na co dziecko jest uczulone.

Wstrząs anafilaktyczny stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Trzeba reagować bardzo szybko, jechać z dzieckiem na pogotowie lub wezwać karetkę. Czasem jest tak, że jeśli się okaże, że dziecko jest uczulone np. na orzeszki, będziemy musieli nosić przy sobie adrenalinę w postaci ampułkostrzykawki lub penu, na wszelki wypadek. 

Nikki podkreśla także, by z uwagą prowadzić rozszerzanie diety u dziecka. Każdy nowy produkt podawać oddzielnie i obserwować, czy nie spowoduje on jakichś niepożądanych reakcji. Jeśli natomiast coś zauważymy, wstrzymajmy się przed kolejnym podaniem tego produktu: 

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby anafilaksja wystąpiła po pierwszym kontakcie z pokarmem, dlatego ważne jest, aby do czasu wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i/lub alergologa unikać ponownego podawania pokarmu po wystąpieniu objawów reakcji alergicznej.

Czytamy w poście ratowniczki medycznej.

Zobacz także:

W kwietniu mają przekichane. Co pyli na początku wiosny?

Będzie szczepionka na sierść kota. To ratunek dla alergików

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć