Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy
Beata Łajca
Beata Łajca 16.05.2024 16:11

Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy

pieniądze
fot. Pxhere

Taka kwota może zmienić wszystko. Ponad 15 tysięcy złotych jest na wyciągnięcie ręki. Pieniądze można wydać na cokolwiek i z niczego nie trzeba się rozliczać. Pomoc jest przeznaczona dla osób, którym dodatkowe środki są wyjątkowo potrzebne, czyli dla bezrobotnych.

O tej możliwości nie wie prawie nikt, a jest dostępna w każdym Urzędzie Pracy. Aby dostać nawet 15600 zł, wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Wypłaty trafiają na konto bardzo szybko i nikt nie sprawdza, na co środki zostają wydane. Dla kogoś, kto szuka pracy, taki zastrzyk gotówki może być prawdziwym ratunkiem. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby dostać pieniądze.

Pieniądze dla bezrobotnych

Świadczenie, o którym mowa to bon na zasiedlenie. Jest dostępny w każdym Urzędzie Pracy dla osób zarejestrowanych jako bezrobotni. Ta forma pomocy nie jest tak popularna jak dofinansowanie na działalność gospodarczą, chociaż wiąże się ze znacznie mniejszą ilością formalności. 

Bon na zasiedlenie 2024 może wynieść nawet 15600 zł, bo jest wyliczany jako 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Z otrzymanych pieniędzy, nie trzeba się rozliczać. Są przelewane wprost na konto, a zasady przyznawania bonu są wyjątkowo proste. Komu się należy?

pieniądze
fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

Bon na zasiedlenie – dla kogo

Bon na zasiedlenie jest kierowany do bezrobotnych poniżej 30 roku życia zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Żeby go dostać, trzeba znaleźć zatrudnienie co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania. Bon będzie przyznany także wtedy, gdy droga do pracy w obydwie strony zajmuje więcej niż 3 godziny.

Założenie jest takie, że bon na zasiedlenie ma pomóc w przeprowadzce do nowego miasta. Ale tego, czy beneficjent rzeczywiście się przeprowadzi, nikt nie sprawdza. Równie dobrze może do swojej nowej pracy dojeżdżać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać bon na zasiedlenie w 2024 roku?

Bon na zasiedlenie – warunki

Oprócz wieku i zarejestrowania w Urzędzie Pracy do uzyskania bonu na zasiedlenie potrzebne jest też zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia przez pracodawcę. Nie jest tu konieczna umowa o pracę, wystarczy nawet zlecenie, albo umowa o dzieło.

Ważne jest, aby deklarowane wynagrodzenie wynosiło przynajmniej minimalną krajową, czyli 4242 zł brutto (od 1 lipca 2024 4300 zł brutto), a pracę można rozpocząć najwcześniej w dniu przyznania bonu. Zarobki w wymaganej kwocie nie muszą pochodzić z jednej umowy. Można mieć dwie prace po pół etatu i bon nadal będzie dostępny.

Bon na zasiedlenie 2024 – kwota

W 2024 roku, w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, kwota bonu na zasiedlenie także się zmieniła. Można dostać nawet 15600 zł, ale dokładna suma zależy od danego Urzędu Pracy.

Po przyznaniu bonu w danym miejscu pracy trzeba pozostawać co najmniej 6 miesięcy i udokumentować to w urzędzie. Jeżeli okres będzie krótszy, urząd będzie wymagał zwrotu proporcjonalnej części dofinansowania. Gdy ktoś mimo zaświadczenia nie podejmie zatrudnienia w ogóle, będzie musiał oddać całą kwotę.

Wnioski o bon na zasiedlenie składa się w Urzędzie Pracy. Lepiej nie zwlekać, bo wiele urzędów limituje tę formę pomocy.

Zobacz także:

Biorą 800+ i uciekają na Zachód. Rząd zdecydował, kiedy i jakie zabierze świadczenia

Bon energetyczny 2024. Nawet 1200 zł może wpłynąć na twoje konto

Możesz dostać 1200 zł na wakacje dla dziecka. Musisz spełnić te dwa warunki

Sama siebie nazywa "katem". Angelika zgotowała synowi piekło
Uwaga TVN Agielica
Uwaga TVN Agielica
Najpierw piła i brała narkotyki, a potem biła i wyzywała własne dziecko podczas relacji na żywo na TikToku. 29-letnia Agielika ma 4-letniego synka. Wcześniej urodziła jeszcze dwoje dzieci, ale porzuciła je. Teraz kobieta mieszka w Niemczech i tamtejsze służby zdecydowały, że mały Eryk może z nią zostać. Agielika zarzeka się, że jest trzeźwa i już nie krzywdzi małego chłopca. Ale czy dziecko rzeczywiście jest bezpieczne?Do Agieliki, która przedstawia się Angelika, dotarli reporterzy programu Uwaga TVN. Kobieta wpuściła ich do domu i rozmawiała z nimi bez cienia wstydu. Chociaż mówi, że bardzo żałuje, to trudno znaleźć w niej, chociaż cień skruchy. Koleżanka, która ujawniła nagrania prywatne, na których Agielika także bije dziecko, nie wierzy w jej zmianę. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Dziecka.
Czytaj dalej
Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE
egzamin ósmoklasisty 2024
egzamin ósmoklasisty 2024
Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.
Czytaj dalej