Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kawa zbożowa dla dzieci. Jakie są zalecenia producentów?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.10.2021 02:00

Kawa zbożowa dla dzieci. Jakie są zalecenia producentów?

kawa zbożowa
Fot: troyanphotos, canva.com

Powszechnie wiadomo, że kawa z kofeiną jest niezdrowa dla dzieci. Jak jednak wytłumaczyć to maluchowi, trzymając apetyczną filiżankę pełną ciemnego napoju z mlekiem? Kawa zbożowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Uważaj jednak na jeden mało znany fakt.

Kawa zbożowa jest napojem bezkofeinowym otrzymywanym ze zbóż, takich jak  jęczmień, żyto, orkisz lub pszenica. Może być także z dodatkiem cykorii lub buraków cukrowych. Co ciekawe, jest także wytwarzana z żołędzi. Nazywa jest wtedy żołędziówką. Największą zaletą kawy zbożowej jest to, że wyglądem i smakiem przypomina prawdziwą kawę.

Uważaj na to, podając dziecku kawę zbożową

Dlatego jeżeli Twoje dziecko pragnie razem z tobą napić się porannej kawy, to już masz na to sposób. Kawę zbożową z powodzeniem można podawać dzieciom. Zarówno rozpuszczalną, jak i tą w saszetkach czy do gotowania. Należy pamiętać jednak o jednej ważnej rzeczy!

Nie należy podawać kawy zbożowej niemowlakom. Według informacji umieszczanych na opakowaniach przez producentów kawę zbożową powinno się podawać dzieciom od trzeciego roku życia. Instytut matki i Dziecka natomiast rekomenduje, że mogą ją pić dzieci już od 1.roku życia.

Nie powinno się ich podawać dzieciom

Przy czym, jeżeli zdecydujemy się na podawanie kawy, tak małym dzieciom musimy pamiętać, żeby nie zawierała aromatów smakowych. Producenci na opakowaniach kaw zbożowych zwykle informują, że napoje z aromatami smakowymi, czyli np. kokosowe czy karmelowe powinno wprowadzać się dopiero od 3 roku życia.

Kawa zbożowa jest zdrowym napojem, który można podawać dzieciom. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się podawać dzieciom napoi z aromatami smakowymi. Dla najmłodszych warto wybrać kawę zrobioną z buraków cukrowych lub z ich dodatkiem, dzięki temu napój będzie naturalnie słodszy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: dziendobry.tvn.pl,