Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Każdy ma inny powód, żeby nadać je dziecku. Oto lista najpopularniejszych drugich imion
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 19.09.2023 11:25

Każdy ma inny powód, żeby nadać je dziecku. Oto lista najpopularniejszych drugich imion

drugie imię dla dziecka
fot. Canva/ Polina Tankilevicz z Pexels

Wiele osób w Polsce nosi dwa imiona. Posiadacze jednego imienia należą do rzadkości (trzech również). I zwykle budzą zdziwienie. Ale jak to? Tak można? 

Wyjaśniamy, skąd się wzięła tradycja nadawania dzieciom drugiego imienia. Sprawdzamy, też czy drugie imię powinno być wybierane zgodnie z jakimiś zasadami. Podajemy również listę najpopularniejszych drugich imion, jakie noszą Polacy. 

Drugie imię w dokumentach

W Polsce nadawanie dziecku drugiego imienia nie jest obowiązkowe. Rodzice mogą zdecydować się na jedno imię lub dwa imiona. Drugie imię może jest wpisywane podczas rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego i widnieje w jego akcie urodzenia, a później na świadectwach szkolnych i w dokumentach.

Może wydawać się, że drugie imię jest bardzo ważne, bo jest wpisywane do dokumentów. Owszem ułatwia ono identyfikację osoby, ale i bez niego można normalnie funkcjonować. Nadanie drugiego imienia dziecku to możliwość, z której korzysta wielu rodziców. Czym się kierują?

rodzice dziecko.png
fot. Canva

Zwyczaje związane z nadawaniem drugiego imienia?

Drugie imię w wielu rodzinach podkreśla rodzinne więzi. Stanowi nawiązanie do rodziców lub dalszych przodków, np. synowie otrzymują drugie imię po ojcu lub dziadku, a córki – imię po babci lub mamie. I taki zwyczaj utrzymywany jest z pokolenia na pokolenie. 

Wierzący rodzice natomiast chcą, aby dziecko miało patrona, który będzie je chronił i wspierał. Drugie imię bywa więc często imieniem świętego, który ma opiekować się dzieckiem. Dawniej, gdy wybrane przez rodziców pierwsze imię nie wiązało się z żadną postacią znaną w kościele, księża proponowali, by podczas chrztu dziecko przyjęło drugie imię związane z postaciami świętych.

Czasem drugie imię bywa efektem kompromisu. W sytuacji, kiedy rodzicom podobają się różne imiona i trudno im dojść do porozumienia, drugie imię jest tym, które mogło być pierwszym. Bywa i tak, że rodzice używają obu.

W niektórych przypadkach drugie imię ma wyróżniać dziecko. Uzupełniać pierwsze imię, które jest typowe. Rodzice wybierają więc imię oryginalne albo takie, które ma dla nich szczególne znaczenie (zdarzają się np. nazwy szczytów górskich).

Najpopularniejsze drugie imiona w Polsce

Oto lista 20 drugich imion, których nosi najwięcej Polaków. Jest przygotowana w oparciu o dane Ministerstwa Cyfryzacji udostępnione w portalu dane.gov.pl (stan na koniec stycznia 2023 roku). Jak widać, wśród najpopularniejszych drugich imion prym wiodą imiona tradycyjne, polskie. Nie ma tu żadnych zaskoczeń.

Drugie imiona żeńskie:

 1. Maria 
 2. Anna 
 3. Katarzyna 
 4. Barbara 
 5. Ewa 
 6. Teresa 
 7. Małgorzata 
 8. Elżbieta 
 9. Magdalena 
 10. Agnieszka 
 11. Zofia 
 12. Krystyna 
 13. Joanna 
 14. Jadwiga 
 15. Janina
 16. Monika 
 17. Helena 
 18. Marta 
 19. Dorota 
 20. Danuta

Drugie imiona męskie:

 1. Jan 
 2. Piotr 
 3. Stanisław 
 4. Andrzej 
 5. Paweł 
 6. Józef 
 7. Krzysztof
 8. Adam 
 9. Tomasz 
 10. Marek 
 11. Michał 
 12. Jerzy 
 13. Grzegorz 
 14. Wojciech 
 15. Marcin 
 16. Łukasz 
 17. Kazimierz 
 18. Tadeusz 
 19. Antoni 
 20. Marian

Zobacz też:

Wcale nie Kowalska! Te nazwiska nosi najwięcej kobiet w Polsce. Znajdziesz swoje?

Koniec sporów! Wybrano najpiękniejsze na świecie imię dla dziewczynki

Jakie imiona dla dziewczynek będą modne w 2024 roku? Julka w dół. W górę stare polskie imiona