Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Kobieta nie miała żadnych objawów ciąży. Dowiedziała się, gdy zaczęła rodzić w swojej łazience
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 23.03.2022 04:18

Kobieta nie miała żadnych objawów ciąży. Dowiedziała się, gdy zaczęła rodzić w swojej łazience

nie wiedziała
Fot: pixelshot, canva.com

Klara Dollan myślała, że ból brzucha, który czuje, spowodowany jest przez stres. Kilka godzin później urodziła dziecko w łazience, a do szpitala trafiła dopiero kiedy jej sąsiad usłyszał jej porodowe krzyki. Pierwszy raz pomyślała o tym, że może być w ciąży, kiedy była już po porodzie. Zjawisko to nazywane jest ciążą bezobjawową.

22-letnia Klara nie wiedziała, że jest w ciąży. Co prawda trochę przybrała na wadze i nie miesiączkowała, ale była do tego przyzwyczajona. W dniu porodu miała rozpocząć nową pracę i myślała, że bóle brzucha, jakie czuje, są powodem stresu. Tak jak poleciła jej matka, wzięła paracetamol i pojechała do pracy. Stamtąd jednak została odesłana z powodu nasilającego się bólu. Wróciła do swojego domu, gdzie urodziła dziecko. Jak to możliwe, że nie wiedziała o tym, że jest w ciąży?

Zjawisko bezobjawowej ciąży

Kiedy kobieta nosząca dziecko, aż do rozwiązania nie wie, że jest w ciąży, jest w tzw. ciąży bezobjawowej. Zjawisko to nazywane jest też ciążą nierozpoznaną i ukrytą. Wbrew pozorom takie przypadki zdarzają się częściej, niż mogłoby się nam wydawać.

Jak podaje tygodnik.interia.pl: "badania opublikowane w "British Medical Journal" z 2002 roku wskazują, że taki przypadek występuje raz na 2500 ciąż. Potwierdzają to badania naukowców z "Journal of the Royal Society of Medicine". Podają oni, że jedna na 475 kobiet nie odczuwa ciąży przez wiele tygodni."

Czy można nie wiedzieć, że pod sercem nosi się dziecko?

Helen Cheyne, profesor położnictwa na Uniwersytecie w Glasgow twierdzi, że zjawisko ciąży bezobjawowej jest możliwe w przypadku kobiet ze znaczną nadwagą. Potwierdza to Mary Jane Minkin, ginekolog w Yale School of Medicine: - "To prawda, kobiety, które mają dużą nadwagę lub są otyłe, niekoniecznie dostrzegą rosnącą macicę, a dodatkowy tłuszcz może izolować je od odczuwania ruchów i kopnięć dziecka." - cytuje lekarkę tygodnik.interia.pl.

Powody ciąży bezobjawowej

Dodaje także, że kobiety, które mają nieregularne miesiączki, także mogą nie zorientować się, że są w ciąży, ponieważ brak okresu nie jest dla nich sygnałem. Podobnie sytuacja wygląda u kobiet, które często zmagają się z problemami żołądkowymi czy wzdęciami.

Poranne mdłości mogą wtedy pomylić z podrażnieniem układu pokarmowego, a kiedy one miną, nawet nie wiedzą, że przeszły właśnie pierwszy trymestr ciąży. Kolejnym powodem, dla którego kobieta może "przegapić ciążę jest jej wiek i przechodzenie menopauzy. Profesor Cheyne podsumowuje:

- "Bardzo łatwo jest zdiagnozować ciążę, kiedy się jej spodziewasz" -cytuje tygodnik.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: tygodnik.interia.pl