Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki dla rodziców i dzieci przybywających z Ukrainy
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 02.03.2022 01:00

Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki dla rodziców i dzieci przybywających z Ukrainy

Ministerstwo Edukacji i Nauki EN
fot. Marek BAZAK/East News

Uczniowie z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że dzieci przybywające z Ukrainy mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, uczestniczyć w lekcjach języka polskiego, a także być objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. Zawarto w niej wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły, a także praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.

Dzieci z Ukrainy mogą uczyć się w polskich szkołach

Dzieci z Ukrainy w wieku 7-18 lat mają możliwość nieodpłatnej nauki w polskich szkołach. Nieznajomość języka polskiego nie jest przeszkodą w udziale w zajęciach lekcyjnych. Ukraińscy uczniowie mogą skorzystać także z nieodpłatnych lekcji języka polskiego, organizowanych przez szkołę oraz opieki psychologiczno-pedagogicznej w związku z doświadczeniem migracyjnym. 

- Dla ukraińskich dzieci uchodźców tworzone będą oddziały przygotowawcze, gdzie uczyć się będą polskiego. Do pomocy chcemy zaangażować studentów z Ukrainy, którzy studiują w Polsce oraz emerytowanych nauczycieli - powiedział Minister Przemysław Czarnek dla PAP.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że rodzice, przybywający z Ukrainy, którzy chcą zapisać swoje dzieci do szkół, muszą złożyć wniosek. O przyjęciu do szkoły zdecyduje dyrektor. Jeżeli rodzic przybyły z zagranicy złoży wniosek do publicznej szkoły podstawowej, w której rejonie mieszka, dziecko zostanie przyjęte z urzędu. Inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe będą przyjmowały uczniów w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeżeli okaże się, że w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, konieczny będzie kontakt z urzędem gminy.  

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: twitter.com, gov.pl