Odkąd w szkołach zostały wprowadzone dzienniki elektroniczne, rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić, jakie oceny ma ich dziecko. Z jednej strony wydaje się to bardzo wygodne, z drugiej jednak powoduje różne trudności.Jedną z największych jest udostępnianie ocen rodzicom uczniów pełnoletnich. Zasady mogą ulec zmianie. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.
Obiecane przez rząd zmiany w polskiej edukacji już wchodzą w życie. Jednak to nie koniec — rewolucja się rozpoczęła i nic nie wskazuje, że ma się już zakończyć.Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie lekcji tylko na jedną zmianę. To prawdziwy przewrót, który będzie wymagał od szkół wielkich zmian i organizacji.
Odbierasz dziecko z przedszkola i czujesz, że coś jest nie tak. W domu okazuje się, że twój nos cię nie zmylił – maluch ma brudną pupę. Od razu zastanawiasz się, jak długo tak chodził i dlaczego nikt mu nie pomógł w toalecie. Ale czy nauczycielki w przedszkolu mają obowiązek podcierać dzieciom pupy?Takiego zapisu nie ma w żadnej ustawie regulującej funkcjonowanie placówek. Ale to wcale nie znaczy, że pomoc w toalecie nie leży w obowiązkach przedszkolnej kadry. Wyjaśniamy, jak to rzeczywiście wygląda i co czeka maluszki, które zaczynają przedszkole od września, a nie potrafią jeszcze same się podcierać.
26 kwietnia odbyła się konferencja na temat wsparcia szkół w działaniach wychowawczych w obliczu kryzysowych wydarzeń na świecie i w Polsce. Podczas wydarzenia przedstawione zostały narzędzia wychowawcze i profilaktyczne związane ze wzmacnianiem kondycji psychicznej uczniów w okresie wojny i fali uchodźców wojennych. Właśnie opublikowano oficjalne podsumowanie.Podczas konferencji Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej i Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród nauczycieli, uczniów i rodziców. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło nauczycieli do udziału w programie "WF z AWF". Akcja ma na celu zapobiegnięcie negatywnym skutkom izolacji i bezczynności w czasie pandemii koronawirusa. W związku z programem każdy nauczyciel wychowania fizycznego może wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu i podnieść swoje kompetencje.Warsztaty będą prowadzone przez specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego, którzy podzielą się z nauczycielami wiedzą przydatną w pracy z młodzieżą. Zgłosić się można za pomocą formularza dostępnego na stronie "WF z AWF".
Uczniowie z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że dzieci przybywające z Ukrainy mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, uczestniczyć w lekcjach języka polskiego, a także być objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną.Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. Zawarto w niej wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły, a także praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało najświeższe dane w sprawie funkcjonowania szkół w całym kraju. Wynika z nich, że coraz więcej placówek przechodzi na nauczanie zdalne. Na dzień dzisiejszy stacjonarnie pracuje ponad 93 proc. szkół podstawowych i 94,5 proc. szkół ponadpodstawowych.Kuratorium oświaty regularnie zbiera dane ze szkół w całej Polsce. Najświeższy komunikat z ministerstwa nie nastraja pozytywnie. Coraz więcej szkół rezygnuje z nauczania stacjonarnego.
10 stycznia uczniowie wrócili na nauczanie stacjonarne. Ministerstwo Edukacji i Nauki natychmiast udostępniło dane dotyczące funkcjonowania szkół w całym kraju. Na razie większość placówek korzysta z trybu tradycyjnego.Ponad 99 proc. szkół podstawowych i ponadpodstawowych naucza stacjonarnie. W całym kraju tylko jednostkowe przypadki przeszły na tryb online lub hybrydowy. Może to się jednak szybko zmienić.
20 grudnia wszystkie szkoły w Polsce przeszły na nauczanie zdalne. Do ławek uczniowie wrócą dopiero 10 stycznia 2022. Obostrzenia te jednak nie dotknęły przedszkolaków. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało najświeższe dane dotyczące funkcjonowania przedszkoli.Obecnie resort edukacji codziennie informuje o sytuacji w polskich przedszkolach. Na dzień dzisiejszy stanowią one jedyny etap edukacji, w którym na tak dużą skalę trwają lekcje stacjonarne. Ponad 98 proc. z nich prowadzi zajęcia tradycyjne.
Według planów Ministerstwa Zdrowia polskie szkoły będą zamknięte od 20 grudnia do 9 stycznia. W tym okresie uczniowie skorzystają z nauczania zdalnego. Na razie jednak placówki funkcjonują w trybie stacjonarnym. Mimo to najświeższe dane nie nastrajają pozytywnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało właśnie najnowsze dane dotyczące nauczania w polskich szkołach. Tak źle dawno nie było. Coraz więcej placówek wysyła uczniów na kwarantannę lub korzysta z nauczania hybrydowego.
Trwa walka z IV falą pandemii. Codziennie przybywa nowych zakażeń, dlatego rząd zdecydował, że 20 grudnia wszyscy uczniowie przejdą na naukę zdalną. Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki publikuje komunikat dotyczący obecnego funkcjonowania szkół w Polsce. Z powodu rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia do 9 stycznia będą uczyć się zdalnie, a tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o obecnym stanie funkcjonowania szkół w naszym kraju.
Ministerstwo edukacji i Nauki opublikowało komunikat, dementujący informacje przedstawione przez Krystynę Szumilas i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na temat projektu o zmianie ustawy Prawo oświatowe, skierowanego do prac sejmowych.W listopadzie Rada Ministrów uchwaliła projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Nowelizacja ta wzmacnia rolę kuratora oświaty jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny, m.in. w zakresie kontroli oraz egzekwowania zaleceń pokontrolnych, a także organizacji zajęć w szkołach przez stowarzyszenia i organizacje.