portalparentingowy.pl
Kot pasujący do dziecka

fot. unsplash.com/Chewy

Koty najlepiej pasujące do rodzin z małymi dziećmi. Przed wyborem warto się kilka razy zastanowić

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Kot może być wspaniałym towarzyszem dla dziecka, z którym nasza pociecha spędzi szczęśliwie długie lata. Jednak przed wyborem zwierzaka warto wiedzieć, jakie cechy charakteru powinien przejawiać. Wszystko po to, aby dziecko i kot jak najlepiej się

Bez wątpienia każdy rodzic nie raz z ust dziecka słyszał, że maluch bardzo chciałby psa lub kotka. Oczywiście kontakt dziecka ze zwierzętami niesie ze sobą masę korzyści, ale trzeba pamiętać, że przygarnięcie każdego zwierzaka pod nasz dom to ogrom obowiązków, które będziemy musieli spełniać bez żadnych wymówek.

Często można spotkać się ze słowami, że lepiej jest kota adoptować niż kupić z hodowli i mowa tu o prawdziwych hodowlach, a nie pseudoprzedsięwzięciach. Oczywiście uratowanie kota ze schroniska to wspaniały czyn i zachęcamy do tego, ale chcąc wybrać kota pasującego do rodziny z małym dzieckiem, powinien on mieć konkretne cechy charakteru i w tym wypadku większą pewność dają nam zwierzaki z hodowli.

Koty dla rodzin z dziećmi

Oczywiście dziecku należy wytłumaczyć najpierw, że kot to nie zabawka i trzeba go traktować z szacunkiem, ponieważ tak samo, jak my ma uczucia.

Przede wszystkim kot, który będzie miał codzienny kontakt z dzieckiem, powinien być łagodny i nie przejawiać agresywnych zachowań w momencie, jak dziecko będzie chciało go przytulić czy też pogłaskać, a zwierzak niekoniecznie będzie miał w tym momencie chęć na pieszczoty.

W takiej sytuacji oczekiwanym zachowaniem ze strony czworonoga jest ulokowanie się w spokojnym i cichym miejscu, gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzał.

Pamiętajmy też, że taki kot powinien akceptować hałas i dużą ilość ruchu w otoczeniu. Każdy rodzic potwierdzi, że szczególnie małe dzieci mają praktycznie niewyczerpane pokłady energii, co nie będzie odpowiadać każdemu zwierzakowi.

Ważne jest też akceptowanie brania na ręce, czego dziecko na pewno będzie chciało spróbować. Rzecz jasna wyżej wymienione cechy posiadają zarówno koty rasowe, jak i wielorasowce, ale w przypadku tych pierwszych łatwiej wybrać osobnika, który będzie je przejawiać, co nie oznacza, że zwierzęta ze schronisk są w czymkolwiek gorsze.

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, jak kot i dziecko będą reagować na swoje towarzystwo. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie takiego kontrolowanego spotkania. Warto też zaznaczyć, że wśród dzieci lepiej sprawdzą się koty dorosłe lub już wchodzące w wiek dorosły. Wynika to z faktu, że mają już uformowany charakter.

Dodatkowo nie wolno zapominać o kastracji lub sterylizacji. Jest to zabieg polecany nie tylko ze względów zdrowotnych u naszego pupila, ale sprawia on, że zwierzak będzie spokojniejszy.

Wśród ras kotów polecanych dla rodzin z dziećmi znajdziemy ragdolla, kota brytyjskiego krótkowłosego, main coona, kota birmańskiego, czy też kota abisyńskiego. Są to rasy niezwykle przyjacielskie, które w swoim zachowaniu mogą wręcz przypominać psy. Pamiętać jednak należy, że każdy kot jest inny i również przedstawiciel konkretnej rasy może przejawiać cechy niezgodne z opisem tego rodzaju zwierzaków, dlatego każdego kota trzeba wcześniej nieco poznać.

Oczywiście nie wolno też zapomnieć o wcześniejszym sprawdzeniu, czy ktoś z naszych bliskich nie jest uczulony na kocią sierści. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że przygarnięcie zwierzaka musi być przemyślane przez rodziców, którzy nie ukrywajmy, będą musieli na siebie wziąć większość obowiązków, zwłaszcza kiedy ich dziecko jest jeszcze małe.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: mamotoja.pl

Podobne artykuły

Ferie a narodowa kwarantanna

Życie rodzinne

Ferie w czasie narodowej kwarantanny - na co rodziny mogą sobie pozwolić? Fatalne informacje

Czytaj więcej >
Rodzina

Życie rodzinne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 grudnia. Czy będzie przedłużony?

Czytaj więcej >
dziecko z telefonem

Życie rodzinne

Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?

Czytaj więcej >
Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Życie rodzinne

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Czytaj więcej >
AZS – nasze życie z atopkami

Życie rodzinne

AZS – nasze życie z atopkami

Czytaj więcej >
Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Życie rodzinne

Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Czytaj więcej >