Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim

Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim

kto może zostać chrzestnym
Fot. Pixabay

Na rodziców chrzestnych najczęściej wybieramy osoby najbliższe. Czasami jednak ich kandydatura może się spotkać ze sprzeciwem ze strony proboszcza. Chrzestni muszą spełniać określone warunki, a od 2024 roku selekcja ma być jeszcze dokładniejsza. 

Chrzest dziecka to niezwykle ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jedną z kluczowych ról odgrywają chrzestni. Ich zadanie nie ogranicza się do zapalenia świecy, nałożenia białej szatki i wręczenia prezentu. Powinni odegrać znaczącą rolę w życiu dziecka i wspierać rodziców również w wychowywaniu go w wierze.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać chrzestnym

Kościół Katolicki jasno określa, jakie warunki powinien spełnić kandydat na chrzestnego. Kryteria wydają się bardzo proste: ojciec i matka chrzestni powinni skończyć 16 lat, muszą być katolikami i mieć trzy podstawowe sakramenty: Chrztu, Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.

Chrzestny powinien jednak być katolikiem nie tylko z nazwy. Jego rolą jest duchowe przewodzenie dziecku, powinien też pomóc rodzicom w wychowaniu w wierze. Z tego względu chrzestnym nie może zostać osoba niepraktykująca lub żyjąca niezgodnie z zasadami wiary. I te właśnie aspekty mają być sprawdzane od teraz przez księży.

Kopia – Marta L - 2024-01-02T125324.158.jpg
Pixabay

Rodzice chrzestni dokładniej weryfikowani od 2024 roku

Każdy kandydat na chrzestnego powinien pojawić się w kancelarii swojej parafii i poprosić o specjalny dokument – zaświadczenie, że może pełnić tę zaszczytną funkcję. Jeśli jest to osoba związana z Kościołem i aktywnie działająca w społeczności, nie ma żadnego problemu. Jeśli jednak księża jej nie znają za dobrze, mogą zacząć zadawać pytania, by sprawdzić, czy kandydat na pewno spełnia wszelkie warunki.

Księża czy inni pracownicy kancelarii parafialnych mają weryfikować, czy chrzestny faktycznie przestrzega nauk Kościoła i jest praktykującym katolikiem. Przesłanką decydującą o odrzuceniu kandydata jest mieszkanie z drugą połówką przed ślubem lub nieuczęszczanie na niedzielną mszę świętą. Czasami księża wymagają podpisania specjalnego oświadczenia.

Zobacz także:

Papież Franciszek szokuje wiernych. Osoba po zmianie płci może zostać chrzestnym

Formalności, które musi wypełnić kandydat na chrzestnego

Potencjalny chrzestny musi udać się do swojej parafii, by pozyskać zaświadczenie o tym, że może nim zostać. Jest to zazwyczaj krótkie spotkanie – kilkunastominutowa rozmowa z księdzem. Trzeba jednak sprawdzić, w jakich dniach i godzinach kancelaria jest czynna. Warto pamiętać o dowodzie osobistym, ksiądz może chcieć potwierdzić naszą tożsamość. Zaświadczenie należy przekazać do parafii, w której odbędzie się chrzest. Zwykle można to zrobić pocztą lub za pośrednictwem rodziców dziecka.

W większości parafii księża wymagają także zaświadczenia o odbyciu spowiedzi świętej. Bardzo często kilka dni przed uroczystością organizowane jest spotkanie z rodzicami i rodzicami chrzestnymi, można też wówczas poprosić o spowiedź. Jest to zazwyczaj krótki wykład na temat wychowania dziecka w wierze i jego rozwoju duchowym. To świetna okazja, by przygotować się do nowej, jakże ważnej roli.

Zobacz także:

Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników

Ile pieniędzy włożyć do koperty na chrzest? Odpowiedź księdza zaskakuje

Kobieta chciała zostać chrzestną. Podczas załatwiania formalności ksiądz zainteresował się obrączką na jej palcu