Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ile pieniędzy włożyć do koperty na chrzest? Odpowiedź księdza zaskakuje
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 21.08.2023 14:17

Ile pieniędzy włożyć do koperty na chrzest? Odpowiedź księdza zaskakuje

ile dać w prezencie na chrzciny
fot. Canva

Chrzciny to ważna chwila dla rodziców oraz chrzestnych, którzy podjęli decyzję, by wspierać chrześniaka w wierze. Nic dziwnego, że przed chrzcinami pojawiają się wątpliwości dotyczące prezentów. Najwięcej osób zastanawia się nad kwotą, jaką powinno włożyć się do koperty.

Zanim podejmiemy decyzję, ile włożyć do koperty w 2023, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, nie tylko inflację.  Sprawdzamy, jakie zwyczaje obowiązują w 2023 roku i czy rzeczywiście prezent finansowy to najlepszy pomysł. 

Ile się daje na chrzciny jako chrzestny? – odpowiedź księdza

Zacznijmy od odpowiedzi, jaką na TiKToku udzielił ksiądz Sebastian Picur. To duchowny, który aktywnie udziela się mediach społecznościowych. Na pytanie, ile pieniędzy ma dać w prezencie ojciec chrzestny, ksiądz odpowiedział, wyjaśniając, jakiej dokładnie roli podejmuje się ta osoba.

– Głównym zadaniem chrzestnego jest pomoc w kształtowaniu dojrzałej wiary. 

Dlatego ksiądz zwrócił uwagę, że prezenty ofiarowane z okazji chrztu świętego powinny najpierw nawiązywać do wiary. Podkreślił też, że pieniądze są sprawą indywidualną. 

Zgodnie z tym przekazem w Polsce często wręcza się symboliczne prezenty w postaci Biblii, łańcuszka z krzyżykiem, medalika, ikon czy ryngrafów, które stanowią pamiątkę na lata. Ale bardzo często załącznikiem do prezentów jest również koperta. 

Ile pieniędzy na chrzest w 2023? – jaka jest praktyka

Jedna z zasad mówi, że jeśli przyjęcie z okazji chrztu wyprawiane jest w lokalu, zwykle kwota prezentu powinna równać się wartości tzw. talerzyka (to kwota płacona za osobę w lokalu). W 2023 roku średnio jest to 100-300 zł. Aby zrównoważyć ten koszt, do koperty od pary powinniśmy zatem włożyć od 200 do nawet 600 zł.

O tym, ile pieniędzy ofiarować na chrzest, decyduje często fakt, jak blisko jesteśmy związani z chrzczonym dzieckiem. Na wyższe kwoty decydują się rodzice chrzestni i dziadkowie. 

W przypadku chrzestnych kwoty wkładane do koperty są zwykle wyższe. W 2023 roku mogą sięgać 700 do 1000 zł (liczone od pary). Zgodnie z deklaracjami w social mediach dziadkowie w 2023 roku oferują około 500-700 zł. Ciocie i wujkowie 400-500 zł od pary.

Ile pieniędzy na chrzest? Opłata dla księdza w 2023 roku

Opłata za chrzest w kościele to tzw. „co łaska”, czyli opłata uzależniona jest od woli rodziców chrzczonego dziecka. Rodzice powinni zapłacić tyle, o ile ich stać. Zdarza się jednak, że księża wskazują, jaka kwota będzie odpowiednia. Zwykle za tego typu uroczystość płaci się 100-300 zł.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, ile wydać z okazji chrztu dziecka, warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Na pewno nie warto się zadłużać ani narażać na trudności finansowe tylko po to, by spełnić oczekiwania innych. Samo uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu i nasze dobre intencje powinny liczyć się najbardziej. 

Zobacz też:

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Matka chrzestna doprowadziła do awantury. Poszło o kwotę włożoną do koperty na komunię

Kobieta chciała zostać chrzestną. Podczas załatwiania formalności ksiądz zainteresował się obrączką na jej palcu