Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Wymagania przed I Komunią Świętą. Dzieci czeka mnóstwo nauki
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 12.10.2021 02:00

Wymagania przed I Komunią Świętą. Dzieci czeka mnóstwo nauki

Komunia
Fot: KatieDobies, canva.com

Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego katolika. Przyjęcie jej jest niezbędne, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu kościoła. Odpowiedzialność za właściwe przygotowanie do tego sakramentu spoczywa na rodzicach i proboszczach, którzy często mają niestety zbyt wysokie wymagania wobec kandydujących dzieci.

Rozpoczęły się już pierwsze przygotowania dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jak mówią przepisy Prawa kanonicznego, dopuszczona może być do niej osoba ochrzczona, która "posiada używanie rozumu".

Zbyt rygorystyczne przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej

W Polsce do Pierwszej Komunii Świętej zwykle przystępują uczniowie drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Kandydaci muszą się wcześniej odpowiednio przygotować. Pomagają im w tym rodzice, katecheci i oczywiście proboszcz. W niektórych parafiach wymagania są jednak zbyt rygorystyczne i dzieci nie dają rady się z nich wywiązać.

W jednej z międzyrzeckich parafii leżącej na terenie województwa lubuskiego dzieci, aby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, muszą zdać egzamin z dwudziestu dwóch modlitw oraz cztery razy w tygodniu uczestniczyć we mszy.

Dzieci się zniechęcają

- "Każde dziecko dostało specjalną książeczkę, w której jest zaznaczana obecność. Przed mszą trzeba wrzucić ją do specjalnego koszyczka, a później po mszy ksiądz zostawia adnotację i zwraca dzieciom" -cytuje jedną z mam portal kobieta.wp.pl.

To nie jedyna parafia, w której proboszcz sprawdza obecność dzieci na mszach. Dla rodziców jest to ogromne wyzwanie, ponieważ dzieci mają swoje obowiązki szkolne, dodatkowe zajęcia albo terapie. Dla dzieci także takie rygorystyczne wymogi nie kojarzą się zbyt dobrze i wiele z nich się po prostu zniechęca.

Należy unikać rygoryzmu duszpasterskiego

Jeżeli chodzi o Episkopat Polski to chociaż w ogólnych wskazaniach jest zapis o tym, że dziecko powinno systematycznie uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej oraz innych nabożeństwach takich jak np. różaniec, Droga Krzyżowa czy majowych oraz w spotkaniach tematycznych, to także nie zaleca, aby duchowni byli zbyt rygorystyczni.

 "W przypadku szczególnych okoliczności, jak np. wiek dziecka, niepełnosprawności, trudności rozwojowe, zaniedbanie wychowawcze itp., katecheta oraz duszpasterz winni roztropnie i indywidualnie potraktować sprawę jego przygotowania. Należy unikać formalizmu i rygoryzmu duszpasterskiego" – cytuje dokument Episkopatu Polski portal kobieta.wp.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: kobieta.wp.pl, edziecko.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?