Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Magiczne imiona dla dziewczynek wracają do łask. Wszystkie zaczynają się na tę samą literę
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.09.2023 11:05

Magiczne imiona dla dziewczynek wracają do łask. Wszystkie zaczynają się na tę samą literę

Imiona dla dziewczynek na literę "a"
Fot. Canva

Niezależnie od aktualnych trendów, rodzice chętnie wybierają imiona dla córek zaczynające się na konkretną literkę. Kojarzą się delikatnie, czasem poetycko. Nosiło je wiele bohaterek literackich i chętnie do nich nawiązujemy.

Któż nie zauroczył się książką "Ania z Zielonego Wzgórza", czy genialnym filmem "Amelia". Imiona zaczynające się na literkę "A" to magia sama w sobie, wybraliśmy najładniejsze, które mają wyjątkowe znaczenie.

Wyjątkowe imiona dla dziewczynek na "A"

Adela znaczy szlachetna. W pierwszym półroczu 2023 roku nazwano tak zaledwie 72 małe Polki. Dawniej to imię było zarezerwowane dla dziewczynek ze szlacheckich rodów. Osoba nosząca to imię może się wydawać zdystansowana i chłodna, otwiera się, kiedy komuś zaufa. Jest bardzo aktywna, w ciągłym ruchu. Kocha rywalizację, a jeszcze bardziej zwycięstwo. Jest szalenie ambitna. 

Alicja, jak ta z Krainy Czarów ze starofrancuskiego oznacza osobę o szlachetnym uosobieniu. Niektórzy językoznawcy przypisują imieniu Alicja reckie pochodzenie i nadają mu znaczenie "prawda". Dziewczynka nosząca to imię jest pracowita i szlachetna. Uwielbia pomagać innym, a jej sukces jest konsekwencja zamiłowania do pracy, a nie celem.

Antonina znaczy "wspaniała, wybitna". Dziewczynka nosząca to imię nie lubi zmian, by się rozwijać, potrzebuje stałości. Rodzinny dom jest jej kotwicą, który pozwala przetrwać zawirowania wokół. W dorosłości rodzina też będzie dla niej najważniejsza, zawsze będzie ją przedkładać ponad karierę. Jest bardzo uczciwa i troskliwa. Wspaniała dla bliskich, niedostępna dla obcych.

Aurelia jest otoczona... aurą, złocista i wspaniała. Dziewczynka nosząca to imię roztacza wokół siebie atmosferę, którą ciężko jest opisać słowami. Ciepła, troskliwa, sprawia, że w jej otoczeniu każdy czuje się wyjątkowy i zaopiekowany. Nie przejdzie obok żadnego potrzebującego, pochyli się nad każdy, a już samo jej zainteresowanie sprawia, że inni czują, iż dostali pomoc.

Kopia – Green Beans (46).jpg

Boskie imiona dla dziewczynek zaczynające się na "A"

Anastazja - zmartwychwstanie. Dziewczyna o tym imieniu od wczesnego dzieciństwa wysuwa się na pozycję liderki. Jest bardzo twórcza i pomysłowa, potrafi zaskarbić sobie sympatię innych. Bywa chorobliwie uparta i kapryśna. W relacjach partnerskich bywa bardzo wymagająca, często jej związki nie są trwałe, bo od partnera wymaga ogromnych poświęceń.

Aniela z greckiego oznacza "posłaniec", jest odpowiednikiem męskiego imienia Anioł. Kobiety noszące to imię są usposobieniem spokoju i dobroci. Aniela jest wielkoduszna i bardzo pomocna, potrzebuje jednak życiowego przewodnika, kogoś, kto stanie obok niej i zadba o jej własne dobro. Aniela jest tak pochłonięta sprawami innych, że zapomina o własnych potrzebach. 

Anna jedno z najpopularniejszych imion w latach 80.i 90., dziś już daleko poza czołówką, w pierwszym półroczu tego roku wybrano je 792 razy. Anna oznacza z hebrajskiego "łaskę". Dziewczynka nosząca to imię jest błyskotliwa i pomysłowa, nierzadko wyrasta na specjalistkę w swoim fachu. Ma jedną, ale za to sporą wadę - nie potrafi przyznawać się do błędów. Jest przekonana, że to ona zawsze ma rację. 

Imiona dla dziewczynki na literę "A" dla silnych kobiet

Arletta jest żeńskim odpowiednikiem imienia Karol (z francuskiego Carletta). Oznacza mężną, waleczną kobietę. I taka w istocie jest osoba nosząca to imię. Do tego cechuje ją wielka otwartość, jest osobą pracowitą, energiczną, przyjacielsko nastawioną. Arletta ma wielu przyjaciół, którzy doceniają jej pracowitość i energię. Otoczenie pcha Arlettę do przodu, by pomóc jej osiągnąć cele.

Aurora, czyli "jutrzenka". Dziewczynek noszących to imię przybyło w pierwszej połowie 2023 roku zaledwie 55. Aurorom przypisuje się cechy, które zwykle uchodzą za męskie. Jest silna, niezależna. Widać po niej od samego początku zdolności do nauki przedmiotów ścisłych. Dziewczynka tym imieniem świetnie radzi sobie w szkole i wybiera zwykle zawody techniczne. Jest uparta, niezależna i bezkompromisowa.

Amelia ze starogermańskiego oznacza opiekunkę ogniska domowego. Dziewczynka o tym imieniu łączy w sobie cechy osoby rozważnej i romantycznej. Nie działa pod wpływem emocji, zawsze wszystko analizuje i podejmuje wszelkie decyzje tak, żeby było dobrze. Jednak w dorosłym życiu partnera potrafi zaskoczyć romantycznym wyjazdem, czy świąteczną kolacją bez okazji. Kiedy wszystko działa jak w zegarku - spędza czas na spełnianiu marzeń.

Zobacz także:

Jakie imiona dla chłopców będą modne w 2024 roku? Nie zabraknie zaskoczeń

To imię oznacza siłę i mądrość. W tym roku nazwano tak tylko 15 chłopców

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku. U chłopców duże zmiany