Słodycze dla dziecka, to dobry pomysł? Mama podjęła ważną decyzję, teściowa nie była zadowolona
Obecnie rodzice małych dzieci starają się świadomie podchodzić do odżywiania swoich pociech i od najmłodszych lat uczyć je zdrowych nawyków żywieniowych. Często decydują się na całkowitą rezygnację ze słodyczy, co w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Jeszcze trudniej sytuacja wygląda, kiedy starania te niwelowane są przez jakiegoś członka rodziny.
Czytelniczka portalu edziecko.pl, w liście do redakcji podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z wychowywaniem dziecka. Autorka listu postanowiła, że nie chce, aby jej dziecko jadło słodycze, ale niestety jej teściowa postępuje wręcz przeciwnie, przy każdej okazji proponując maluchowi czekoladki.
Teściowa wbrew woli matki daje dziecku czekoladki
Jak opisuje kobieta, jej relacje z teściową zawsze były dobre. Czuła się przez nią akceptowana i świetnie się z nią dogadywała. Wszystko zmieniło się, jednak kiedy została matką. Wyjaśnia, że zdrowa dieta jest dla niej bardzo ważna, dlatego stara się, by jej syn nie jadł przetworzonych słodyczy.
– Zna smak słodki, głównie dzięki naturalnym słodzikom, takim jak miód. Nie kupuję mu słodkości w sklepach, zamiast batonika zawsze wybiorę dla niego owoce. Dopóki mam na to wpływ, nie chcę szkodzić świadomie jego zdrowiu i kondycji – napisała czytelniczka portalu edziecko.pl.
Niestety mimo próśb teściowa kobiety wciąż proponuje jej dziecku słodycze. Robi to przy każdym spotkaniu, co jest powodem dużego konfliktu między nimi. Autorka listu czuje się bezsilna i nie wie, co ma zrobić w tej sytuacji. Wyznała, że zachowanie teściowej sprawia jej wielką przykrość, a szczególnie brak komunikacji i szacunku do jej decyzji.
Słodycze dla dziecka – tak czy nie?
Według specjalistów lepiej jest jak najdłużej zwlekać z wprowadzaniem słodyczy do jadłospisu dziecka. Batoniki, czekoladki i cukierki zawierają dużą ilość cukru, który jest pożywką dla bakterii, wywołujących próchnicę. Dlatego, aby oszczędzić maluchowi wizyt u dentysty, lepiej je ograniczyć.
Ale to nie jedyny powód, dla którego warto się zastanowić nad dawaniem słodyczy dzieciom. Bardzo istotnym skutkiem spożywania "pustych kalorii", jest również otyłość, która może prowadzić do innych chorób, np. cukrzycy typu 2. i obniżenia samooceny u dziecka. Cukier zawarty w słodyczach może sprzyjać także chorobom pasożytniczym i grzybiczym.
Co więcej, po spożyciu słodyczy poziom cukru we krwi nagle wzrasta, a następnie gwałtownie spada, w wyniku czego dziecko może odczuwać zmęczenie i brak energii. Jedzenie słodyczy może wywoływać u dzieci problemy z koncentracją i wahania nastrojów.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Źródło: edziecko.pl, niebieskiepudełko.pl