Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Mama zauważyła, że jej dziecko ciągle kiwa głową. Teraz ostrzega wszystkich rodziców
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 06.06.2022 10:19

Mama zauważyła, że jej dziecko ciągle kiwa głową. Teraz ostrzega wszystkich rodziców

Dziecko kiwa głową
fot. https://www.instagram.com/tinyheartseducation/

Delikatne kołysanie główki do przodu i do tyłu wydaje się być nic nieznaczącym, a nawet uroczym zachowaniem u niemowlęcia. Okazuje się jednak, że może to być objaw poważnych problemów, których nie wolno ignorować. Szczególnie przekonała się o tym ta mama.

Gdy kobieta zauważyła, że jej dziecko ciągłe kiwa głową, od razu wiedziała, co robić. Dzięki zdobytej wcześniej wiedzy rozpoznała w tym zachowaniu niepokojący symptom. Jednak nie każdy rodzic ma podobne doświadczenie.

Jej dziecko ciągle kiwało główką

Nie zawsze łatwo rozpoznać sygnały, które daje nam dziecko. Niestety niemowlę nie zakomunikuje nam swoich problemów, dlatego trzeba je bacznie obserwować. Jednym z zachowań, na które warto uważać to kiwanie głowy do przodu i do tyłu. Choć wygląda uroczo, to może mieć poważne przyczyny.

Profil @tinyheartseducation na Instagramie regularnie opowiada o problemach związanych ciążą, porodem i wychowaniem małych dzieci. Kobiety prowadzące profil często przywołują przypadki różnych mam, by pokazać, na co warto uważać i jakie zachowania uznać za alarmujące. Na jednym z opublikowanych przez nie nagrań możemy zobaczyć niemowlę bujające głową do przodu i do tyłu.

Dlaczego niemowlę kiwa głową?

Gdy jedna z mam zauważyła nietypowe zachowanie u swojego dziecka, natychmiast pojechała z nim do specjalisty. Okazało się, że delikatne kiwanie głową było objawem problemów z oddychaniem. Kiedy niemowlę wykonuje podobne ruchy, pokazuje, że ma trudności ze złapaniem oddechu. Używa dodatkowych mięśni, by zrobić wdech i wydech i jednocześnie bardzo mocno pracuje. Czegoś takiego nigdy nie wolno ignorować!

- Na szczęście ta mama wiedziała wszystko o tych objawach zaburzeń oddechowych i zabrała swoją dziewczynkę na oddział ratunkowy — czytamy w udostępnionym poście. Kobieta postanowiła udostępnić swoje nagranie, by ostrzec innych rodziców. Wielu z nich może nie wiedzieć, że takie zachowanie to przejaw problemów oddechowych. Zignorowanie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Tagi: młoda mama