Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > "Mamo, na którą nogę?". Banalnie prosty sposób na nauczenie dziecka zakładania butów
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 08.08.2023 20:18

"Mamo, na którą nogę?". Banalnie prosty sposób na nauczenie dziecka zakładania butów

jak nauczyć dziecko zakładać buty
Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Przedszkola wymagają, aby dziecko, które rozpocznie u nich swoją przygodę, było samodzielne. Każda mama jednak wie, że nie da się nauczyć dziecka w jedne wakacje pełnej samoobsługi. Szczególnie opornie idzie rozpoznawania, który but powinien wskoczyć na lewą, a który na prawą nóżkę.

Mamy na to sposób! Sama długo szukałam wskazówek dla malucha, który notorycznie mylił buty. Z pomocą przyszło mi... całowanie. 

Dlaczego dzieci mylą strony?

Musimy zacząć od wyjaśnienia tego, czym jest lateralizacja. To przewaga jednej strony w czasie wykonywaniu czynności. Jednak może oznaczać coś więcej, niż tylko bycie lewo- lub praworęcznym.

Można na przykład pisać prawą ręką, ale piłkę kąpać tylko lewą. Lewą wybornie operować nożyczkami, a prawą stopą podnosić monety z podłogi.

Lateralizacja strony dominujące warunkuje się już w życiu płodowym, ale można ją dostrzec gołym okiem dopiero w okolicach 2. roku życia dziecka. W dodatku praworęczni szybciej się ujawniają ze swoją predyspozycją. U dzieci leworęcznych strona dominująca może pokazać się dopiero przy czwartych urodzinach.

Asymetria nie dotyczy również tylko rąk, ale także oczu i uszu. Jedno z nich po prostu działa lepiej.

Większości ludzi dotyczy lateralizacja jednostronna prawostronna. Jak możecie się domyślać, to właśnie prawa strona ciała (ręka, oko, ucho) jest dominująca, lewa trochę tylko pomaga. W przypadku lateralizacji jednostronnej lewostronnej jest odwrotnie.  

A jak to się ma do nauki zakładania butów przez przedszkolaka?

Nauka zakładania butów z przedszkolakiem

Ano tak, że strona dominująca u dzieci kształtuje się od 2. roku życia. Co wcale nie idzie jednak w parze z domyślnym rozpoznawaniem kierunków. Dziecko przyjmuje za pewnik, że sięga po zabawkę częściej jedną ręką, ale nie nazywa tej czynności.

Poza tym dzieci traktują siebie jako nierozerwalną jedność, nie wskazują u siebie przodów, tyłów, lewych i prawych. Jaś jest Jasiem w całości. Gdy dziecko widzi przed sobą parę butów, zakłada je tak, jak stoją, ponieważ nie są one tożsame z nim samym. Są przedmiotem również pozbawionym lateralizacji. Dopiero rodzic uświadamia mu, że buciki i dzieci mają dwie różne strony. Każda z nich jest wyjątkowa i potrzebuje oddzielnego traktowania.

W dodatku pełne rozpoznanie w terenie lewym i prawym następuje dopiero w okolicach 7. roku życia, więc nawet do końca przedszkola, nasz maluch może mylić buty. 

Prosty sposób na nauczenie dziecka zakładania butów

Niektórzy rodzice naklejają na buciki dzieci naklejki z kolorowymi postaciami. Myszka Miki to lewa strona, Kaczor Donald prawa. Tylko ta metoda wymaga od dzieci zapamiętywania bohaterów i kierunków. A to nie zawsze przychodzi łatwo, tym bardziej w czasie porannego ubierania się przed przedszkolem i zmianie kapci w szatni.

Zestresowane popędzaniem przez rodzica, dziecko może mieć problem z przypomnieniem sobie kto, jest kto.

Mój sposób polega na całowaniu się bucików. Wymyśliłam go kiedyś na poczekaniu i aż dziwiłam się, jak dobrze działa. Rozsiewam go teraz wśród znajomych, którzy są zachwyceni tym, że nie dość, że dzieciaki zakładają szybko buty, to jeszcze czuły język tej metody, pozwala im się uspokoić w porannej pogoni za autobusem. 

Całujące się buciki

Ustawiamy buty przed dzieckiem we właściwej pozycji i mówimy mu, że kapcie są gotowe do założenia, gdy się do siebie przytulają. Patrz obrazek.

nauka zakładania butów Marta Lewandowska.jpg

Gdy buciki odwrócone są od siebie "buziami", to oznacza, że nie chcą się całować i trzeba zmienić ich ustawienie.

który but Marta Lewandowska.jpg

Dzieci błyskawicznie chwytają ten sposób. To dla nich o wiele łatwiejsze, niż zapamiętanie kierunków, bo bazuje na ich doświadczeniach. Wiadomo przecież, że przytulanie i całowanie oznacza, że ktoś jest bardzo fajny i chcemy być blisko niego. Odwracanie buzi kojarzy się dzieciom z niezgodą, ponieważ same wielokrotnie to robią, gdy na przykład odmawiają zjedzenia obiadu. To dla dziecka sygnał, że coś jest nie tak z butami.

Wypróbujcie tę metodę w swoim domu i koniecznie dajcie nam znać, czy się sprawdziła i jakie wy macie sposoby na nauczenie dzieci zakładania butów.

Napisz do mnie: [email protected]

Zobacz też: 

Będzie drożej od września. Niektóre placówki już podnoszą opłaty za wyżywienie dziecka

Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu

Wiele świąt wypada w sobotę. Kalendarz na rok szkolny 2023/24 nie ucieszy uczniów

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?